Нерешителността е препятствие, което може да ни загуби ценно време и възможности. Когато не можем да вземем решение, това води до появата на съмнения и предположения, причинявайки стрес и безпокойство за нас и нашия екип.
Нерешителността може да стане причина за пропуснати крайни срокове, загубени сделки и увредена репутация. Тя може да възпрепятства иновациите и се отрази негативно на креативността.
Как да се справим с нея и да станем по-уверени? Ето няколко съвета от милиардера и съосновател на Фейсбук Марк Зукърбърг.
Той е категоричен, че е много важно да опростите нещата, като намалите броя на изборите. Въпреки че опростяването и намаляването на броя на изборите звучи като нещо, което трябва да е широкоразпространено, много от нас често пренебрегват тази умствена стратегия, когато са изправени пред купчина от решения за вземане. Марк Зукърбърг е известен с това, че премахва ненужните избори от ежедневието си, за да помогне за намаляване на „умора от вземане на решения“, която е свързана с импулсивност и нерешителност.
Класически пример за това как той опростява вземането на решения е носенето на запазената му марка „униформа“, състояща се от дънки, маратонки и сива тениска. Когато през 2014 г. бе попитан за неговия гардероб, Зукърбърг каза: „Наистина искам да изчистя живота си, за да направя така, че да трябва да вземам възможно най-малко решения за каквото и да било, освен за това как най-добре да служа на тази общност“.
Всъщност в думите му има смисъл. Ако сте затънали в твърде много ненужни избори на ден, намаляването им ви помага да разчистите ума си и да се съсредоточите върху по-големите и наистина важни решения.
Полезен трик за избягване на умората от вземане на решения и за извеждането на приоритетите на преден план идва от класиката на Стивън Кови – „7 Habits of Highly Effective People“. В рамките на 60 секунди или по-малко, за предпочитане рано сутрин с първото кафе, помислете за всичко, което трябва да направите днес, и решете: Какво ще продължа да правя? (Целта тук е да правите това, което само вие можете); Какво ще делегирам? (Някой трябва да го направи. Само не и вие. И така, какво бихте могли да делегирате незабавно, така че да ви освободи да правите това, което само вие можете да правите?). Какво ще зарежа? (Неща, които нито искам да правя, нито трябва да правя. И никой друг също няма да ги направи. Това са нещата, които трябва да бъдат зарязани).
Източник: Manager.bg