Сдружение с нестопанска цел „За Марица Изток“ учредиха работещите в комплекса. Това обяви по време на пресконференция в пресклуба на БТА в Стара Загора председателят на новосформираната организация и председател на КНСБ в ТЕЦ „Марица Изток 2“ Деян Дяков. Той е и зам.-председател на Националната федерация на енергетиците към КНСБ.
Основната цел на сдружението е да защитава работата на служителите в „Марица Изток“, да работи за съществуването на комплекса, както и да осигури продължаване на 60-годишна традиция в производството на електроенергия от местни лигнитни въглища.
Сред учредителите са синдикалисти в минно-енрегийния комплекс. „Всички ние последните 5 години работим по т. нар. „Зелена сделка“ и „Справедлив енергиен преход“, но виждаме, че обществеността в Старозагорска област не осъзнава сериозността на проблема, който се задава. А именно – социално-демографски срив в областта и региона“, посочи Дяков.
„Ако комплексът бъде затворен, ще настъпи социална катастрофа, освен в Стара Загора и в целия регион. Над 32 000 души разчитат на доходи от комплекса. Средната възраст на работещите в комплекса е между 30 и 50 години. Непосилно е да се поеме такава вълна от безработица. Ние казваме „не“ и няма да допуснем да бъде затворен комплексът по този грозен и безпардонен начин“, категоричен бе още Деян Дяков.
Той подчерта, че комплексът може да бъде модернизиран и без да се стига до затварянето му. За целта ще настояваме в плановете за териториално развитие да влязат проекти, които ще гарантират това, допълни Дяков. Той припомни, че преди 2 години стартира подписка за запазването на „Мини Марица-изток“. Синдикатите настояват комплексът да работи до 2038 година и да бъде извършен плавен „Зелен преход“. За да защитят интересите на комплекса, от сдружението обясниха, че ще се борят за места в Общинския съвет на Стара Загора на предстоящите през есента местни избори.
Деян Дяков обяви, че на 17 юли организират среща с всички парламентарно представени партии от региона, бизнеса и обществеността, по време на която ще бъде обсъдена темата за комплекса „Марица Изток“. „Надявам се след срещата да излезем с обща позиция, която да обобщим в декларация и да я внесем в Народното събрание“, допълни още Дяков.
“40-процентното намаление на емисиите от централите до 2026-та година означава, че един рудник на „Мини Марица-изток“, ще трябва да излезе от уравнението. Според нас, Планът за възстановяване и устойчивост не отразява интересите на България. Някой наясно ли е какво пише в Териториалния план за развитие. От медите разбрахме, че дори и кметът на града не е напълно наясно, същото е положението и със синдикатите. Коментира се, че заради термичните централи цената на тока се е увеличила – да, но само с 0.4 процента. Така че манипулирането на общественото мнение трябва да спре“, коментира Наско Митев, който също е един от учредителите на Сдружението. За да постигнат целите си, от Сдружението организират и акции по пътища, магистрали и градове в България. „Ако нашите искания не бъдат зачетени, ще блокираме и магистрали, защото ясно е, че 3-часови протести в София не са достатъчни, за да ни чуят“, каза Деян Дяков.
NBP.bg, Василена ГЕОРГИЕВА