Реализацията на проекта се отличава с изключителна полезност, продължаваме с втория етап, казва нотариус Антония КОЕВА, президент на Инър Уийл клуб Стара Загора-Берое

– Г-жо Коева, какви бяха дейностите по първия етап на проекта за дентално здраве „Усмихни се“, който Инър Уийл клуб Стара Загора-Берое стартира в подкрепа на деца със специални образователни потребности?
– Проект „Усмихни се“ стартира на 2 октомври миналата година – на световния ден на усмивката, с вълнуващо събитие, с голям обществен отзвук. Повече от месец продължи подготовката и организацията на дейностите; провеждането на разяснителна кампания, срещи и разговори с ръководителите на центровете, обхванати по проекта, получаване на информирано съгласие от родители. Същинските дейности по проекта започнаха в края на месец ноември 2020 г. с прегледи на деца със специални образователни потребности – най-напред в Дневния център за деца с увреждания, с директор г-жа Гергана Тодорова. Там бяха създадени много добри условия, както за провеждане на прегледите, така и за осъществяване на консултации, беседи, срещи-разговори с родителите на децата.
За нас е радостно, че успяхме да реализираме цялостната си програма
Прегледите се случваха по график, съставен от ръководителя на проекта д-р Диана Бушкалова, която е и член на Инър Уийл клуб Стара Загора-Берое. Родителите бяха уведомени в кой ден детето им ще бъде прегледано, и тези, които искаха, можеха да присъстват. Голяма част от родителите изявиха желание и получиха още на място консултация какъв е денталният статус на тяхното дете, има ли проблеми и какво може да се направи за разрешаването им.

и д-р Арсовска, член на екипа на проекта
От голямо значение бе, че тези прегледи протекоха при спокойна атмосфера, в позната за децата среда. Тъй като Дневният център се посещава от деца с различни диагнози, очакваше се да има нежелание при някои от тях, дори съпротива. За наша радост, прегледите преминаха напълно спокойно, без отказ на нито едно дете. За това много допринесе правилният подход към децата на стоматолозите, които провеждаха прегледите, лично на ръководителя на проекта д-р Бушкалова и огромното съдействие на персонала на центъра.
Дамите от клуба също се включиха активно в помощ на екипа по проекта
На всеки от прегледите присъстваха минимум по две дами от клуба, които помагаха при оформянето на техническата документация, разговаряха с родителите и всеки път се връщаха силно развълнувани и удовлетворени.
По първия етап на проекта обхванахме 60 деца – освен от Дневния център, още от Центъра за настаняване на деца от семеен тип и от сдружение „Алтернатива 55“.
Всяко дете ще получи индивидуален лабораторен лист, в който е описано подробно неговото състояние – дентален статус, насоки за лечение, с които да се подобри денталното здраве.

– Какъв бе екипът, който осъществи прегледите?
– Екипът под ръководството на д-р Бушкалова, включваше още трима стоматолози. За нас беше много ценно, че основен консултант на проекта стана проф. д-р Мария Куклева, която е и национален консултант по детско дентално здраве. Тя ни даде основни насоки за работа, полезни съвети за програмата.
Лично се включи, като проведе прегледи на деца със сериозни усложнения
които се нуждаят от допълнителна специализирана помощ. Даде консултации на всички родители, които желаеха, изнесе беседа за денталното здраве на деца със СОП. Проф. Куклева акцентира, че това, което се прави в центъра под грижата на възпитатели е важно, но то трябва да продължава после и в семейството. Тя също коментира проблема, че след навършване на 18 години, здравната каса не обхваща денталното лечение в пълния му пакет. Ние лично се ангажирахме, когато лечението изисква повече средства, да направим всичко възможно да съдействаме на родителите, чрез дарителство и с други възможности.

В дейността по проекта участва и психологът Вера Тодорова, преподавател в Тракийския университет. Тя проведе много интересни срещи и консултации с родителите. Някои от тях разказаха, че
децата им за първи път посещават стоматолог, досега не е било възможно
това да се случи. Споделиха и други проблеми от своето ежедневие, направиха конкретни предложения. Вера Тодорова пък им даде полезни съвети как да постъпват в трудни за тях ситуации. На срещите се родиха и нови идеи. Обмисляме продължение на проекта под името „Усмихни родител, усмихни дете“, който да бъде насочен повече към родителите на децата със специални образователни потребности, които ежедневно се срещат с множество проблеми, но е добре да отделят време и за себе си.
В проекта се включи и специален педагог – Теодора Янакиева. Тя съдейства за работата ни с децата в защитените жилища в Стара Загора, както и такива отглеждани в семейна среда. Проведе срещи и консултации с родителите им, и помогна много за по-лесното адаптиране на децата за осъществяване на стоматологичните прегледи. Голяма част от тях вече са прегледани. Това става в денталното студио на д-р Бушкалова, което тя предостави безвъзмездно.

– Как ще продължи работата по проекта?
– В края на януари приключи първият етап, в който, както споделих, са обхванати 60 деца, с финансиране, предоставено от Община Стара Загора. Веднага започва вторият етап, който е по линия на „Дарителския кръг „За Стара Загора“, и се осъществява с помощта на Обществен дарителски фонд.
Нашата амбиция е да обхванем всички, около 120 деца на територията на община Стара Загора
които посещават центрове или се отглеждат в семейна среда. Продължаваме със сдружение „Алтернатива 55“ и Център за настаняване от семеен тип за деца и младежи.
По проект „Усмихни се“ изработихме брошури, като едната част включва дейностите по него, а другата част е със специализирана информация и основни правила как да се опазва денталното здраве на децата.
Тук ще спомена, че за Коледа,
дарихме на децата от Дневния център за деца с увреждания специална проходилка
която ще бъде много полезна за подобряване на подвижността им и ги зарадвахме с прекрасна торта. Присъствахме на тяхното коледно тържество и беше много вълнуващо.
Лично аз съм много удовлетворена от реализацията на „Усмихни се“. Работила съм по различни проекти, но този, както се казва „ми е най-на сърце“, развълнува ме особено много и ме накара да се чувствам горда, че сме постигнали нещо наистина полезно и значимо.
NBP.bg, Радослава РАШЕВА
Проф. Мария КУКЛЕВА:
Проект „Усмихни се“ е повод за адмирации и положителен пример

Отнасям се с изключителна адмирация към проект „Усмихни се“ на Инър Уийл клуб Стара Загора-Берое. Най-напред ги поздравявам за избора на тази група – деца със специални потребности. Този проект, освен директна подкрепа към родителите и децата, насочва вниманието и на обществеността към тях.
Бях впечатлена от ангажираността на представителите на клуба и от екипа на д-р Диана Бушкалова. При посещението ми в Стара Загора съм с отлични впечатления и от Дневния център за деца с увреждания, от условията, създадени там, както и от отношението на директора и персонала към децата. От една страна, те ни оказаха огромна подкрепа за прегледите. Но важно за мен беше да видя отношението на персонала. Директорът познава лично децата и техните родителите. Приема присърце всички проблеми, успя да организира среща с родителите, на която бяха поставени важни въпроси. Това рядко се случва, мога да го кажа от дългогодишния опит, който имам. Родителите също бяха много активни. Обсъдихме и определени затруднения, които касаят особено младите хора след 18 г., за които от здравната каса след навършване на тази възраст не е предвиден пакет за дентално лечение. А често тежките случаи изискват нестандартни начини за финансиране, обикновено то не е по силите на родителите.
Много оптимистично съм настроена и удовлетворена от този първи етап на проекта. Даде възможност не само да бъдат прегледани деца, но и идеи за бъдещо развитие.
Разбира се, аз с огромно удоволствие ще се включа в следващия етап на проекта, с всичко, с което мога да помогна. Подходът е много професионален. Всяко дете има документация от прегледите, информацията е абсолютно обективна. Виждам, че се върши нещо смислено, от което има резултат.
Окуражена съм, че в Стара Загора има такава ангажираност у хората, с които се срещнах. Това, което се прави, е повод за адмирации и положителен пример.
Д-р Диана БУШКАЛОВА:
Вдъхновена съм, че сме направили нещо смислено и полезно

За мен като ръководител на проекта бе изключително удовлетворяващо, че успяхме да стигнем до всяко дете в Дневния център за деца с увреждания. Осъществихме прегледите на всички деца – за общ зъбен статус, за състоянието на устната кухина, както и препоръчахме насоки за лечение. Освен това, имахме възможност да поговорим с родителите какви са техните притеснения. Те получиха и много съвети. Прегледите бяха първа крачка да бъдем полезни на децата и техните семейства. Защото, заради трудността да се работи с деца със СОП, много от родителите казаха, че им се прави преглед за първи път, други дори, че за първи път си отварят устата… Разбира се, беше важно, че прегледите се реализирах в подходяща среда, на място, където децата чувстват комфорт и безопасност.
В момента в денталната ми практика продължаваме прегледите на децата от Центъра за настаняване от семеен тип. И там досега нямаме отказало дете. За нас е мотвиращо, че можем да бъдем полезни и при лечението, ако родителите проявят желание. Вървим в добра посока, удовлетворени сме.
Искам да благодаря специално на проф. Мария Куклева като наш консултант, на дамите от Инър Уийл клуб Стара Загора-Берое, които се включиха активно. Както и на екипа от стоматолози. Всеки родител ще има на разположение амбулаторен лист със статуса, проведеното лечение, препоръки и какво може да се направи. Ние можем да продължим и със съвети от наша страна.
Предвиждаме да направим работилничка, в която да обучим и покажем как е правилно да се мият зъбите.
Лично аз съм щастлива от реализацията на проект „Усмихни се“. В началото се притеснявах как ще протекат прегледите, но излизайки от Дневния център, всеки път се чувствах вдъхновена, че сме направили нещо наистина смислено, полезно и за децата, за техните семейства.