Канонада от топовни гърмежи ще посрещне появата на 300-метровото национално знаме на Мемориалния комплекс „Бранителите на Стара Загора“ на тазгодишния 3 март. Четири топа ще се грижат залповете да не спират от появата на трикольора до началото на тържественото слово за празника. Канонадата ще е непрекъсната, около 20 минути. Осигурена е от членове на НД „Традиция“ и на Клуб на любителите на историческо оръжие „Поп Минчо Кънчев“. Подготвили сме много заряди, аз лично ще се грижа за две от оръдията, разказа за НБП Стоян ПРОДАВ от клуб „Поп Минчо Кънчев“.
Ще има над 40 топовни гърмежа, ще се редуваме в серии
с „Традиция“, за да не гърмим едновременно. Ще използваме димен барут, който има силен звук и се чува надалеч. В радиус от 30 метра алармите на колите обикновено се включват. Проданов е основател и създател на клуба, в момента почетен председател на „Поп Минчо Кънчев“, който е регистриран през 2006 г. Има богата колекция, почти всякакво снаряжение, ползвано в Руско-турската война – Бердана, Крнка, Мартина, Смит-3 модела и мн. др. Разказва, че лично ще зарежда и двата топа на клуба, колегите му само ще ги палят. Това са заряди, но са взети всички необходими предпазни мерки. Той самият е преминал преди години специално обучение за извършване на взривни работи във Военния университет в Шумен. С колега от Мъглиж в продължение на 6 месеца се обучавали, за да изпълнят изискванията на служба КОС.
Топовете са преднопълнещи, с посипваща ваничка. Реплики, изработени от бронз.
Цевта им е 90 см, копирана от руско планинско оръжие
Старинните оръдия са лекопланински, с цел по-лесното извличане в планината. Като гръмнат, се зареждат отново, посипката се пали с фитил. Подготвени са много заряди, по минимум 10 за всяко.
Двата топа на „Поп Минчо Кънчев“ са собственост на Стоян Проданов. Той лично ги е изработил. Лял ги е, включително лафетите (опора или устройство, на което се закрепят стволът и затворът на оръдието). Колелата им за придвижване са от каруци. По професия старозагорецът е специалист по дефектоскопия, безразрушаващи изпитания на метала. От 1969 г. досега извършва контрол на заварки, ресурс на метали, и продължава и в момента да се занимава с това. Знанията в професията и историята му помагат да се справя безпроблемно.
Миналата година Клубът на любителите на историческо оръжие в Стара Загора участва в празничната програма на 3 март с един топ, колегите им от „Традиция“ бяха с два. Сега
и двете организации са с по два топа
За празника и от двете организации ще покажат и множество други исторически оръжия. Ние ще сме с минимум 10 преднопълнещи пищова, поне 5-6 пушки, казва Проданов. Ще гърмим, ще е голяма канонада! Реплики са единствено топовете – от вида леко планински, руски, 1883 г. Много атрактивна е например, пушката Крнка, тя е била на въоръжение сред българите, Бердана – на руската армия. Руските офицери са били въоръжени с американските Смит и Уесън, редовните войници са нямали възможност да ги носят. Имаме и нещо рядко, с което също са се сражавали тук – една австрийска пушка Врендел, тя също ще бъде показана на 3 март. В онези години е имало и финландци на Шипка, били са с австрийски пушки от типа Врендел, разказва Проданов.
Традиционните исторически оръжия са същите, с които се е участвало на боевете край Стара Загора, Шипка, от типа на Крнка (била е на въоръжение в нашата армия), Мартините (също част от тях), Маузер, руските винтовки Бердана, евзалии с предно пълнене и др. Разбира се, участниците ще са в пълно бойно снаряжение и по отношение на облеклото. Например, въоръжените с предно пълнещи пищови ще са с воеводски униформи. Всичко, което имаме като историческо оръжие, свързано с Руско-турската освободителна война, ще го покажем, ще го ползваме на 3 март, казва Проданов. Разбира се, зарядите са халосни. Миналата година от нашия клуб във възстановката участваха 20 човека, поне толкова ще има и сега. Сред тях ще са и не по-малко от 6-7 жени, също членове на клуба. Те ще са в национални носии, някои също ще са въоръжени и ще гърмят, а други ще са със стомни, ще помагат на „ранени“. Но
основната ни роля ще е „да се вдига шум“
и да покажем, че сме предани на движението за защита на Самарското знаме.
Клуб на любителите на историческо оръжие „Поп Минчо Кънчев“ е неполитическа патриотична културно-просветна общност на граждани, проявяващи професионални и любителски интереси към традициите във въоръжените сили и в силите за вътрешна сигурност по отношение на моралните ценности, воинските ритуали, униформените облекла, нагръдните знаци, историческото оръжие и военните символи. Членовете на родолюбивата организация съхраняват, популяризират и разпространяват българската история и култура, имат участия в многобройни възстановки в цялата страна, включително в сътрудничество с други родолюбиви организации. Те са част от Национална фондация на любителите на историческо оръжие, първият клуб в него, като към момента там членуват общо 11 клуба.
NBP.bg, Дима ТОНЕВА