Община Стара Загора е шестата в България, в която е изградена Географска информационна система и тя вече е достъпна напълно безплатно за бизнеса и гражданите. Системата включва 50 функции, които ще улеснят инвестиционния процес и всички граждани при получаването на услуги от администрацията. Така Община Стара Загора ще бъде на челно място в процеса на дигитализацията, което значително ще намали и бюрократичните спънки при използването на административни услуги. Това обясни на пресконференция днес кметът на Стара Загора Живко Тодоров.
„Обхватът е толкова широк, че хората тепърва ще видят колко много приложения може да има системата. Услугите, които тя предлага са на едно много по-високо ниво и затова искам да благодаря на изпълнителите, които свършиха качествено поставената им задача“, каза още Живко Тодоров.
На срещата с медиите новата Географска информационна система бе представена от инж. Иван Мяшков, представител на фирмата, която е разработила иновативната платформа. Тя е достъпна на следния адрес: gis.starazagora.bg и обединява данни от Община Стара Загора, както и от редица други институции, вплетени в един браузър. Няма нужда от регистрация, достъпът до уеб базираната ГИС система е удобен, лесен и безплатен. Направена е с модерна технология, по която е изградена и социалната мрежа Фейсбук. Ползвали се опит от Германия, не е лукс или екзотика, и подобни системи вече са внедрени на 80-90% в държави от Западна Европа и в САЩ, разказа инж. Мяшков.
В системата са вградени данни от кадастъра, въведена е цялата надземна и подземна инфраструктура на водното, енергоразпределителното, газоснабдителното дружество в града, телекомуникации и др. Например, за улеснение на бизнеса може да се провери каква собственост и в каква регулация е всеки имот в града, имотни граници, както и всички други необходими данни при желание за строителни дейности. Внедрен е Общият устройствен план на Общината, подробна транспортната схема, защитени територии, и изключително важно за старозагорци, които държат на зелената среда – регистър на дърветата, като всяко от тях е заснето с дрон и с добавена характерна информация за него. Това е първа стъпка към дигатилизацията на дърветата в общината, те са над 120 000, уточни по време на пресконференцията зам.-кметът Радостин Танев.
Инж. Мяшков посочи още, че от една страна ГИС позволява законовите норми да се прилагат бързо и правилно за различните публични и непублични регистри в Общината. „Можете да направите справка за даден реален обект (имот, парцел сграда, инфраструктура и др.), като се посочи обектът в „Дигиталната община“ и ще видите какви други обекти от различните слоеве има в съседство. Това важи и за „нематериалните“ граници и ограничения- например в каква зона по Общ устройствен план попада даден имот. Извършването на справки за такива обекти по повече показатели понякога отнема доста време на администрацията заради невъзможността различни обекти и правила да бъдат „комбинирани“ е един цифров модел. Често различните регистри и регулации за една и съща територия са в компетенцията на различни отдели и дирекции на институциите, като понякога даже е невъзможно те да се комбинират в една комплексна справка. В ГИС могат да се генерират и предварително дефинирани документи (скици, разрешителни, специализирани справки и отчети и т.н.), които след подписването им с електронен подпис на оторизиран служител да се превръщат в официални документи с правна сила“, допълни още той.
Инж. Мяшков изтъкна отново, че ползите за бизнеса и гражданите на ГИС са неоспорими. Чрез нея всеки заинтересован през браузър и без необходимост от техническа подготовка и знания, ще може да получи информация от публичните регистри за територията на общината, да направи проверка за наличие на различни законови ограничения за дадена локация или да направи справка за собствен имот по определени показатели. Така, например, строителните предприемачи, брокери на недвижими имоти, компании за публични услуги и много други, ще могат лесно и бързо да направят предварителна оценка на разходите си или на потенциала за развитие на бизнеса си в нови райони на общината.
Системата ще бъде надграждана непрекъснато, като на база на заложените данни ще се правят и пространствени анализи. Община Стара Загора е първи наш клиент и пилотен проект за нас. Нашата ГИС се отличава с много предимства пред внедрените подобни в другите пет общини в България – София, Русе, Бургас, Шумен и Габрово, уточни още инж. Мяшков.
NBP.bg, Радослава РАШЕВА