Съвременните герои са всички хора, които вършат добро
Авторски екип от Второ основно училище „П. Р. Славейков“: Никол Добарова, 5 „В“ клас, Мария Господинова, 5 „В“ клас, Далия Бачева, 6 „Б“ клас, Валена Харизанова, 7 „Г“ клас, и Преслава Господинова, 7 „А“ клас.
Станислав Милчев е на 12 години. Учи във Второ основно училище „П. Р. Славейков“ в Стара Загора, в 6 „Г“ клас. Споделя, че се интересува от история, ентомология, орнитология.
– Станислав, какво е за теб свободата?
– За мен свободата е вътрешно усещане. Свободата е да имаш правото да изразяваш себе си такъв, какъвто си. Да мечтаеш и да постигаш своите мечти. И да правиш това, което ти е насърце.
– Кой национален герой е идеал за теб?
– Наскоро имах възможността да се запозная подробно с живота на Георги Сава Раковски и на Паисий Хилендарски, затова се възхищавам много на тях двамата. Но безспорно Васил Левски е една светла и достойна личност, на която също се възхищавам и винаги отдавам почит на неговите годишнини – на 18 февруари, когато е обесен, и на деня на рождението му – 18 юли.
– Ако можеш сега да поговориш с него, какво би му казал?
– Бих попитал Дякона дали би се жертвал за съвременна България. Бих го питал и какво си е мислел, докато е пишел думата „Народе“ с четири въпросителни знаци в тефтерчето си.
Бих искал да се запозная и с Раковски, и с Паисий Хилендарски, те за мен са много светли личности. Имам много въпроси към тях. Например, бих питал Паисий Хилендарски какво го е накарало да напише „История славянобългарская“.
– Ти за кого и за какво би се жертвал?
– Тъй като съм все още малък, не мога точно да отговоря на този въпрос. Но саможертвата за мен е да дадеш живота си и да го рискуваш за нещо, което е особено ценно за теб.
– Кои за теб са съвременните герои?
– Това са хората, които винаги се стремят да правят добро – пожарникари, лекари, спасители, доброволци, изобретатели. И всички обикновени хора, които в определени ситуации, вършат добро.
– Кое ти е любимото българско стихотворение?
– „Аз съм българче“ на Иван Вазов. Смятам, че това е любимо стихотворение и на повечето българи.
– Защо се чувстваш горд българин и горд старозагорец?
– Заради славната българска история, заради непреклонния български дух.
Гордея се с хилядолетната история на Стара Загора. Гордея се с героите, родени в нашия град. Гордея се и с моето училище, с моите приятели, които са бъдещето на Стара Загора.
– Как празнуваш 3 март?
– За мен 3 март е най-големият празник в българската история. Тогава България чества своята свобода. Аз отбелязвам 3 март като отдавам почит на всички знайни и незнайни герои, дали живота за това аз да съм свободен.
Посещавам паметници, които са свързани с Освобождението, и поднасям цвете на тях. Сред тях са паметникът на подполковник Калитин и мемориалният комплекс „Бранителите на Стара Загора“. Мечтая да участвам и в шествието с 300-метровото българско знаме в Стара Загора.
Авторският екип също даде отговор на въпроса: Какво Ви прави горди българи и горди старозагорци? Ето и техните причини:
Радвам се, че съм наследник на хора, които са вярвали на своите идеали и са се саможертвали да видят своята родина свободна. Гордея се, че Стара Загора, колкото и пъти да е била разрушавана, опожарявана, хората тук са успявали да я построят отново. Имаме прекрасен град и е радостно, че ние сме негови наследници.
Горда съм, защото като се запознаваме с българската история и литература, се вижда колко трудно се е стигнало до свободата – това е бил дълъг път, с тежки битки. Горда съм, че съм родена тук.
Радвам се, че съм родена в Стара Загора, защото нашият град е създаден от хилядолетия. Въпреки че е бил опожаряван много пъти, неговите жители са успявали да го възстановят. Има богата история, героите на България са свързани с нашия роден град.
Трябва да се водим по светлия пример на Апостола, на всички други, които са подпомогнали освобождението на България. Да не загърбваме миналото, да пазим историята и да я предаваме напред.
Радвам се, че съм родена в държава с толкова богата история, с хубави литературни произведения и с толкова добри хора, родени на тази земя.
За тях 3 март е:
Ден, в който ние може да отдадем почит към героите, които са се борили за родината. Ден, в който трябва да върнем спомена за тези трудни дни и да продължаваме да се възхищаваме на героите.
3 март не е обикновен ден, а ден на почит към всички смели борци за свободата. Времената, в които те са я извоювали, не са били лесни. Хората даже са се страхували да изразяват мнение. Но те са преодолели тези страхове – за свободата, за словото. Направили са го за нас и трябва да им благодарим.
3 март е величествен ден, в който трябва да отдадем почит на всички, които са пролели своята кръв за свободата. Нашата история е славна и трябва да продължи да се предава от поколение на поколение.
***
Младите автори и техният събеседник пожелаха да завършат интервюто и анкетата със стих на Христо Ботев от „На прощаване“:
„Но… стига ми тая награда –
да каже нявга народът:
умря сиромах за правда,
за правда и за свобода…“.
***
Авторски екип от Второ основно училище „П. Р. Славейков“: Никол Добарова, 5 „В“ клас, Мария Господинова, 5 „В“ клас, Далия Бачева, 6 „Б“ клас, Валена Харизанова, 7 „Г“ клас, и Преслава Господинова, 7 „А“ клас.