Изложба с картини на участниците в 7-мия Международен арт пленер „Безгранично изкуство“ бе открита на 25 август във фоайето на Община Стара Загора.Творческият форум бе организиран от Фондация „Център за правно и културно застъпничество – Темида арт“ с подкрепата на Община Стара Загора и в партньорство с Тракийския университет.
Нотариус Антония Коева, учредител и управител на фондация „Темида арт“, и кураторът на пленера – художникът Светлозар Недев, посрещнаха много почитатели на изкуството и скъпи приятели. Изложбата бе открита в присъствието на кмета на община Стара Загора Живко Тодоров, зам.-кмета Надежда Чакърова, гл. секретар на Тракийския университет доц. д-р Неделина Костадинова, представители на неправителствени организации, и разбира се, в присъствието на талантливите художници, участници в арт пленера.
Тази година в „Безгранично изкуство„ се включиха 13 автори от България, Северна Македония, Турция и Сърбия
чиито творби украсиха фоайето на общинската сграда. Куратор на пленера е известният старозагорски художник Светлозар Недев.
Организираме Международния арт пленер „Безгранично изкуство“ за седма година с много любов и отдаденост. Благодаря за безценната подкрепата на Община Стара Загора и лично на кмета – г-н Живко Тодоров. Благодаря и на зам.- кмета г-жа Надежда Чакърова, която ни е подкрепяла още от създаването на форума, първоначално в качеството си на омбудсман на Стара Загора. Благодарности и за Тракийския университет, който тази година за първи път е наш партньор и подпомогна съпътстващата програма на арт пленера. Благодарни сме на Ротари клуб Стара Загора-Берое, на Инър Уийл клуб Стара Загора-Берое, на приятелите, които ни подкрепят, и най-вече на прекрасните творци, които участваха в пленера, сподели Антония Коева.
Поздравявам организаторите за чудесната инициатива, както и участниците в пленера, затова че са създали творби, които за пореден път ще покажат красотата на изкуството във фоайето на Общината. В това време на бездуховност
все по-важно е да ценим културата, да развиваме духовността, да възпитаваме младите хора да харесват красивото, стойностното, моралното
каза кметът на Стара Загора Живко Тодоров. Вярвам, че пленерът и нашето партньорство ще продължат през годините. На добър час на изложбата, пожела още Живко Тодоров.
За мен е огромно удоволствие, че седма година съм съпричастна към развитието на Международния арт пленер „Безгранично изкуство“. Поздравявам всички участници и съм убедена, че те ще останат с прекрасни спомени от Стара Загора, каза зам.-кметът Надежда Чакърова.
Поздрави към организаторите и участниците в пленера отправиха и главният секретар на Тракийски университет доц. д-р Неделина Костадинова, президентът на Ротари клуб Стара Загора-Берое Антон Тонев, както и президентът на Инър Уийл Клуб Стара Загора-Берое Диана Господинова.
За нас е чест, че г-н Тодоров откри изложбата. Благодаря на всички художници, че дойдохте, рисувахте, творихте, радвахте се и ще се отнесете частица от нашия град – над 8000-летен и намиращ се в Центъра на Вселената.
Картините от 7-мото издание на пленера са много въздействащи, дано изложбата е зарадвала всички почитатели на художественото изкуство
сподели художникът Светлозар Недев.
Всички участници в творческия форум бяха наградени с грамота, плакет и подаръци, които им бяха връчени лично от старозагорския кмет Живко Тодоров. Грамоти и плакети получиха Община Стара Загора, Тракийския университет, спонсорът Живко Желев, президентът на Ротари клуб Стара Загора-Берое Антон Тонев, бизнесменът Георги Гечев, както и други съмишленици за подкрепата и съпричастността към пленера.
Възхитени сме от красотата на вашия град и благодарим за топлото посрещане. Пожелаваме с цялото си сърце да продължавате с тази инициатива и да има още много пленери, споделиха художниците, участвали в творческия форум. Да се видим и на 107-мия пленер, с усмивка пожела една от участничките в пленера, Милена Станков.
Сърдечната атмосфера и доброто настроение при откриването на изложбата бяха подсилени с красивите изпълнения на дуо „Адикт“, в чийто състав са оперните певци Нели и Теодор Пейкови.
Изложбата от Седмото издание на Международния арт пленер „Безгранично изкуство“ може да бъде разгледана
до 30 август във фоайето на Община Стара Загора. А след това ще бъде представена в Академичния информационен център на Тракийския университет
По традиция част от картините ще бъдат дарени на Художествената галерия в Стара Загора, други ще бъдат подарени на Тракийския университет, на спонсори, а трета част ще останат във фонда на Фондация „Темида арт“ и ще се използват за благотворителни инициативи.
NBP.bg, Радослава РАШЕВА
Участниците в 7-мия Международен арт пленер „Безгранично изкуство“
Аглика Петрова е родена в Пловдив. Учила във ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“, а преди това в художественото училище „Цанко Лавренов“ в родния си град. Участник в редица изложби и арт събития, много от тях благотворителни.
Господин Чакалов е роден в Стара Загора, известен със своите пейзажи, възпитаник на Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий“.
Креативната художничка Гордана Винчич е от Скопие, Северна Македония, определена като независим, храбър и ексцентричен артист. Голяма част от творческия и път е преминал в Швеция. Тя създава и излага произведения на изкуството във Франция, Швеция, Англия и Македония. Има редица самостоятелни изложби, включително една от световноизвестните изложби „Преходи“ в Арт-център на „Пушкинская 10“ в Санкт Петербург през 2015 г. Организатор на повече от 300 визуални арт ателиета.
Гюлчан Онтас – Турция. Художник, скулптор и преподавател по живопис. Живее и твори в Анкара. Участвала е в множество изложби и пленери в различни страни по света.
Душан Косев – Северна Македония. Майстор на абстрактната живопис. Участник в множество изложби и пленери в неговата страна и в чужбина. Председател на организационния комитет и куратор на международния арт пленер „Свети Георги“ в Радовиш, Северна Македония.
Евгений Петров е един от най-известните пловдивски художници. Завършва специалност „Живопис“ във Великотърновския университет. Няколко години живее и работи в Маями, САЩ. Реализирал е над 25 самостоятелни изложби и множество общи участия.
Иван Гайдаров, роден в Казанлък. Почетен възпитаник на ССХУ „Академик Дечко Узунов“. Има повече от 250 проекта в сферата на дизайна, множество изложби. Негови творби се намират в частни колекции в България, Дания, Унгария, Индия, Гърция, Австрия и САЩ.
Мерием Чавга – Турция. Завършила Арт мениджмънт в 19-майски университет в гр.Самсун. Живее и твори в същия град. Автор на пет самостоятелни изложби и участник в повече от двадесет общи изложби в Турция, Албания, Косово, Египет.
Милена Станков е завършила живопис в Белградската и Българската художествени академии. Преподавател по живопис в Националната гимназия по полиграфия и фотография в София.
Нейбоша Станков, роден в Белград, Сърбия. Завършил художествената академия в София. Участник в множество изложби и арт събития, както и в пленери в Сърбия, Черна гора, Северна Македония.
Селда Мант – Турция. Възпитаничка на Анадолския университет в гр.Ескишехир. Ученичка на големия турски художник и преподавател проф. Нюман Арслан. Живее и твори в град Кутахия, Турция.Преподавател в един от най-престижните турски университети – Държавен университет Думплупинар, Кутахия.
Теменуга Димова е един от изявените старозагорски художници. Завършила е Художествената гимназия в Казанлък, Художествената академия в София със специалност „Промишлен дизайн“, по-късно и Московския държавен художествен институт „В. И. Суриков“. Преподавател във Варненския свободен университет „Черноризец Храбър“. Участник в художествени пленери в България, Турция, Йордания, Египет.
Кураторът на пленера Светлозар Недев е роден в Стара Загора. Възпитаник на ССУ „Юлиус Фучик“, сега Национална гимназия по полиграфия и фотография в София. Магистър по „Културология“ от ВСУ „Черноризец Храбър“, със специалност „Мениджмънт в художествената култура“. Магистър по живопис от Националната художествена академия, София. Автор на над 30 самостоятелни изложби, участник в множество общи изложби и пленери в България и чужбина. Куратор на художествените пленери „Безгранично изкуство“ в Стара Загора, „Изкуството в Мъглиж“ в гр. Мъглиж и „Лавандулово вдъхновение“ в гр. Чирпан.