Преди дни стартира репетиционния процес на най-новия и мащабен проект на Драматичен театър „Гео Милев“ в Стара Загора – „Сън в лятна нощ“ от Уилям Шекспир, превод Валери Петров, сценичен вариант и режисура Елена Панайотова, сценография и костюми Николина Костова – Богданова, музика – Христо Намлиев, хореография – Ромина Славова.
Действащи лица и изпълнители ще бъдат – Тезей (княз на Атина) – Жоро Райчев, Егей (баща на Хермия) – Кольо Стайков, Лизандър (влюбен в Хермия) – Николай Владимиров (гост – актьор в Младежки театър „Николай Бинев“ София), Деметрий (влюбен в Хермия) – Георги Ножделов, Клина (дърводелец) – Димитър Митев, Талашко (столар) – Красимир Ненков, Кросното (тъкач) – Цветомир Черкезов, Пискуна (кърпач на духала) – Илчо Димитров, Носльо (медникар) – Мария Енева, Комара (шивач) – Велин Величков, Хиполита (кралица на амазонките, годеница на Тезей) – Светла Тодорова, Хирмия (дъщеря на Егей, влюбена в Лизандър) – Мария Пенчева, Елена (влюбена в Деметрий) – Тони Тончева, Оберон (цар на елфите) – Александър Бориславов, Титания (царица на феите) – Миленка Сотирова, Пък или Робин (малък дух-пакостник) – Илина Илиева.
Грахчо, Прашинко, Паяжинко, Синапчо (елфи) и в други елфи и феи, обслужващи своите цар и царица и придворни на Тезей и Хиполита, ще се превъплатят балетисти от Балета на Държавна опера-Стара Загора и деца от театралните студиа, водени от актьорите на Драматичен театър „Гео Милев“.
Елена Панайотова, която е режисьор на спектакъла, е театрален режисьор, педагог и продуцент, който играе ключова роля в появата на нови тенденции в театралните практики последните двайсет години у нас. Завършила е режисура и има магистърска степен „Принципи на театралните изследвания“. Специализирала е шест месеца Европейска култура и история в Университета в Амстердам, Холандия. През 2022 г. е пред защита на докторската си теза по театър към НБУ.
Четиринадесет години е била редовен преподавател по театър в Университет за Изкуства в Утрехт, Холандия, както и гост преподавател в Националния Университет в Сан Хосе, Коста Рика. От 2018 г. води актьорски класове към НБУ.
Спектаклите на Елена Панайотова са били в селекцията на множество европейски и национални театрални фестивали и форуми. През 2005 г. за спектакъла „Домът на Бернарда Алба“ получава наградата на INFANT фестивал в Нови Сад, Сърбия за „най-оригинално изследване в сегментите на театралния език“. Има реализирани над 30 театрални спектакли като режисьор на свободна практика и гост режисьор в държавни театри и опери. През 2019 г. постановката „Принцът на морето и принцът на земята“ е отличена с награда „Пловдив“ за принос в културния живот. През 2021 г. за спектакъла „Шахнаме: Сказание за Зал“ в театър „Азарян“, получава номинация от Столична община за ярки постижение в областта на културата за режисура.
Проектите, които ръководи в сферата на изкуство и образование въвличат артисти и младежи от четири континента.
Нейни текстове за театър са публикувани във в. „Марица“, в. „Култура“, в. „Литературен вестник“, сп. Homoludens и др., както и в есеистичните сборници: „Възможните майки“ (2012), Куфарът на брат ми“ (2015) и „Бащите не си отиват“ (2017).
Получила е следните награди за спектакли: 1996 – Фестивал на малките театрални форми, Враца за сценография за Мирена Николова, „Въведение в тяхната картина“ от М. Минков, ДТ-Кюстендил; 2005 – ИКАР за поддържаща роля за Ася Иванова в „Домът на Бернарда Алба“ по Лорка, ТР „Сфумато“; 2006 – Нови Сад 2006, наградата на INFANT фестивал за „най-оригинално изследване в сегментите на театралния език“ за спектакъла „Домът на Бернарда Алба“ от Лорка, ТР „Сфумато“; 2015- ИКАР за дебют на Боряна Братоева & Мила Люцканова в „Сестри Палавееви в бурята на историята“, ДТ-Пловдив; 2019 – Награда „Пловдив“ за постижения в културния живот за 2019 г. за спектакъла „Принцът на земята и принцът на морето“ в ДКТ-Пловдив.
Сценографът Николина Костова-Богданова има двайсетгодишна практика. Носител на награда „Аскеер“ за спектакъла „Медея“, реж. Д. Добрева (2008), номинация Аскеер за „Сестри Палавееви“ реж. Е. Панайотова (2016), главен художник на Опера Пловдив и др.
NBP.bg