Дрон с мега мощни компютри сканира 3D с лазер от въздуха, българският „Бутео“ постигна реални бизнес резултати
Дронът „Бутео“ – проектиран и патентован от старозагорската фирма Pro Drone Sys, доказа качествата си. Иновативните методи на работа с него регистрираха реални бизнес резултати. На база измервания и нови технологии се получават преки резултати в земеделието. Стопанства, които прилагат методиките ни, намаляват производствените си разходи, казва Цветан ЧЕТЪШКИ, технически директор на Pro Drone Sys. Цифрите сочат, че например в стопанството в с. Могилово
пшеницата има 40% ръст на добивите и намаляване на производствените разходи между 10 и 12%
в сравнение с миналата година. Разбира се, от голямо значение за резултата е прецизната работа на механизаторите и агронома на стопанството, допълва той.
През м.г. НБП разказа за дрона „Бутео“, техническите му приложения и възможности, разработени от старозагорци. Една от основните дейности на фирмата е измерване и анализи на селскостопански култури. Сензорите на „Бутео“ в близка до инфрачервената област индикират нивата на вегетация на културите. Данните се анализират, програмират се количествата и веществата, които следва да се полагат в зоните на недостиг на растенията.
Ние се занимаваме с проектиране на аеро роботи, сензори за измерване и др. Но за нас е важно да има стопанства с воля да приложат точно препоръките ни, споделя Четъшки. Произвеждаме машините и методиката, която трябва да се следва. Агрономите могат да вършат работата си на терен с дроновете. Нормално е хората във всяка професия да надграждат при съвременните технологии.
Дроновете за измервания летят на автопилот, без човек да ги управлява. Прави се план на полето за обследване.
Машината се прибира сама
информацията от сканирането се обработва веднага. Сред иновациите, патент на старозагорци, е информационната система на дрона, която позволява монтирането на сензори в близко до инфрачервената област, както и елиминирането на вибрации, което пък дава прецизност и възможност за дълъг еднократен полет. Болшинството дронове летят 15-20 минути, световните лидери лансират 30 минути, но реално са 22 минути с едно зареждане на батериите, коментира Четъшки. Нашите летят над 30 минути, с голяма ефективност.
Инфрачервената спектроскопия е съвременен метод, който започва да се прилага в много области. В земеделието сензорите идентифицират присъствието на различни химични елементи и съединения в почвата и растенията. При добро здраве културите отразяват високи стойности в областта между 780 и 800 наномерта. При липси стойностите намаляват. Най-често стресът се наблюдава при недостиг на хранителни вещества, които след анализа се допълват. На база на това са и резултатите. В прецизното земеделие най-важното е
в същата площ, с която разполагаш за обработка, да получиш по-добри резултати, без да се увеличават разходите
за производство, обясняват старозагорци. Този начин на земеделие е и най-екологичен, защото на растенията се наслагват толкова вещества, колкото са нужни за тяхното развитие и вегетация – нито повече, нито по-малко.
През последните месеци Pro Drone Sys оптимизира сензорите си, а в момента подготвя участие в международен панаир за земеделие в Хановер. Екипът получи покана да представи продуктите и резултатите си от последната стопанска година. Нашата работа бе да обединим научните методи и да създадем методика, която да може да се прилага в реални стопанства, при реални условия, казват от екипа. Навигационните системи на машините в земеделието – пръскачки, торачки и т.н., могат да правят променливи норми на активни вещества. Но машините трябва да бъдат зареждани с информация какво да правят в конкретните полета. Ние много бързо можем да сканираме няколко ниви и да приведем информацията на езика на машините – какво, къде и как да го направят. Много стопанства са оборудвани със съвременна техника, но това е
все едно да си купиш кола и да нямаш бензин за нея, или гуми
И това е проблем не за България, а за света – стопанствата да имат навременна информация за програмиране на машините си. С нашия дрон и със сензорите ни, с работата ни по обработката по данни, можем на следващия ден да дадем тази информация в цифров вид на механизаторите, за да я прилагат. Наричаме я методика, защото е комплекс от различен вид измервания – почвени проби, вегетационни измервания, наличие на плевели и т. н. Можем например, да направим програма пръскачките да атакуват с по-голяма концентрация зоните с плевели, да не се слагат навсякъде хербициди. Това са цифрови карти, конкретни за всеки производител на машини. На изложението в Хановер ще покажем точно това.
От Pro Drone Sys разкриват, че в момента разработват дрон за геодезически измервания. Днес лазерното сканиране на големи терени и труднодостъпни терени е много скъпа технология, т. нар. лидар система се прилага само от специално оборудвани самолети. Те пък могат да излитат само при изпълнение на редица условия. Целта ни е да създадем аеро робот с 3D лазерен скенер, който да сканира абсолютно всички обекти по наземната повърхност с голяма точност, на територия от 20-30 ха, казват от екипа. Това ще са
летателни апарати със супер скъпи сензори, 3D лазерни скенери, с висока надеждност, супер мощни компютри на борда
специални навигационни системи за позициониране и т. н. Оборудването изисква да са по-големи и по-товароносими, вероятно размерът ще е 1.40 м в диаметър.
По света има направени няколко подобни машини. Ние виждаме техни недостатъци по отношение на реалната им работа, споделя Четъшки. Нашата машина би могла да бъде по-лека, по-ефективна и по-надеждна.
В момента българската техника е в ранен стадий, проектира се базата. Като дрон без компонентите ще е готова до 2-3 месеца. На земята е лесно да имаш мощен компютър, но не е лесно той да е във въздуха, там да се координират всички направени измервания, в реално време. В земеделието ние просто записваме данни, които обработваме, след като дронът кацне, но при другата система това трябва да се случва в реално време във въздуха, обясняват от екипа. 200 000 измервания в секунда да се пресмятат и записват в реално време, колкото и сложно да изглежда, за старозагорци не е най-голямата сложност. Сложното за тях е да купят скъпите компоненти и да ги прежалят в тестовете. Те са много, много скъпи, а при всеки прототип има риск да се унищожат. Едно е да се унищожи дрон за 15 000 лв., друго
дрон за 100 000 долара
Още повече, че никога не се прави само един прототип.
Новият аеро робот ще е полезен за компаниите, които правят геодезически измервания, ще ускори десетки пъти процеса по измерване. Град като Чирпан например, ако трябва да е измерен по класическия начин, би отнело месеци. С този дрон ще се случи за дни. Нивото на едно сметище, на земна маса или кариера ще може да се измерва ежеседмично и обемът му ще е ясен постоянно. Дронът е отлично решение и при специфични производства като измервания на активни минни полета, например. Техниката е незаменима за проектиране в пресечени, труднодостъпни или опасни зони, при гарантиране на изискуемата за проектиране геодезическа точност. За нас са предизвикателство, понеже няма готови решения, и то в световен мащаб. В това, което работим последните 4 години, имаме ясно изведени резултати от методите и методиките ни. Те дават не хипотетични, а реални резултати, категорични са старозагорци. Занимаваме се с това, което можем да направим по-добре, по-надеждно – проблеми, софтуер, методики, които нямат решения в световен мащаб. А нашите решения са плод на ясна бизнес обосновка, т.е., ако правим дрон, сме наясно кой би го ползвал и колко би спечелил от нашата машина. Има и други хора с добри идеи, но трябва огромно количество постоянство, за да докажеш, че те са работещи. Да патентоваш нещо също е тежко занимание. Често времето убива добрата идея. Ние имаме идеи, знаем какво правим, имаме огромно търпение и постоянство!
НБП, Дима ТОНЕВА