Приемат се нови предложения за създаване на нови работни места!
– Г-н Михнев, Териториалният план за справедлив преход на Област Стара Загора стана обект на много спорове. Във версията, гласувана от Министерски съвет на 29 септември, се появи един списък с проекти, които изглеждаше, че ще получат финансиране. Какво всъщност се случи?
– Планът се прие от Министерски съвет първо с един индикативен списък от инвестиции, които покриват критериите на ТПСП и фонда за справедлив преход на ЕС. Проекти като тези ще бъдат финансирани, разбира се, след като преминат процес на избор и оценка в публичен конкурс.
Никой не е раздавал пари без конкурс! Това беше политическа шашка, размахана от нашия основен опонент ГЕРБ, която затрудни и без това нелекия диалог между правителство и миньори. Но както каза и самият акад. Денков, комуникацията на правителството винаги може да бъде по-добра. Бих добавил – особено в текущата медийна среда. А кабинетът „Денков“ и екипът на премиера никога не са имали намерение да правят каквото и да е непрозрачно!
Доказателството – на 2 октомври на сайта на Министерството на енергетиката се появи информация, че отново се набират предложения за индикативни проекти, които да бъдат включени в следващата версия на Плана! Срокът за подаване на предложения е до 6 ноември и процедурата е отворена за всички местни бизнеси в Стара Загора. Затова давам това интервю именно в НБП – медията на местните предприемачи. Искам информацията за тази възможност този път да стигне до всеки, който има визия за района.
– Какви са условията за влизане в списъка и означава ли това, че проектите в списъка автоматично получават пари, както се говореше в Стара Загора?
– Както казах, проектите в списъка са индикативни. Те очертават намеренията на бизнеса за инвестиции и визията му за бъдещето на региона. Кандидатстването за финансиране ще е чрез конкурс, след одобрението на плана.
Изискванията към кандидатите са те да са големи предприятия по смисъла на счетоводния закон, тоест да отговарят на едно от следните условия: балансова стойност на активите – 38 000 000 лв.; нетни приходи от продажби – 76 000 000 лв.; или средна численост на персонала – 250 души.
Дейностите, които се очаква да бъдат финансирани в област Стара Загора, са посочени в проекта на Териториален план засправедлив преход на сайта на Министерството на енергетиката и най-общо включват:
– Инвестиции, свързани с веригата на производство и потребление на зелен водород – местни производственимощности в мащаб за производство на електролизьори, горивни клетки, зарядни станции за водород, задвижващисистеми базирани на горивни клетки, софтуерни системи и/или компоненти и др., свързани с веригата напроизводство и потребление на зелен водород;
– Създаване на индустриални паркове с нулеви емисии;
– Изграждане на фотоволтаични паркове с електролизьори или системи за съхранение на енергия;
– Индустриални дейности, използващи зелен водород като суровина;
– Производство и пренос на биометан, производство на електрическа енергия от вятър;
– Обучения и преквалификация;
– Мерки за енергийна ефективност и ВЕИ с фокус върху енергийната бедност;
– Диверсификация и адаптация на предприятията към икономическия преход;
– Изследвания и иновации в предприятията.
Този списък е индикативен и ще се финализира, когато се финализира и Териториалният план, а повече детайли за самите дейности заинтересованите инвеститори могат да прочетат в самия план.
– Как ще коментирате, че според лидера на ГЕРБ Бойко Борисов един от основните спонсори на „Промяната“ Дечко Колев щял да получи 185 млн. евро финансиране по плана?
– Никак! Вече казах, че кабинетът „Денков“ пари без конкурс няма да даде, независимо кой какво си мисли и говори. Тук не става въпрос за индивидуални казуси, а за бъдещето на региона. Процедурата по подаване на проекти е отворена за всички и трябва да бъде максимално публична и да няма съмнения в нейната прозрачност.
Като предприемач и консултант по инвестиции, аз вече говоря с международни компании с интерес в сферите и ги убеждавам да работят в Стара Загора и да кандидатстват с мащабни проекти и стотици работни места за финансиране по плана. За мен истинският мерител на успеха ще са разкритите работни места с тези инвестиции. Все пак парите по този план са за миньорите и за региона, а не за определени личности.
Имам и едно предизвикателство за вас – екипа „Национална бизнес поща”. Тъй като вие сте бизнес медия, а тази процедура е насочена към реалния бизнес и работодателите, за да се види каква е подготовката и визията на бизнеса за този справедлив преход, нали така?
Затова ви предлагам, всяко голямо предприятие, което има смелостта да подаде проект по плана, да има трибуна при вас и да обясни, ако иска, какъв е проектът, какви са инвестициите, как и кога ще разкрие работни места, как това ще допринесе за благото на района. Така и медиите ще се включат в това да направят процедурата максимално прозрачна. А бизнесите не губят от споделянето на намерението – тази информация и без това ще стане публична, ако влезе в плана!
– Става, стига да имат смелостта… Очаквате ли това отваряне на плана за нови предложения да ви помогне в кампанията за местните избори?
– Това не е кампания! Не съм кандидат за нищо. Когато нашите опоненти от ГЕРБ показаха този списък, аз коментирах, че кабинетът „Денков“ не би раздал пари непрозрачно и се оказах прав. Само месец по-късно има нова процедура за включване на проекти, и то насочена към истинските големи работодатели на нашия регион. Парите от Териториалния план вече са достъпни за реалния старозагорски бизнес! Приемат се предложения за създаване на нови работни места!
И последно, аз не съм в кампания, но Димитър Чорбаджиев и воденият от него отбор на демократичната общност на промяната, водят борба за доверието на гражданите, както и Алекси Алексиев в Казанлък и много други кандидати в областта. Надявам се, прозрачността по получаването на парите от Териториалния план, да им помогне да се справят по-добре.
NBP.bg
ОЩЕ ПО ТЕМАТА:
„Металик“ АД нито е „избрана фирма“, нито спонсорира политически партии
Бойко Борисов посочи Дечко Колев като източник на напрежението по Плана за възстановяване
Красимир Вълчев: Териториалните планове за „справедлив“ преход на въглищните региони са скандални