казва Петър КАЛЧЕВ, директор на Регионалния исторически музей по повод на 18 април – Международния ден за опазване паметниците на културата
– Г-н Калчев, на 18 април се отбелязва Международният ден за опазване паметниците на културата. Какво е важно да припомним на днешните хора, които обитават Старозагорски регион, и с културно-историческото ни богатство, останало непреходно във времето, да си дадем кураж в тези нелеки времена?
– Международният ден за опазване паметниците на културата се отбелязва от 1984 г. с решение на ЮНЕСКО. Този ден е повод отново да привлечем вниманието на нашата общественост да оцени това, което са ни оставили хората, живели по тези места в продължение на хилядолетия, да го пази и да го предаде на следващите поколения.
Стара Загора – градът на над 8000 години, с право се гордее със своето изключително богато културно-историческо наследство. На това благословено място в полите на Средна гора животът не е прекъсвал от новокаменната епоха – края VII-VI хил. пр. Хр. до наши дни. С особена значимост е уникалната двуетажна неолитна къща в музей „Неолитни жилища“, която е най-добре запазената и с най-богат инвентар в Европа. Къщата е опожарена в средата на VI хил.пр. Хр. и всичко, което се е намирало в нея е затрупано от рухналите й стени и покрив. Заставайки пред разкритите останки, можем спокойно да наблюдаваме нейния интериор – такъв, какъвто е бил преди 8000 години. Днес този уникален паметник е включен в индикативната листа за включване в списъка на световното културно наследство на ЮНЕСКО.
Както е известно, в местността Мечи кладенец на 7 км северозападно от Стара Загора се намира друг уникален обект – най-големият рудодобивен център през каменно-медната епоха (V хил. пр. Хр.) в Европа. В продължение на едно хилядолетие на това място е добивана медна руда и са изработвани медни изделия, които са задоволявали необходимостта от метал на древните общества в Югоизточна Европа. На базата на това специализирано производство се е натрупал икономически ресурс, довел до развитието на блестящата халколитна култура, която няма аналог и в следващите исторически епохи.
– Кои са другите обекти, които бихте отличил?
– В централната част на съвременния град се намират руините на античния град Августа Траяна. Форумният му комплекс обхваща площ от 7 дка. Проучени и реставрирани са западната порта, двете крепостни стени, като първата е построена през II в., а втората в края на V в. и началото на VI в. На площада, покрит с каменни плочи, се издига постамент за статуя и амфитеатрален аудиториум с девет реда каменни седалки, завършващи с величествена колонада и арки. Тук се намират и градските терми, построени в средата на II в., с оригинална хипокаусна система за отопление. От западната порта на античния град започва отлично запазената главна улица (decumanus maximus), продължаваща в източна посока, където се намират проучени останки от 36 магазина. Това е търговската част на града. През античността са работели ателиета, които с невероятно майсторство са изработвали мозайки за нуждите на частни и обществени сгради. Шедьовър на мозаечното изкуство от тази епоха е експонираната в РИМ мозайка – „Дионисиево шествие“.
Градът ни притежава и един уникален Музей на религиите. На това място могат да се наблюдават останки от ритуални практики от ранната желязна епоха, античността, средновековието и османския период.
В музея в Стара Загора се съхраняват невероятни шедьоври на средновековното изкуство, сред които каменният релеф – лъвица с лъвче, матрицата за изработване на икони – Благовещение, разнообразни накити и др.
А в къщата музей „Градски бит“ можем да се потопим в атмосферата на един дом на богато старозагорско семейство от края на XIX и началото на XX в.
Бих искал да припомня още, че музеят в нашия град притежава най- богатата праисторическа колекция в Европа, много богати колекции от антично стъкло и античен бронз, ценна нумизматична сбирка, ценни предмети и документи разкриващи важни страни от живота на обществото ни от новата и най-новата ни история.
– Музеят в Стара Загора, въпреки пандемията, успява и днес да бъде близо до своята публика чрез представяне на експозициите му онлайн…
– Да, стремежът ни е нашите експозиции да бъдат достъпни и в настоящите условия, при това за още по-голяма аудитория. И отбелязвайки международния ден за опазване на паметниците на културата в сложна епидемиологична обстановка, вярваме, че светът ще се справи с това тежко изпитание. Поздравявам колегите и от екипа на Регионалния исторически музей-Стара Загора изказваме своята голяма благодарност към хората и институциите, които работят и са отдадени на каузата за опазването и съхранението на богатото ни културно-историческо наследство.
NBP.bg