Лично за мен всичко това се дължи на изключителната подкрепа на моите родители, на учителите, на ръководителите. Както и на много труд и желание, без тях нищо не се постига, казва още Радослав, който е златен медалист и носител на златната звезда от AIMO 2024, бронзов медалист и с отличие за уникална разработка от WMI 2024
Радослав Балкански е един от младите хора на Стара Загора, които радват със своите постижения от национални и международни състезания*. Това лято бъдещият 11-класник на ППМГ „Гео Милев“-Стара Загора и Академията по математика към Центъра за подкрепа на личностното развитие в Стара Загора спечели поредните си математически отличия. В Куала Лумпур (Малайзия) той грабна бронзов медал от World Mathematics Invitational и абсолютната победа в WMI Mini Math Creative Competition с разработката си „Геометрията в Долината на тракийските царе“.
Преди дни Радослав се окичи със златен медал и звездата на Азия по математика от още едно престижно състезание – Asia International Mathematical Olympiad Open Contest – AIMO, в Сеул.
Радослав споделя, че не брои всичките си медали и награди, спечелени досега, но за тях има специален кът в стаята му. Разговаряме с него за победите, за труда, който стои зад тях, за бъдещето.
– Радослав, ти и другите младите математици на Стара Загора и това лято зарадвахте всички ни с победите си. Преди да разкажеш за тях, сподели за читателите ни ти как се насочи към математиката?
– Дължи се на моите родители и на мен самия. Участвам в състезания по математика от 1 клас. Благодарен съм, разбира се, и на моите учители, които ме подготвят. От 5-6 клас се занимавам още по-засилено, след като започнах да посещавам Академията по математика към Центъра за подкрепа на личностното развитие при г-н Любомир Любенов.
Първото ми състезание беше „Математика без граници”, първоначално в квалификационен етап. За първи път се класирах на финал, когато бях в четвърти клас. Оттогава не само математиката, но и други науки представляват интерес за мен. Ходил съм на състезания по химия, по физика, по география, като тази година се класирах на националния кръг на олимпиадата по география.
– Какво ти носи математиката, както и интересите, които спомена в областта предимно на природните науки?
– Математика има навсякъде. Смятам, че тя е основа на всяка наука. Занимавам се и с информатика и информационни технологии, такъв е профилът ми в ППМГ „Гео Милев” – софтуерни и хардуерни науки.
За мен е голямо удоволствие да решавам задачи. Лесно ми е. Явно точните науки ме се отдават. Смятам, че това е моята сфера, с нея са свързани и бъдещите ми планове за развитие.
– Разкажи ни за постиженията ти това лято?
– Те започнаха още от месец юни. Тогава бяха националните финали на шахматното ученическо първенство в България. Бях капитан на отбора на нашата гимназия и се класирахме първи в страната. Очакваме провеждането на световно първенство, в което ще участваме.
След това започнаха математическите състезания. Първо беше финалът на „Математика без граници”, както казах, вече участвам в него всяка година. Състезанието се провежда при силни конкуренция, с ученици от близо 15 държави. От там тази година имам два сребърни и един бронзов медал.
След това започнаха азиатските олимпиади. На 10 юли заминахме за Куала Лумпур. WMI е олимпиада, която събира над 1600 участници от 5 континента. Задачите са с висока трудност, а трябва да бъдат решени за доста кратко време, т.е. нивото е много високо. От това състезание имам бронзов медал. Там се проведе и т.нар. състезание Mini Math Creative Competition – представяне на разработка по дадена тема през погледа на математиката. Миналата година участвах с разработка, свързана с математиката в природата и Роза Дамасцена. Тогава спечелих бронзов медал. Тази години с разработка за геометрията в Долината на тракийските царе станах първи, абсолютен шампион.
– Представи по-подробно тази разработка?
– Проучването, което направих с помощна и съвместно с г-н Любомир Любенов, показва, че спрямо координатите на гробниците в Долината на тракийските царе и древния град Севтополис, местоположението им образува интересни геометрични форми. Например, могилите Голямата Косматка, Оструша и Шушманец, лежат на една окръжност с център Севтополис и са датирани в един и същ период. Име още поне две подобни окръжности с център Севтополис, които включват други гробници, които са пак от един и същ период. Казанлъшката гробница пък образува правоъгълен триъгълник и няколко равнобедрени триъгълника спрямо Севтополис и Голямата Косматка.
В разработката е разгледано и златното сечение, което се съдържа в Панагюрското златно съкровище. Тези две теми също са много интересни за мен, защото се занимавам и с история. Затова и направих разработката с голямо желание. Нейната идея бе и да представя България с богатото ни културно-историческо наследство.
По отношение на разработката, не знам дали това, което открихме е случайност, но фактите са си факти. Спрямо всичко, което знаем за древните траки, виждаме, че те са имали много богата математическа култура и познания в сферата.
– С какво смяташ, че твоята разработка е надделяла при избора на журито в Куала Лумпур?
– Подготвих презентация и видео. Много се постарах да ги станат възможно най-добри. Вероятно това, че съм направил собствено проучване, което не е правено досега (поне аз не намерих информация), също е надделяло в избора. Разработката е оригинална, иновативна.
Имах възможност да говоря с представители на журито. Те ме поздравиха и за миналата година. Явно помнят и разработката за Роза Дамасцена, което ме направи много щастлив. Казаха, че сега също са впечатлени от видеото, от темата, от начина, по който съм подходил.
– Сега ни разкажи за Сеул?
– Задачите на AIMO са с още по-висока трудност, решават се 30 задачи за 2 часа. Конкуренцията е още по-голяма, още повече, че аз се състезавам в най-високата и най-трудна възрастова група. На AIMO всичко е много динамично. Но за това състезание се чувствах по-подготвен, бях в свои води. Спечелих златен медал и интернационална звезда, която всъщност показва, че имам най-висок резултат от всички български участници.
Много съм горд от себе си и от всички български участници. Защото показахме, че сме конкурентоспособни на азиатците. Освен това, всички българи извоювахме медали, всички се представихме на много високо ниво и се радвам, че така представихме и България.
Лично за мен всичко това се дължи на изключителната подкрепа на моите родители, на учителите, на ръководителите. Както и на много труд и желание, без тях нищо не се постига. Късмет също е нужен, но той спохожда подготвените.
– Какво ти предстои оттук-нататък?
– Малко ваканция, макар че за мен тя започна на 1 август. Но вече се готвя и за следващата учебна година. Състезавам се и по информатика и информационни технологии. Предстоят престижни форуми в България, в които ще участваме аз и мои съученици, които работим в екип. С нови сили подготвяме проект, с който ще участваме в олимпиадата по информационни технологии и по информатика. Това е областта, в която смятам да продължавам основно да се развивам.
Естествено, продължавам и с математиката. За мен голям интерес е и географията, както казах, и там продължавам да се развивам. И, разбира се, шахматът – предстои ни сериозна подготовка за световното първенство.
– Ще бъдеш в 11 клас, мислиш вече за след това?
– Още не съм решил как ще продължа професионалното си развитие. Имам амбиции и за България, и за чужбина. Смятам обаче, че България е по-добрият вариант. Но има време. Сега имам други приоритети.
– Какво би казал на други млади хора, с какво ще ги окуражиш, за да постигат успехите, към които се стремят?
– В моята сфера виждам потенциал у младите хора, напук на схващането, че поколението ни „не става”. Има много мои връстници, които работят усърдно, имат желание да постигат резултати. Според мен, се върви нагоре и положително. Важно е да не се отказваш. Защото не винаги става от първия път, без постоянството и опит не се получава.
И отново в личен план, бих искал да благодаря най-вече на моите родители, на учителите ми в ППМГ „Гео Милев” и на г-н Любенов. На всички тях дължа всички мои успехи и тези резултати, които се старая да надграждам. Разбира се, всички благодарим и на Община Стара Загора, която ни подкрепя в състезанията.
– При този натоварен състезателен календар в различни сфери, остава ли ти свободно време?
– Винаги има време за почивка. Но всичко, което правя, за мен е удоволствие. Да, натоварващо е, но на мен ми носи радост да участвам в състезания, удовлетворяващо е да се развивам в тези сфери. Щастлив съм, че го има това нещо. И продължавам напред!
NBP.bg, Радослава РАШЕВА
* Днес – 12 август /понеделник/, от 13 часа, кметът на Община Стара Загора Живко Тодоров, заедно с неговия заместник Надежда Чакърова, ще наградят учениците, завоювали призови места в математическите състезания в Куала Лумпур – WMI2024 и Сеул -AIMO2024, заедно с техните учители. Събитието ще се състои в зала „П. Р. Славейков“ на Общинска администрация.