704 водачи на МПС са санкционирани за неправилно спиране и паркиране на територията на град Стара Загора. Статистиката е за първите 6 месеца на 2014 г. Това съобщи за НБП Димитър Димитров, началник група „Организация на движението, пътен контрол и превантивна дейност“ при „Пътна полиция“ на ОД МВР Стара Загора.
Паркирането пред входове на паркове, предприятия, както и на платното за движение, тротоари, непосредствено пред входове на жилищни сгради и гаражи, затруднява достъпа до тях, и е нарушение съгласно ЗДП.
Санкцията е 20 лв. с глоба по фиш, като може да се състави и акт
Тази сума е извън 60-те лева, които нарушителят ще плати, ако междувременно паякът дойде и репатрира колата.
Ако сте потърпевш – някой е паркирал пред гаража ви и не може да изкарате колата си, звънете на тел. 112. Обаждането се насочва към дежурния в „Пътна полиция“ и в рамките на минути се взема отношение.
Дежурният преценява и дали да изпрати репатратор
но това става, след като полицейски екип отиде на място.
Сигналите за неправилно паркиране през последните 2-3 месеца зачестиха. За съжаление, при нас постъпват и доста лъжливи обаждания, казва Валери Иванов, началник отдел „Опазване на обществения ред и управление на кризи“ в Община Стара Загора. Хора звънят,
„поръчват“ репатратора както такси или спешна помощ
а това е разход за общината, за старозагорските данъкоплатци.
Валери Иванов разказва за случай, в който един гражданин 3 пъти се обаждал. Засичал за колко време ще дойде паякът, без да има основание за това. Общинарят обаче припомня, че обажданията се записват и
има начин виновникът за фалшивото обаждане да бъде заловен и наказан
Затова съм разпоредил при всяко обаждане при нас сигналът да се подава на дежурния по КАТ. Екип полицаи да отиде на място, да състави акт или фиш на нарушителя и едва след това репатраторът да вдигне колата, ако дотогава шофьорът не я отмести.
Недействителни сигнали за нарушения по паркиране и спиране постъпват и в „Пътна полиция“
уточни Димитър Димитров. Случва се да пращаме екипи, които на място установят, че няма нарушение. Началникът на „Пътен контрол“ допълва още, че е възможно за времето, докато пристигнат на място, водачът, извършил нарушението, да е потеглил.
Често се наблюдава и „блокиране“ на кръстовища
– паркиран автомобил да прави достъпа невъзможен или пък да пречи на видимостта. Случва се навсякъде, няма места, които да посоча като традиционни, казва Димитров. И припомня – престоят и паркирането върху пешеходна пътека или на по-малко от 5 метра от нея също се санкционира.
Паричната глоба е 50 лв. и върви с отнемане на 6 контролни точки от талона
Същото се отнася и за престой и паркиране в зоната на кръстовище или на по-малко от 5 метра от него. Законодателят има предвид, че се затруднява движението и се създава опасност, поради което е предвидил по-висока санкция, обяснява Димитров. Не може да се престоява и на автобусна спирка, санкцията е 50 лв. и отнемане на 6 контролни точки, включително и за таксиметровите водачи. На тях е позволено единствено
да свалят и качват пътници в района на спирки, но ако не затрудняват движението
От „Пътна полиция“ могат да съставят фишове и в отсъствие на водача. При престояване и паркиране като „втори ред“ (т.е. зад правилно паркирала друга кола) санкцията също е 50 лв. С акт се отнемат и 6 контролни точки.
НБП, Дима ТОНЕВА