Покриваме високите изисквания на западния пазар, очаквам изкупуването да е по около 2.50 евро за килограм на едро, казва Младен СТОЯНОВ
Към високотехнологичното, на топ ниво, производство на анализатори на инфрачервена спектроскопия, Младен Стоянов от Стара Загора добави ново, този път в областта на овощарството. Ексцентричният инженер – бизнесмен, любител на летенето, автор на книги и продуцент на филм, създаде черешова градина и възможно най-модерната за Европа база, в която сладкият плод се сортира и поема за консумация в прясно състояние. Градината и базата са над казанлъшкото село Николаево, насажденията са около 600 дка, различни съвременни сортове, наложили се на пазара – наши и чужди. Продукцията ни е ориентирана за износ, целим се във външни пазари, казва бизнесменът. Градината ни е млада, втора година ще плододава. От активната част може би тазгодишната реколта ще е към 350 тона.
Целим се към 500 тона, когато настъпи пълното плододаване
Черешите ни са предназначени основно за износ, но стига да има интерес, могат да бъдат осигурявани и за българския пазар. За тази година може да се каже, че 80% ще са за експорт, основно Германия. Засега реколтата е добра, очакваме добра реализация.
Младен Стоянов обяснява, че българският пазар не е склонен да плаща добра цена за черешите. Плодовете от базата в Николаево излизат под името на „Ти-Ви мел“ ООД – съвместно дружество между него и Вичо Илиев. Той е „двигателят“ на черешовото начинание, и разказва, че интересни при тях са насажденията – те са от супер интензивен тип, както и резитбата. Използвани са всички топ тенденции в Европа по отношение както на базата, така и на градината, споделя Илиев. Базата ни е на
топ европейско ниво, специализирана за подготовка на череши
прясна консумация. Черешите са скъпи за нашенеца, но причината е в много високото им качество. Ориентирани сме към експорт, към западните пазари, защото имаме нужното качество, както и техниката за сортиране, всичко необходимо за покриване на високите им изискванията, обяснява Стоянов. Още нямаме сключени договори за тазгодишното изкупуване, но са налице интерес и уговорки. За черешите няма как да сключиш договор, защото не знаеш каква ще е реколтата, казва старозагорецът. И допълва – под небето може всичко да се случи, я градушка да удари, или пък падне замръз. Селскостопанските предприятия често са сполетявани от природни беди. Засега ние се разминаваме с това, но докато не се прибере реколтата, нищо не се знае и нищо не е сигурно.
Брането на череши в градината над Николаево ще започне в края на месец май. Сортовете тук са разпределени така, че кампанията да продължи месец. Целта е количествата, които се раждат и узряват, да са разпределени равномерно. Очакванията са плодовете да бъдат изкупени на цена 2 – 2.50 евро за килограм, на едро.
Инвестицията в градината и базата към нея е към 6 милиона лева
„Ти-Ви мел“ ООД има сключен договор по европейска програма и очаква да получи финансово подпомагане в размер на 1 милион лева. Обектът е завършен, документите – представени, средствата още не са получени.
COVID-19 повлия на основния ни бизнес, споделя Младен Стоянов в качеството си на управител на „Бултех 2000“. Бяха спрени бизнесите и поръчките, включително в Индия – наш основен пазар. Имаме бизнес и в Бразилия, която в момента също е с проблеми поради пандемията. Нямаше как да изпълняваме пратки по въздух, контейнерите ни по море също оставаха неосвобождавани заради карантината. Сега очакваме раздвижване. Месец-два, по време на извънредното положение, бяхме спрели работа, защото няма реализация. Надяваме се постепенно всичко да се възстанови. Хората ни бяха в отпуск, но
от 11 май стартирахме отново
Разбира се, доколкото имаше възможности, работихме и по време на карантината, разказва Младен Стоянов. Но складовете като се напълнят, няма смисъл повече да се работи и преценихме, че е по-добре да излязат в отпуск. Производството е намалено, въпреки това не сме съкращавали хора. Искаме да ги съхраним. Това ни коства доста, защото при липса на пласмент, има само разходи, но вярваме, че ще издържим до момента, когато се възстановят пазарите.
Винаги сме били консервативни и сме имали предвид, че може да настъпят и трудни времена, поради което сме предвидили резерви, споделя той. И допълва – оптимисти сме!
NBP.bg, Дима ТОНЕВА