Чужди продуценти вече имат предложения към младите лица във филма, казва режисьорът Магдалена РАЛЧЕВА, директор на Международния филмов фест „Златната липа“
– Г-жо Ралчева, премиерата на филма „12 А“, чийто режисьор сте Вие, бе пред публиката на „Златната липа 2017“. Как се възприе от зрителите?
– За мен това беше едно от най-вълнуващите преживявания, които съм имала. Като режисьор и като творец съм убедена, че обратната връзка с публиката е най-важна. Отношението на зрителите към филма е най-същественото и важно нещо след неговото завършване. Бях много впечатлена, защото цялата зала беше станала на крака и имаше продължителен бис.
Признателна съм на старозагорската публика и на гостите на фестивала за радушния прием
Имах възможност след прожекцията да разговарям с много ученици и учители, които ме изчакаха и споделиха, че това, което са видели в лентата, е реалната картина в училище и всичко в нея е много автентично. За мен първият досег на „12А“ със зрителите е решаващ за неговия живот по-нататък и тези аплодисменти предначертават пътя му. Надявам се, че с пороя, който се изля във вечерта на откриването и с благословията на Старозагорския митрополит Киприан, да ни върви по вода – както на фестивала „Златната липа“, така и на „12А“.
– Преди Стара Загора представихте „12 А“ в Кан и в Рим. Разкажете за срещите Ви там?
– В Кан прожекцията беше работна. Във фестивалния комплекс залата беше за 150 души. Аудиторията бе предимно от професионалисти – режисьори, продуценти, разпространители, които имат желание да закупят и да разпространят филма. Мога да кажа съвсем откровено, че филмът се хареса.
Засега от няколко страни има уговорка, че ще го купят и разпространят
Прожекцията в Рим на фестивала на българското кино, който се провежда от 10 години във вила Боргезе, беше много любопитна. Залата се препълни и се наложи да отворят втора зала. Публиката прие чудесно лентата. Там, освен италианци, има и много българи, които от години живеят в Италия и чакат с нетърпение този фестивал. Защото това е единственият начин да се докоснат пряко до българското кино. Имаше зрители, които бяха много развълнувани след прожекцията. Казаха, че гледайки филма, се чувстват горди, че са българи, а това беше голямо признание за екипа ни, с който представихме „12А“ в Рим.
Но пак подчертавам, че съм изключително развълнувана от публиката в Стара Загора и от начина, по който прие филма. Почти 700 души с много правостоящи в залата екзалтирано ръкопляскаха – подобна реакция не може да се режисира.
– Споделете любопитен момент от създаването на филма?
– За мен беше удоволствие и предизвикателство да застана зад проекта „12 А“ след успешен филм като „11 А“, на един и същ сценарист – Николай Колев, и един и същ оператор – Емил Топузов, и със задачата кастингът да бъде коренно различен. Филмът, както се убедихте, е
зрителски и е направен с много любов към подрастващите млади хора
Всяко продължение е нож с две остриета, защото са малко филмите, които могат да се похвалят, че са успешни. Яна Маринова, която е с главна роля в „11 А“, е много харесвана от зрителите. А за „12 А“ имах трудната задача да избера актриса, чиято игра във филма ще бъде неизменно сравнявана с нея.
Радина Кърджилова е изключително талантлива и обичана актриса, но в последните години играе повече в театъра, отколкото в киното. Истински се зарадвах, когато разбрах, че може да дойде на кастинга. Бях поканила повече от 30 актриси на тази възраст, но Радина беше моята фаворитка. Съзнавам цялата трудност и напрежение за нея по време на снимачния период.
Трябваше да кърми сина си Христо. Баща му – Деян Донков, беше през цялото време на терен
в специална каравана, за да бъде на разположение. Но Ради се справи блестящо – нейната героиня е смела, ранима и честна млада жена. Образът и е въплъщение на онези български учители, за които професията е призвание и които, въпреки трудностите, успяват да мотивират своите ученици да вървят по пътя на познанието.
Във филма участват още великолепната Мария Каварджикова, Дарин Ангелов, Василена Атанасова, Елена Бойчева- актьори, които са утвърдени имена в театъра и киното.
– Очаквате ли все още неузнаваемите за публиката млади актьори да получат своя звезден старт след „12 А“?
– Винаги съм казвала, че обичам да работя с непознати актьори и непознати лица. Бе трудно да се намерят ученици, които да пресъздадат образите, по начина, който аз бих искала като режисьор. 50% от участниците във филма са първи и втори курс студенти в НАТФИЗ, а останалите не са актьори. Работата ми с тях беше нелека, но ми донесе изключително удоволствие и удовлетворение, защото всеки от тях даде най-доброто от себе си.
Вярвам, че повечето от новите лица в „12 А“, ще имат своето блестящо бъдеще
Не само в България, но и в чужбина. Защото, когато бяхме в Кан, имаше разговори с чужди продуценти, които вече имаха предложения към тях.
– Разговаряме с Вас часове преди финала на Петото издание на „Златната липа“. Оценката Ви за феста тази година?
– Петото издание на „Златната липа“ е най-силното до този момент. Старозагорската публика заобича този фестивал и съм признателна, че успяхме да спечелим нейното доверие. Това си пролича още първата вечер, когато залата се препълни, въпреки пороя навън – и така продължихме да се радваме на пълни зали през всичките фестивални дни. Това означава, че „Златната липа“ се наложи като едно от важните, значими и очаквани културни събития на Стара Загора и България. Радвам се, че с този кинофорум провокирахме интереса към различното кино, каквото е европейското, и че постепенно се утвърди вкус и разбиране към него. Петото издание на фестивала показва, че той излезе окончателно от анонимност, защото хората го ценят и имат потребност от него.
Изключително съм признателна на Община Стара Загора и на кмета Живко Тодоров за пълната подкрепа
и съдействие, които ни оказват. Без тази помощ никога не бихме могли да направим това, което правим вече 5 години.
НБП, Радослава РАШЕВА