Трябва да спрем да мислим в мандати като партийни егоисти и да търсим съгласие по политики за 10-15 години напред

Драгомир Стойнев – Водач на листата на БСП Лява България в 27 МИР Стара Загора. Заместник председател на БСП. Министър на икономиката и енергетиката в кабинета на Пламен Орешарски. Инициирал реформи в енергетикатадовели до стабилизиране на цената на електроенергията, увеличаване на износа на електричество, повишаване на цената на въглищата, предотвратяване на приватизцията на комплекса „Мини Марица Изток” и превръщане на проекта „Южен поток” в необратим за България. Председател на Комисията по труд и социална политика в 41-то Народно събрание. Като депутат е вносител на 21 законопроекта в социалната сфера. Икономически съветник на премиера Сергей Станишев през 2007-2009 г. Част от екипа създал 2009 г. на Национална компания Индустриални зони, която вече 6 години е един от най-добрите инструменти за привличане на чужди инвеститори. Един от авторите на идеята за държавната Българска банка за развитие, създадена да финансира български малки и средни предприятия. Икономист, завършил Сорбоната и френското училище за висши кадри и политици ENA. Владее френски, руски и английски. Роден през 1976 г. в семейството на проектант и инженер; 38 годишен, женен с две деца.
– Г-н Стойнев, помага или пречи в предизборната кампания отминалият министерски мандат? Оглавявахте едно от най-сложните министерства?
– По-скоро помага, особено в Стара Загора. Не се срамувам от направеното като министър на икономиката и енергетиката. В сферата на енергетиката заварих колапс. Няма да забравя как служебният министър, от когото поех поста, каза: „Учудвам се от смелостта ти. Положението е наистина много тежко“. Още в първата ми седмица като министър дойдох в комплекс „Марица изток“. Исках веднага да се видя с миньорите, сред които имаше огромно напрежение. Един багерист тогава ме попита:
„Министър, Стойнев, чувате ли нещо?“
Отговорих му – „Не”, а той ми обясни, че тишината в мините е най-страшна, защото означава, че няма работа.
Синдикатите ми заявиха тогава, че ако до един месец нещата не се променят, идват да стачкуват в София. Не ми дадоха и 100 дни толеранс. Обещах, че „Мини Марица изток“ ще работят и планът за 2013 г. от 23 млн. тона добив ще бъде изпълнен. Тогава никой не ми повярва. Но през октомври, ноември, декември направихме рекордни добиви. Нито един миньор не беше уволнен, защото
спрях изготвения от предишното управление план за съкращения
Не позволих да се пестят средства за технологични разходи и социални придобивки. Хората започнаха да получават пълните си възнаграждения и се работеше на 4 смени при натоварване на всички мощности. Това стана благодарение на мерките, които предприехме. По времето на ГЕРБ България се бе превърнала в транзитна държава, през която Румъния продаваше електроенергия на Турция и Гърция. Не печелехме нищо. ТЕЦ-овете, АЕЦ, които произвеждат най-евтина енергия, работиха в ограничен режим. Ние свалихме таксата за износ на електроенергия.
Българската електроенергия започна да се търси навън
и съответно това се отрази върху работата на мините. Това позволи отново да има търсене на българска електроенергия и съответно производство. Мисля, че съм единственият министър, който за 1 година два пъти е вдигал цената на въглищата. Ограничихме и енергията от ВЕИ – любимите инвестиции на ГЕРБ, които отнеха работата на българските миньори.
Българският миньор ми е по-скъп от чуждестранните инвестиции във ВЕИ
Уви, таксата от 20%, която им наложихме, бе атакувана от президента Плевнелиев в Конституционния съд и там бе отхвърлена.
Смятам, че въпреки огромните атаки, стабилизирахме енергетиката. За съжаление някой просто беше подготвил за приватизация „Мини Марица изток“.
И наистина обвинявам правителството на ГЕРБ за желанието му да блокира износа на енергия. Сега те отричат, но фактите са ясни – мините почти спряха работа заради блокирания износ на електроенергия и намалената от тях цена на въглищата. Винаги ще се боря срещу приватизацията на българската енергетика. Мога да погледна миньорите в очите днес.
В сферата на икономиката започнах при отрицателен икономически ръст на БВП от 0,2% и всяко едно тримесечие,
четири тримесечия поред имахме икономически растеж над 1%
Това се случи, защото подадохме ръка на българския бизнес, бяхме коректни, разплатихме всички задължения към него. Създадохме политика, която намали административните разходи със 180 млн. лв. за година и намалихме бариерите пред бизнеса. Благодарен съм на бизнеса, че и той отвърна с рекордни данъци и такси, които постъпиха в бюджета в края на 2013 г. По този начин икономиката се отлепи от дъното.
За една година чудо не може да се направи, но тръгнахме към един устойчив икономически растеж
Това го казват всички работодателски организации в България. Изградихме основата, върху която да продължим, но за съжаление започна политическата криза. До май месец 2014 г. създадохме 50 000 нови работни места. Ако имахме възможност да продължим работа цял мандат, задачата за 250 000 нови работни места щеше да е напълно изпълнима.
– Енергетиката е значим елемент от националната сигурност на България, като отрасъл е от първостепенна важност за Старозагорския регион. Вашият поглед?
– Енергетиката трябва да остане в ръцете на държавата
точно защото е част от националната ни сигурност
Виждате какво се случи при една приватизация като тази на ЕРП-тата. И досега никой не може да обясни кое наложи те да бъдат приватизирани. Либералите казват, че частният интерес винаги управлява по-добре от държавата, но ЕРП-тата бяха дадени на държавни компании или на компании с частично държавно участие на чужди държави.
Това си беше национално предателство .
– 5 октомври наближава. Какви резултати очаквате от изборите?
– Очаквам в Старозагорски избирателен район
„БСП – лява България“ да е първа политическа сила
Няма да е изненада. На последните парламентарни избори показахме тук, че това е възможно. Хората ще ни подкрепят. Те не са забравили как и защо свалиха от власт Бойко Борисов преди година и половина с недирижирани протести. И не мога да си представя, че ще пожелаят той отново да е на власт, защото вече започнаха приказките как ще има труден период, мизерия, как ще се орязват плащания. За една година ние успяхме да размразим плащанията по детски надбавки, за пенсии, за Коледни и Великденски добавки… –
политики, които показаха отношение към хората
макар че сумите бяха в малки размери. Искаме мандат да продължим тези политики. Мандат да продължим борбата срещу монополите, срещу големите търговски вериги, за ограничаване силовата роля на банките. Мандат за политиката ни срещу ВЕИ и ЕРП-тата.
– С новото име на коалицията „БСП – лява България“ социалистическата партия сякаш се опитва да разшири класическото си ядро? Какви са перспективите й?
Самия факт, че има нови политически сили, които застанаха зад БСП и са част от коалицията показва, че в България няма друга масова и силна политическа формация вляво от центъра освен „БСП – лява България“.
Само ние можем да сме контра на ГЕРБ
– Извън вашата коалиция обаче самостоятелно се явяват няколко леви партии, сред тях и АБВ…
– За съжаление, част от ръководството на партия като АБВ, създадена изцяло от членове на БСП, гради политическото си съществуване и кампанията си върху нападки срещу БСП. Избирателите ни са едни и същи, също като членовете ни – с едни и същи идеи. Затова казвам и на членовете и на избирателите на останалите малки формации вляво – важни са идеите и способността да бъдат провеждани политиките, които искате.
Ако ви харесва програмата на „БСП – лява България“, мястото ви е тук и с нея
Както и ако искате да имате парламентарно представителство.
– Ако зависеше само от собствената воля и разум, какво би било първото Ви предложение в новото Народно събрание?
– Няма как да избягам от последната си позиция като министър на икономиката и енергетиката.
Ще търся политическо съгласие относно енергийната стратегия в страната
На парче в енергетиката повече не бива да се работи. А така се работеше в последните три кабинета преди този на Пламен Орешарски. Българската енергетиката не е частен бизнес. И не трябва да се управлява така, че да се експлоатира като бизнес. Аз исках да върна държавния интерес в енергетиката. Смятам, че успях в голяма степен. Разбира се,
успях и да си спечеля много врагове
Българската енергетика трябва да служи на българските граждани и на българския бизнес. Затова подготвих стратегия, но заради изборите не успях да я съгласувам с другите политически сили. Оставил съм я на служебното правителство и ще се надявам и те да внесат свои добри виждания и идеи. След изборите се надявам да седнем на масата с политически партньори и опоненти и чрез стратегията
да поставим началото на едно единство по отношение на национален приоритет енергетика
Защото, както ми каза бизнесмен в този регион, ако и след тези избори не се стигне до единение и общи приоритети в управлението на България, с българския бизнес е свършено. Всички резерви са вече изчерпани. За да съществува бизнесът, той се нуждае от спокойствие и перспектива, от предсказуемост.
– Защо наистина сме може би единствената европейска страна, която не може да формулира приоритети на държавна политика?
– Защото
политиците мислят само в мандати и като партийни егоисти
Защо всички говорим, че образованието трябва да е приоритет, а нищо в него не се променя? Ами защото никой политик не може да обере плодовете на една реформа в образованието за 4 години, колкото е на власт. Резултатите в тази система идват след 10-15 години. Ясно е, че цяло поколение получава в момента дипломи без да има знания. Нашата малка стъпка беше въвеждането на дуалната система –
даването на възможност на учениците да учат и работят
да се скъси връзката между бизнес и образование. Стартирахме пилотен проект в Средногорието, където е много силна минната индустрия. Там старият земеделски техникум трябва да се превърне в дуално училище, което подготвя кадри за добивната индустрия.
НБП, Живка КЕХАЙОВА