И тази година на 22 март последователите на Беинса Дуно (Петър Дънов) от цялата страна подновиха изпълненията на паневритмия. Системата от гимнастически упражнения, музиката и думите на всички песни от нея, са създадени от Учителя в продължение на 22 години – от 1922 до 1944 г. Целта на паневритмията е да съдейства за подобряване на здравето, за стимулиране на духовното развитие и постигане на хармония на човека с природата. Тя е високоефективна практика, която се грижи едновременно за тялото и духа, казват от Бялото братство. Учителя казва,
че паневритмията е наука
която регулира физическите, духовните и умствените функции на човека. Тя е метод на разумните същества за самовъзпитание. Последователите на Учителя играят паневритмия от 22 март до 22 септември, без значение какво е времето, като началото е на изгрев слънце. Обикновено се събираме в определен час, който се спазва за цяла България, защото изгревът е различен – във Варна, Бургас например е 18 минути по-рано, отколкото в София, в Стара Загора – 9 минути по-рано. Това казва Симеон Симеонов от Бяло братство Стара Загора, който е и известен оперен артист. Тази година на 22 март се събрахме на Аязмото в 6 часа. Симеон Симеонов веднага уточнява, че паневритмията е отворена за всеки. Който проявява интерес, е добре дошъл, няма ограничения, казва той. И допълва, че в дома на Бяло братство-Стара Загора в кв. „Железник“, всеки, който има желание, може да се запознае със словото на Учителя и с неговата музика и песни.
База като в Стара Загора на Братството няма не само у нас, но и на Балканите
и то изградена без чужди пари и организации. Всяка линия на движение в паневритмията съответства на сили на човешкия организъм, на човешкото съзнание и ги събужда към активност, обяснява Симеон Симеонов. Паневритмията е стимулатор за извикване към живот на физическите и духовни сили на човека. Има един ритъм на Цялото, един „пулс на живота“ на космическия организъм. Човек е част от това Цяло, като един винт, малко колелце, във великия строеж на Цялото. Например, ритъмът на сърцето е свързан с ритъма, с който пулсира слънчевият живот. Има връзка между сърдечния и слънчевия ритъм, и когато човек е в хармония с Цялото, всичко в неговия организъм върви добре. Космическият пулс на живота се прелива в неговото сърце, в дишането му, кръвообращението, дейността на всички органи и те работят правилно. Тогава човек е здрав, твори и гради на великата сцена на живота. От стари времена в окултните школи, включително и тази на Питагор, са ставали рано, на изгрев. Още в далечното минало се е смятало, че тогава жизнените енергии са най-силни и важни за организма. Допреди изгрева има виделина. Учителя казва, че светлината е външната дреха на виделината, виделината е същността. Когато слънцето все още не е изгряло, слънчевите лъчи, които ние не виждаме, се пречупват така, че действат обновяващо на нервната система на човека.
За всеки човек има специален лъч
при показването на слънчевия диск, казва Учителя. И всеки добива това, което е за него. В началото на деня земята е настроена отрицателно, приема енергията от слънцето. След обяд тя е настроена положително и отдава. От 22 декември до 22 юни земята също е настроена отрицателно и приема енергия, а през лятото и есента тя отдава. Затова е хубаво всяка сутрин човек да приема жизнените енергии от слънцето, обяснява Симеон Симеонов. В движения на паневритмията има сливане на музика, вибрация на мелодия, на този ритъм, по който целият космос се развива, също и всички органи на човешкото тяло. Музика, слово и танц са в едно комплексно въздействие върху човека и всичките му органи. Това е космически танц, който, според Учителя, е свързан не само с нашите телесни органи и с нашата психика, а с дълбоки процеси в космоса, които не съзнаваме, но те ни действат.
Движенията в паневритмията намират отзвук в природата. Тя дава своя отговор
и той е подем, светлина в ума, сърцето и волята на човека, радост, която го изпълва. Чрез паневритмията се влиза в хармония с творческите сили на природата, и тя предоставя своите сили, възможности, идеи. Самият Симеон Симеонов играе паневритмия в Стара Загора от 1991 г. За мен всичко е много силно, споделя оперният артист, който има два аудио-записа на паневритмия (1995, 1999 г.). По тях много хора играят не само в България, но и по цял свят. Денят на първата за годината паневритмия е празничен. Слънцето се посреща с изпълнения на песни, дадени от Учителя, и с няколко молитви. Чете се беседа, след паневритмията има отново песни. 22 март слага начало на 6 месеца, в които всеки, който има възможност, играе паневритмия.
НБП, Дима ТОНЕВА