Премиерата на книгата на политолога Димитър Аврамов „Новата държава“ събра на 1 октомври будна старозагорска публика с интерес към актуалните обществено-политически процеси у нас и по света. На представянето на книгата в Лапидариума на Регионалния исторически музей присъстваха народният представител Радостин Танев, зам.-кметовете на община Стара Загора Милена Желева и инж. Янчо Калоянов, председателят на Общинския съвет Мария Динева, общински съветници от различни политически партии, омбудсманът на Стара Загора Надежда Чакърова, екскметът на община Стара Загора проф. Цанко Яблански, директорът на РИМ-Стара Загора Петър Калчев, бившият народен представител Моньо Христов, бизнесмени, общественици, граждани и медии.
Водещ на събитието бе Виктория Стоянова, изп. директор на Фондация „Постижения“, която бе представител на издателство „Ентусиаст“, дало възможност на „Новата държава“ да стигне до своите читатели. Виктория Стоянова представи основните теми, които изданието коментира, както и неговият автор. Димитър няма претенции да е създал научна разработка и определя книгата си като популярна политология за хората извън света на социалните науки. Но „Новата държава“ доста надхвърля това определение. Това е солиден труд, имах възможност да бъда свидетел на творческия процес, който беше дълъг, на моменти мъчителен. Но в крайна сметка се получи изключителна книга.
Тя поставя въпроси, които всеки мислещ човек днес си задава
сподели пред аудиторията Виктория Стоянова. Тя допълни още, че след успешните досега премиери на книгата, които предизвикват огромен интерес сред българската публика, съвсем скоро „Новата държава“ ще излезе и в САЩ.

има много малко източноевропейци,
които са интегрирани в европейския мисловен процес
От това губи Европа, губи и ЕС. Ние, българите, сме излъчили много малко хора, които в областта на хуманитаристиката да присъстват в общото европейско съзнание, такива като Юлия Кръстева и Цветан Тодоров. Много трудно се преодоляват тези невидими граници, които не искам да разглеждам като подценяване на източноевропейците, а като един закъснял и необходим за ускоряване процес. Мислител като Димитър Аврамов по нищо не отстъпва на Ювал Харари и Насим Талеб. Той би бил украшение за всяка нация, за всяка държава – нова и стара. Напълно е възможно ние да осъществяваме пробиви, когато проявяваме характер, воля и смелост. И пример е това, което тръгна от РИМ-Стара Загора и от идеята Стара Загора – град на 8000 години. Преди 25 години беше като ерес да кажеш, че един град може да е на 8000 години. 25 години по-късно благодарение на българските праисторици проф. д-р Васил Николов, който е чл. кор. и зам.-председател на БАН, и на Петър Калчев, ние изведохме това знание и разбиране на най-висока европейска орбита. Възможно е нещата да се случват, заяви Станимир Стоянов.
Тази вечер вие присъствате на изключително събитие –
на европейския небосклон изгрява много забележима звезда
тръгвайки от Иточна Европа, която ще даде изключителна светлина върху голяма част от тъмните процеси, които се развиват в рамките на ЕС и в дълбините на старите държави. Знам, че ако всички ние подкрепяме интелектуалци от калибъра на Димитър Аврамов, гласът на България ще бъде по-осезаем и по-влиятелен, отколкото това, което прекарват като трасе политиците. Защото всеки един от политиците търси свой сегмент. Те имат демаркационни линии, които не искат да прескачат, докато Димитър Аврамов с волята на неговата мисъл не признава граници. Пожелавам успех на книгата му и знам, че той тепърва ще ни радва с изключителното си прозрение на визионер и човек, който има проникновено усещане за глобалния процес, допълни още Станимир Стоянов.
Това е необикновено смела, необикновено честна и необикновено умна книга, каза на премиерата Станимир Стоянов, президент на Международна академия за високи постижения „Сър Исак Нютон“. Разбира се, че авторът е използвал публицистичния език в нея, за да предизвика максимално повече хора не просто да четат, а да мислят. Вярвам, че това му се отдало. Такава книга, разбира се, че
може да направи много умен, много смел и много честен човек
какъвто е Димитър Аврамов, каза още Станимир Стоянов.
Стара Загора я обичам и съм си като вкъщи тук. Дано да съм успял да отговоря на тези очаквания, за които говори Станимир Стоянов, сподели авторът Димитър Аврамов. След това той разказа за причините, предизвикали създаването на „Новата държава“. Сред тях изтъкна световната тенденция в усещането, че свободата намалява, дори в най-свободните страни, което дава път на страха. Авторът допълни още, че „Новата държава“ проследява промените в природата на властта, очертава пътя на еманципацията на човека от държавата и появата на опасни форми на политически регрес в съвременните общества. С увлекателен разказ той допълни и други важни теми, които засяга в дебютната си книга. Аврамов сподели още, че за него е
много опасна тенденцията за корпоративизацията на икономиката
Тя отнема все повече микросфери на дейност и от отделния човек, и от семейството, и ги предоставя на големите компании, които третират хората като консуматори, допълни авторът.
Премиерата на книгата в града на липите предизвика публиката към задълбочени и нетрадиционни размисли, които родиха и интересни въпроси. Къде се намира Стара Загора в „Новата държава“, попита Николай Диков, общински съветник, член на СД на „Мини Марица-изток“ ЕАД. Стара Загора е град, който има историческа памет, и град, в който усилията на отделния човек и семействата имат значение, отговори Димитър Аврамов. Аз не мисля за Стара Загора като за център на енергетиката, въпреки че сте. Мисля за Стара Загора като град, в който виждаш тук магазин, там друг частен бизнес,
неща, които са под контрола на хората, не на големи организации за човешка дейност
Пожелавам на Стара Загора това да се запази. Дава пъстрота, разбираш, че има свободни хора, които могат сами да вземат решения. Като бях по-малък много се впечатлявах като виждах в чужбина нови сгради. Но в един момент си даваш сметка – какво му е хубавото?! То е сиво, скучно, няма хора, всичко е еднакво. Не си го представям това в България, не си го представям в Стара Загора. Представям си хората да са максимално самостоятелни и важни, да се справят сами, да не разчитат на старата, новата или каквато и да е друга държава, каза още Димитър Аврамов.
След интересната полемична среща авторът раздаде автографи.
На добър час на „Новата държава“!
NBP.bg, Радослава РАШЕВА
ГАЛЕРИЯ