Част от празничната програма за националния празник 3 март е и отбелязването на 130 години от залесяването на парк „Митрополит Методий Кусев“

– Г-жо Желева, част от празничната програма за националния празник 3 март е и отбелязването на 130 години от залесяването на парк „Митрополит Методий Кусев“. Как ще бъде отбелязана годишнината?
– През февруари 2025 г. се навършват 130 години от първото залесяване на парк „Митрополит Методий Кусев“, който всички наричаме с голяма любов „Аязмото“. Заедно със Съюза на ландшафните архитекти-клон Стара Загора, с Камарата на архитектите в България-Стара Загора, с културни институции, с Туристическо дружество „Сърнена гора“ сме подготвили програма, която ще продължи през цялата година,
Първото от поредицата събития е
на 27 февруари, когато се открива фотодокументална изложба „Зелената корона на Стара Загора. 130 години от залесяването на парк Аязмото“
В нея са представени 24 пана с автор гл. уредник на РИМ-Стара Загора Райна Антонова и художник Слав Славов. Подбрани са кадри от първите години на залесяването на Аязмото до ден днешен. Изложбата ще бъде представена в Културен център „Стара Загора“. На 19 март тя ще бъде подредена и официално открита в Мраморното фоайе на Народното събрание.
За нас годишнината е голяма гордост, защото след залесяването на първите фиданки още много поколения наред са приели като своя мисия да съхраняват и да развиват парка. Така е и при сегашното общинско ръководство в лицето на кмета Живко Тодоров. Да припомним, че бе направен мащабен ремонт на Аязмото, продължават и грижите за дървесните видове. Някои от тях се подменят. Ландшафтните архитекти предлагат варианти за засаждане и на други екзотични видове.

На 28 февруари Зоопарк-Стара Загора организира кампания за засаждане на дръвчета
Голяма част от черния бор на територията на Зоопарка пострада от боровата процесионка, заради невъзможността да се третират площите и за да се гарантира безопасността на животните. Тази първа зелена акция поставя началото на залесителна кампания, която ще продължи във времето.
Община Стара Загора и Съюзът на ландшафтните архитекти също организират залесяване на по-редки декоративни дръвчета, характерни за флората на Аязмото (на 28 февруари от 14 часа, сборен пункт – фонтанът „Жабките“).
В програмата е предвиден
първи конкурс за хайку „Съзерцания на Аязмото“, като крайният срок за изпращане на творбите е 31 март 2025 г.
На 12 април ще се проведе традиционният Празник на Аязмото, който отбелязваме всяка година с музикална програма, детски творчески работилници, спортни тренировки на открито и много забавления.
През цялата година ще има и събития, организирани от ТД „Сърнена гора“ със състезания по ориентиране за деца, по колоездене, великденски маратон и др.
Със свои инициативи, посветени на 130-ата годишнина от залесяването на Аязмото, се включват Държавен архив-Стара Загора, РИМ-Стара Загора, Регионална библиотека „Захарий Княжески“, ще бъде представена и историко-фотодокументална студия в две части от Иван Матев – „Старозагорски сакрален диптих“.
По повод на годишнината
кметът на Стара Загора Живко Тодоров ще удостои Фондация „Митрополит Методий Кусев“ с „Почетен знак на Стара Загора“
за нейната активна обществена роля и принос в популяризирането на делото на Митрополит Методий Кусев.
– Какви са другите прояви, посветени на Освобождението на България, които Община Стара Загора организира?
– На 24 февруари се откри фотодокументална изложба на Национален парк-музей „Шипка-Бузлуджа“ – „На този връх свят паметник ще издигна“, в Регионална библиотека „Захарий Княжески“. На 26 февруари предстои поетичен рецитал на ученици от 3 клас на НУМСИ „Христина Морфова“(от 10 ч., в Регионална библиотека „Захарий Княжески“).
Има и много други инициативи преди 3 март – изложбата „Аз съм българче, обичам…“, Междуучилищна викторина на тема „1000 причини да се гордеем, че сме българи“ и др.
Тази година
почивните дни преди националния празник започват с 1 март
На Баба Марта са посветени изложба-конкурс на Център за подкрепа за личностно развитие-Стара Загора (26 февруари, 11.00 ч., фоайе, Община Стара Загора), както и още две събития. На 1 март от 11 часа предстои „Да облечем парк „Пети октомври“ в уникална червено-бяла премяна“. В същия час започва и „Баба Марта на гости в зоопарка“. Ще бъде много интересно, защото тогава ще бъде открита и еко занималнята на открито. Тя се намира до административната сграда на зоопарка и ще бъде на разположение на децата в топлите месеци за образователни игри, научни събития и др., в приятна и зелена среда.
На 2 март от 11 ч. ще се проведе традиционният фолклорен празник „Да прогоним заедно злото“ в кв. „Железник“ по повод на Сирни Заговезни. Тук е моментът да споделя, че
на 15 март отново ще бъдем домакини на фестивала на маскарадните игри
Той е изключително атрактивен, пъстър, привличащ много публика и разбира се… предвестник на пролетта.
– Ще бъде ли променен маршрутът на паметното шествие с националния трибагреник на 3 март във връзка с ремонтните дейности на централния булевард?
– Не се очаква промяна, имаме уверението, че до 3 март ремонтираният участък по бул. „Цар Симеон Велики“ ще бъде проходим за пешеходци.
Програмата в празничния ден започва в 9 ч. с молебен за България в катедрален храм. „Св. Николай Чудотворец“. От 10.15 ч. ще бъдат положени венци и цветя на паметници, посветени на Освобождението. От 10.30 ч. е официалният ритуал за издигане на националното знаме на Република България на площада пред Общината.
След това своя път отново ще поеме паметното шествие с 300-метровия национален трибагреник
Общоградското честване на Мемориален комплекс „Бранителите на Стара Загора“ е предвидено от 11.45 ч.
В 12 ч. започва празничният концерт на обичаната от всички Деси Добрева, ще се включи и ансамбъл „Загоре“.
За 3 март има и богата съпътстваща програма – в къща музей „Гео Милев“, в РИМ-Стара Загора, който ще работи през целия ден с вход свободен. С вход свободен е и Архитектурен комплекс „Музей на религиите“. Интересни тематични изложби могат да бъдат разгледани от 10 до 18 часа в Художествената галерия, която също ще е с вход свободен. Предвидено е и интерактивно представяне на изложбата с QR код – „Освобождението в картини на художници“.
Традиционно НЧ „Настроение-2017“ организира общоградската инициатива „Пробуждане с хоро“ от 16 ч. на площада пред Общината.

– Как се съхранява трибагреникът, който шества в Стара Загора за 10-и път под надслов „ЗА СВОБОДАТА… ДА РАЗВЕЕМ БЪЛГАРСКОТО ЗНАМЕ!“?
– Знамето е оригиналното, което бе ушито през 2014 г. от общинско дружество „Мересев“. Съхраняваме го по специален начин. Преди всяко шествие се проверява. Изказвам
благодарности към военнослужещите от Втора тунджанска бригада
без които събитието би било трудно осъществимо.
И тази година всеки старозагорец, всяко дете отново ще могат да се докоснат до светинята и да понесат знамето по старозагорските улици. Очакваме в Стара Загора и много гости. Досега през годините са идвали десетки хиляди от цялата страна. Вижда се и по пълните хотелски бази. Отново има много запитвания и в Туристическия информационен център, и в отдел „Култура“. Подготвили сме интересна програма за почивните дни, за да може всички жители и гости на Стара Загора да се забавляват, да преоткрият богатата история на нашия град и да участват в кулминацията на честванията на 3 март. Националният празник е пореден повод да бъдем заедно, да го съпреживеем с гордост и с радост.
NBP.bg, Радослава РАШЕВА
