Едновремешните оперетки бяха често явление в училищната художествена самодейност. Тогава всичко вървеше заедно, което ще рече, че в спектакъла оркестърът, хорът, солистите – всичко необходимо за един такъв спектакъл се осигуряваше от училището и то с неговите собствени сили. Не беше трудно да се събере оркестър, защото през къща, през две дете свиреше на цигулка или на акордеон, на пиано в школи, в читалища или при частни учители. Радост и красота за всички! – децата, родителите, обществото по време на „соца“, както някогашните граждани на социализма днес го наричат галено.
След повече от половин век виждаме такава училищна оперетка, пардон – мюзикъл, с любопитното заглавие „Класният се жени“ от композитора проф. Филип Павлов. За постановката има повод и това е 45-годишнината от създаването на НУМСИ „Христина Морфова“. Хем ще почетем знаменателната годишнина на училището, хем ще видим какво могат учениците от това специално училище.
Постановъчният екип е от високо поставени специалисти в жанра: либретото е на Любомир Пеевски, режисьор е Николай Априлов (баш за този вид мюзикъл), диригент е Красимир Къшев. Сценичното пространство е поверено на практическото мислене и опитност в сценографията и костюмите на Теодора Джамбазова. Хореографията в различни направления като за всеядния мюзикъл е на Радост Младенова-Арабаджиева – класически балет, характерни танци, съвременна опитомена хореография на по-авангардните и прочие изкуства или с други думи: разнообразие, младежки финес, бодрост и красота! Тук нещата на сцената са толкова динамични, че човек неволно си стиска палците – ха, да не сбъркат нещо децата. Абе, как ще сбъркат! Всичко е без грешка, няма и следа от самодейност. Хайде, де! Че те отсега са артисти от класа.
От артистите професионалисти в спектакъла Иван Александров от хора на Старозагорската опера носи в себе си всички онези черти, които в мюзикъла го правят любимец на учениците в сюжета. Друго подкрепление от оперния хор е и Камелия Стойчева в ролята на госпожица Сийка Паунова, любима на учителя. Иван Кабамитов се е вместил подходящо в образа на Г-н Промяна, а в образа на полицая Стойчо е Игнат Желев. Сред тази подкрепяща група от Старозагорската опера неподозирана и неочаквана от публиката артистична изненада беше на актрисата от операта Нина Димитрова в ролята на г-жа Златева, училищната директорка. В останалите роли участват Маргарита Лъчезарова, Иван Петров, Димитър Драгиев, Любов Желева, Нелли Таукчи, Денислав Михалев, Николай Дончев, Йордан Петев. Тук отваряме вратата и на тримата китаристи: Виктор Иванов, Зорница Златева, Кристиян Динев. Ученици от 12 „в“ клас Стейси Георгиева, Полина Пчеларова, Гергана Тодорова, както и Оркестър на Старозагорската опера, както и балет „Маргаритки“.
За успеха на този великолепен спектакъл най-важното е, че в него участват най-вече ученици от класовете по оперно пеене и по актьорско майсторство. Или както казва диригентът на оркестъра и преподавател по вокални ансамбли и вокална подготовка Красимир Къшев: „Всичко, което учим в класните стаи, сега прилагаме в реалните условия на сценичния живот“. Високата подготовка на учениците от Музикалното училище не може да се отмине без съдействието на Старозагорската опера и на Община Стара Загора по програмата „Културен календар“ за реализацията на спектаклите с ученици на сцената на Операта.
Забележителното в този спектакъл е онази енергия, която блика в играта на младите артисти. Това няма как да не се получи, когато се подготвяш за голямата сцена. Тя идва навреме за една толкова възторжена трупа, която изиграва чудесно своя спектакъл – работа сама за себе си важна и отговорна. А и режисьорът Николай Априлов е известно име в жанра. И този толкова възторжен екип от млади артисти, които не пестят сили и талант.
NBP.bg, Донка ЙОТОВА