
– Инж. Баев, Малка Верея спечели проект, с който се облагородява дворът на училищната сграда в селото. Разкажете повече за тази зона за отдих и спорт, на какъв етап е реализацията й?
– Кметството на Малка Верея кандидатства по проект на Министерството на околната среда и водите по програма „Чиста околна среда“ за 2024 г. на тема „Обичам природата и аз участвам“. Чрез предприятие ПУДООС се включихме с нашия проект за създаване на зона за отдих и спорт чрез доставка и монтаж на парково оборудване и фитнес уреди на открито. Спечелихме проекта, който е на стойност 14 346 лв. Само два проекта от Общината бяха одобрени – единият е нашият, другият на Стара Загора, свързан със Зоопарка. Благодарение на този проект облагородихме двора на бившето училище в селото, който е в непосредствена близост до новоизградения храм „Св. Мчк. Трифон“ и църковния двор. Всъщност в Малка Верея няма друго място, подходящо за изграждане на зона за отдих и спорт. А близостта до храма, смятаме, че е още по-добра възможност за млади,за стари, за поддържане на духовността, моралните ценности и традиции.
Нашето задължение по проекта бе да облагородим и почистим пространството
Дворът беше занемарен от 30-40 години, буренясал, със строителни отпадъци, камъни, сухи клони и сухи дървета. Със съдействието на цялото село изчистихме двора. Договорът, който сключихме с фирма за парково оборудване и фитнес уреди, е на финална фаза. Уредите вече са монтирани. РИОСВ-Стара Загора направи инспекция, одобри изпълнението на проекта. В момента подготвяме искане към ПУДООС за плащане на фирмата изпълнител.



Предстои затревяване на площадката, след което ще бъде осигурен свободен достъп на хората от селото в зоната. Още веднъж ще кажа, че тя ще бъде много полезна, тъй като в Малка Верея няма парк, градинка или друго място за отдих. Имаме само една детска площадка, където децата се забавляват. Тя също бе изградена по програмата на ПУДООС към МОСВ преди близо 12 години.
Разбира се, по новото пространство за спорт и отдих има още много работа. Извън проекта монтирахме осветление и водоснабдяване на тоалетната и на една чешма. В момента се подготвя проект за видеонаблюдение на района. След това трябва да се направят алеи, тротоари, за да може зоната да се използва и в по-дъждовни и студени дни. Ще го направим с времето. Това е наш ангажимент – с наши сили и с помощта на Община Стара Загора ще довършим тези дейности.
Искам да благодаря на всички доброволци и на Община Стара Загора,
взели участие в благоустрояването и почистването на зоната за отдих и спорт.
– Първата копка на храма в Малка Верея бе през юни месец 2016 г. Предстои ли скоро да бъде осветен?
– След първата копка, 2 години разчитахме на строителна фирма, средствата не достигаха – викахме неволята. Видяхме обаче, че така няма да се получат нещата. Затова започнахме да работим сами, десетина души. С помощта на спонсори, които са жители и приятели на селото, строителството на църквата вече е завършено. Предстои благоустрояване около двора. В момента полагаме тротоар около храма. Община Стара Загора изгради участък от улица, който води до него.
Иконостасът е готов на 95%. Изографисването на храма продължава – Пламен Кирилов и Зорница Иванова са нашите иконописци, много добри майстори са. Иконите на иконостаса също са готови. Още не са монтирани, очакваме стъклени рамки за тях. Продължаваме напред.
Както казах, благодарение на дарителство финансирането е осигурено. Жителите на цялото село са спонсори – всеки според възможностите си, но не мога да не спомена най-големия ни дарител – Александър Палешутски. Благодарение и на помощта на Община Стара Загора и най-вече на кмета г-н Живко Тодоров са осигурени напълно и средствата за изографисването на храма. Преди година г-н Тодоров пое този ангажимент и го изпълни. Сумата е преведена по сметка, спонсор е г-н Панчов и „Медина Мед“. Зографите могат да рисуват спокойно.
Надяваме се през 2025 г. храмът да бъде осветен. Не знам дали ще успеем да стане за храмовия празник – Трифоновден. Зависи и от нас, зависи и от изискванията за освещаването на Негово Високопреосвещенство Старозагорския митрополит Киприан. Дано успеем да снабдим храма с необходимата църковна утвар. Но ако не стане за честването на Св. Трифон, вярваме, че до края на 2025 г. ще имаме осветен храм.




Той е нашата гордост. Нямаше да стане реалност, ако не беше синът ми Христо Баев, той е голям ентусиаст и заедно с още няколко души – Костадин Димитров, Георги Димов, Иван Стоянов, Георги Георгиев, Иван Маринов, Киро Костов, Кирил Кирев и други строители (аз също участвам активно) – с всички тях построихме църквата. Строежът ни отне 6 години. Работихме събота и неделя, през отпуските. Никой от нас не е майстор, но имахме желание, имахме и мотивация. Когато се трудим безвъзмездно, с желание, и спонсорите ставаха повече и по-щедри. Така се постигна целта – село Малка Верея да има един красив храм.
– Колко са жителите на Малка Верея?
– Официално са 510 души с постоянен адрес, с настоящ адрес са около 900, но на практика живеят над 2000 души. Много хора от Стара Загора или живеят, или имат вили тук. Благодарение на близостта на града, на уникалния климат и въздух, Малка Верея е предпочитано село. Строи се непрекъснато – в селото, в краищата му, в землището му. Смятам, че най-скъпите имоти в старозагорска община са в Малка Верея, което е показателно за привлекателността му.
Но съществува и проблем, свързан именно с новозакупените имоти с инвестиционна цел. Има хора инвестират, купуват и изоставят имотите си, не ги поддържат. Местата буренясват, създават проблеми на съседи, има необслужени общи части.
Но основният ни проблем остава инфраструктурата – необходимо е благоустрояване на улици и изграждане на тротоари. Селото е с наклонен терен, има стръмни участъци. Знам, че е трудно и скъпо, но трябва да се инвестира в инфраструктура, което ни е най-големият проблем.
– Селото е известно с лозарството, с традиционния празник за избор на Цар Трифон. Колко декара лозя се отглеждат в момента в Малка Верея?
– Навремето е имало 1500 дка лозя. Съществувало е и звено за изработка на разсадно-посадъчен материал за лозя. Сега останаха около 200 дка лозя, има и в частните имоти. Понеже лозарството е традиционно занятие на селото, затова и храмът е кръстен на Св. Трифон. Решението бе взето на общоселско събрание, преди да направим първата копка. А Трифоновден е обявен за празник на Малка Верея отдавна, празнува се вече 25 години.
– Какви други празници има в селото?
– От 3 години насам имаме летен празник – Малковерейски събор, винаги в събота след Голяма Богородица. Налага се вече като традиция, много добре мина и тази година с добра организация, имаше много хора, веселие.
Правим и детско парти през лятото, което, според мен, е най-голямото тържество за деца в селата от общината. Трети път се проведе тази година. Тук живеят 170 деца, може и повече да са станали. Имаме нужда от място, където те да се занимават. Това беше и една от целите – със зоната за отдих и спорт, но им трябва и закрито място за по-студените дни.
Иначе имаме пенсионерски клуб, помещението е подходящо. Възрастните хора са много дейни, имат певческа група, а тази година организираха за първи път Празник на дафиновия лист. Той не е в културния календар на Общината.
Читалището ни – НЧ „Св. Св. Кирил и Методий-1921“, също е с активна дейност, има много награди. Смятам, че и то е едно от най-дейните в общината. Почитат се всички големи празници – Лазаровден, 24 май, Деня на народните будители, Коледуване и др.







– Вие сте кмет първи мандат. Вече почти една година управлявате Малка Верея. Какво сте си набелязал да свършите?
– Първата работа, с която се захванах, е да именуваме улиците. Процедурата бе започната от предишния кмет, заварих готови табелки. Сложихме ги, направихме събрание за разясняване на етапите, през които трябва да преминем, за да получим административен адрес. Около 80% от хората са подали заявления. На финала сме на този процес.
На входа на селото имаме Божи дар – чешма с изворна вода. Ползва се от цялото село. Създаваше голям проблем. Нямаше тръби и водата се движеше по открита вада. Тя бе обрасла с растителност, загрозяваше влизането в Малка Верея. При запушването на вадата от листа и др. отпадъци, водата тръгваше по пътя, зимата замръзваше и създаваше предпоставки за ПТП. Благодарение на подкрепата на г-н Живко Тодоров напролет проблемът беше решен – районът се изчисти, положи се тръба, вкара се водата, канализира се, направи се тротоар. Той беше крайно необходим, защото първата спирка на автобуса е в тази зона и хората, които слизат от него, вървяха по пътя, създавайки предпоставка за инциденти. Хем освежихме входа на селото, хем решихме проблеми с безопасността на движение, хем създадохме удобство на жителите на Малка Верея.
Имаме градска автобусна линия с номер 21, транспортът е редовен, използва се от хората. Преди няколко години бе пуснат училищен автобус, с който се организира извозване на деца до СУ „Железник“, също е удобство, родителите са доволни.
Имаме личен лекар, идва всяка сряда. Нямаме проблеми с уличното осветлението, откакто съм в мандат сме сложили над 25 нови осветителни тела. Със сметоизвозването нямаме проблеми, и да има – решаваме ги.
Към момента селото няма проблеми и с водоснабдяването. Водата се спира само при аварии по довеждащия водопровод.
И както казах, най-важна е инфраструктурата и канализацията. Много улици са за капитален ремонт, има много оплаквания от хората. При дъждове става още по-непроходимо. Знам, че това струва скъпо, а и селата от Старозагорска община нямат право да участват в програми за развитие на селските райони, водят ни градска община. Ние разчитаме единствено на бюджета на Община Стара Загора. Въпреки това, имам амбиции да оправим повече улици, разбира се, според финансовите възможности.
А довършвайки зоната за отдих и спорт, иска ми се да направим и игрище за футбол на малки врати. Така ще дадем още една възможност децата да изоставят компютрите, по-често да играят и да спортуват. Дано идеята ни се реализира.
Не съм родом от Малка Верея, живея тук от 2006 г. със семейството ми. Но обичам селото и ме мотивира всичко хубаво, което се случва – като новата зона за отдих, като отвеждането на водата от чешмата и направата на тротоар, път към храма „Св. Мчк. Трифон“. Вярвам, че ще имам и други поводи за удовлетворение в работата ми като кмет.
NBP.bg, Радослава РАШЕВА