
AI няма да замени учителите, но ще революционизира образованието, категоричен е Калин Димчев, изп. директор на Microsoft за България. Страхът от AI е напълно разбираем, но ако учителите съумеят да го превърнат в техен пръв приятел, то тогава този страх ще се превърне в предимство, твърди експертът. От огромна важност е и учителите, и учениците да се запознаят с новите инструменти и възможности, които технологиите, базирани на изкуствен интелект, предоставят в образователния процес, да ги използват с надграждане в посока новите умения на бъдещето.
И от тази гледна точка е добре, че Стара Загора все повече се утвърждава като университетски и студентски град. Само преди дни Тракийският университет получи поредното отличие „Академичен Оскар”, а ректорът му проф. Добри Ярков участва в откриването на Информационен център за висше образование в Мароко. Ето какво сподели проф. Ярков: „Съвсем скоро Тракийският университет ще бъде домакин на делегация от Мароко. Вече подготвяме първите споразумения за сътрудничество с определени университети. Интересът на мароканската страна е главно към аграрния сектор, биотехнологиите, ветеринарната медицина, медицината, софтуерното инженерство, кибер сигурността и изкуствения интелект. Това са специалности, в които ние сме лидери и те виждат в нас един сериозен партньор в областта на науката и висшето образование“.
Радва, че изкуственият интелект е сред специалностите, в които ТрУ се стреми да бъде лидер. Ролята на AI технологиите e ключова като отговор на актуалните потребности на студентите и бъдещите очаквания на пазара на труда.
Наложително е да преодолеем често „фобийното” мислене за изкуствения интелект. Той не тласка към матрицата, в матрицата, а е възможност за надграждане на креативното личностно развитие. Не е манипулативна ЦЕЛ за уж удобно, безконфликтно, лесно управляемо „послушно” общество, а СРЕДСТВО за подпомагане евристичната природа на човека, на човечеството.
На моменти във всекидневното си съзнание имаме усещане за изкуствения интелект като за нещо магично, нещо магнетично, нещо космично. Нека тогава си позволим една весела кинозакачка с две популярни заглавия на Ридли Скот и на Стивън Спилбърг. По-добре е да гледаме на AI не като на ПРИШЪЛЕЦЪТ, а като на ИЗВЪНЗЕМНОТО (Е.Т.). Защото Пришълецът е непонятен ужас, заплаха, стрес, а Е.Т. е приятелство, обич, разбиране в противовес на страха и невежеството.
Ясно е, че AI като процес, предизвикателство, постижение, приключение се нуждае от… хуманизирано брандиране в по-широкия смисъл на този израз. За да е наш приятел, а не плашило. Само бостанските плашила вършат работа. Другите пречат. Много.
И да не забравяме, че при цялата си мощ AI е едно дете. Нека му помагаме да расте не само епично, но и… етично. Възможно е само, ако и ние, хората растем заедно с него.
„Национална бизнес поща”