Лятото не е време за профилактика, засипани сме с работа, споделя инж. Желязко МАРКОВ от „БГ клима“ ООД
Засипани сме с работа, споделя инж. Желязко Марков, управител на „БГ клима“ ООД – Стара Загора. Той пояснява, че причината е в екстремните летни температури. За съжаление, търсят ни много хора, които имат климатици и желаят профилактика. Усетили са намалена мощност, че климатикът им не охлажда както преди, че нещо му има.
Не може да им се помогне
подчертава инж. Марков. Профилактиката не ни е приоритет, нека търсенето за нея да е през пролетта и есента. В жегите предпочитаме монтажниците ни да помогнат на някой, който все още няма климатик. А този, който има, но му работи слабо, ще трябва да го изтърпи.
Експертът пояснява, че профилактиката на климатиците е задължителна, защото градът ни е мръсен – при миенето на техниката се вижда каква чернилка потича, насъбрана от работния въздух около нея. Оттам си губи мощност и климатикът работи на моменти на по-малко от 50%, консумира повече ток и предизвиква недоволство.
Освен профилактиката, е желателно и изборът на климатик да се прави пролет и есен, когато по статистика в България продажбите са по-малко. Можем повече внимание да обърнем на клиента, да огледаме мястото за монтажа, да му отделим повече време, обясняват от „БГ клима“. Сега, през лятото, все бързаме и може да се получи неудовлетворение. В жегите и монтажниците са по-уморени, на 42 градуса да монтираш на западна или южна тераса не е приятно. Нека изборът на климатик да става пролет и есен, за профилактика също да ни търсят през пролетта и есента, подчертават от фирмата.
На кой режим климатикът работи оптимално
По принцип температурата е лично предпочитание, но е желателно да е 23-24 градуса и през зимата, и през лятото. Степента на вентилатора също е личен избор, препоръчително е „авто“ – климатикът да избира коя степен на вентилатора да включва. Правило в климатизацията е зимните и летните месеци климатикът да не се спира денонощно. Така ще поддържа въздуха, стените, пода, мебелите, атмосферата в помещението постоянна. Ако бъде спрян за 2-3 дни, след това за няколко часа ще се натовари много повече и ще изгори същия ток, необходим за оставен спящ режим. Никакво спиране в най-големите студове и най-големите жеги, категорични са специалистите. Коригирайте градусите, но не изключвайте, допълват от „БГ клима“.
Не оставяйте климатика под напрежение
Спирането и пускането на тока влияе много лошо на стартовата електроника на климатиците – тя може да изгори, опитът го доказва. Ако климатикът няма да се ползва дълго време, задължително го изключете от щепсела или от бушона. В момента пазарът изобилства с много евтини климатици, има със средно качество и с високо качество. Препоръчвам на всички да избягват ниското качество и ниските цени, казва инж. Марков. После питат какво стана, бързо взе да се поврежда, казват – не съм доволен. В средния и високия клас това не се случва, а разликата в цената между евтин и среден клас климатик е 200-300 лв. Апропо, тенденция е към повишение на цените. Първата причина е присъединяването на България към ЕС, което изхвърли японския пазар. ЕС поиска от тези, които са измислили климатиците сертификат. Те се обидиха и ние например не можем да вкарваме висококачествените климатици Chofu, с чието качество европейски климатици не съществуват на пазара, обясняват от „БГ клима“. Друго – ЕС налага строги критерии за преобразуването на консумираната към отдаваната енергия. Сега сме на съотношение 1:8, т.е., ако климатикът консумира 1 киловат от мрежата, трябва да отдава 8. До 2020 г. съотношението трябва да е 1:12, което се отразява на стойността на климатиците. В същото време разнообразието на пазара е голямо и при избора е наложително да се ползва професионална консултация.
Новостите
На пазара у нас навлиза климатизацията с термопомпа въздух-вода. Решението не е по-евтино като цена, но икономично във времето и с ред други предимства. Само с едно външно тяло можеш да решиш отоплението в цялата къща или апартамент. Създава комфортна температура навсякъде, по всяко време. Може да топли и водата в бойлера. Набира популярност и у нас все повече.
Дима ТОНЕВА, НБП*