
През пролетта на 2023 г. главният икономист на Световната банка Индермит Гил имаше притеснително изказване – може би десетилетието ще бъде изгубено за глобалната икономика. Светът изглежда не се справя с предизвикателствата на нашето време – нарастваща бедност, неравенства, изменения на климата и не само. Посланието е ясно – какво обаче могат да направят лидерите днес? Световната организация Gallup, която следи пазара на труда, има конкретен отговор: „Променете начина, по който управлявате хората си“.
В публикувания в края на 2023 година доклад за състоянието на глобалния пазар на труда експертите отбелязват тревожна статистика. Приблизително 6 от 10 служители напускат внезапно работното си място, а едва 23% от служителите по света проявяват ангажираност. „Давайте им по-добри мениджъри“, казват от Gallup.
През последните три години организацията проведе ефективни обучения на над 14 хиляди мениджъри, а резултатите, в рамките на 18 месеца, отбелязаха ръст на ангажираността в компаниите между 8% и 18%.
В същия период, който обхваща изследването, 51% от служителите са заявили, че търсят активно нова работа. Те се оглеждат за нови възможности в сферата си, а конкуренцията на пазара допуска по-примамливи предложения за набиране на кадри.
Онова, което обаче ни дава сериозни сигнали сред работещите, е фактът, че 44% твърдят, че преживяват стрес в работния си ден. Повишаване тревожността на работното място е тенденция, която започна преди десетилетие, а прогнозите не изглеждат никак оптимистични.
Стресът е предпоставка и за отключване на професионално прегаряне или т.нар. бърнаут, предупреждават специалистите. Няма точна дефиниция за това състояние, но за него първи започва да говори американски психиатър през 70-те години на миналия век. Бърнаутът се определя и като скритата епидемия в нашето време, която влияе върху всеки аспект от живота ни – както емоционален, така и физически.
Професионалното прегаряне може да засегне служители с всякакви професии, но сред най-застрашените са лекари, журналисти, учители, програмисти, финансисти и като цяло всеки, който изживява огромен стрес на работното място.
Колкото до развитието на бърнаут, ето и етапите, за които трябва да бъдете внимателни:
Ентусиазъм – човек изпитва удовлетворение от работата си, прелива от енергия и „натиска педала на газта“ колкото може;
Застой – фазата, в която настъпват промените. Индивидът осъзнава, че е избързал с очакванията към професията, работодателя и колегите си; Появяват се умора, проблеми със съня, апатия, загуба на интерес, продуктивността намалява, губи се дори увереност;
Фрустрация – интересът към работата се заменя с чувството на раздразнение и умора. Страдащият става дори циничен, може да развие депресия, паник атаки и здравословни проблеми;
Апатия – пълното „прегаряне“. Единственият изход, който човек вижда, е да напусне работа.
Между първата и последната фаза могат да минат от няколко месеца до няколко години, но самоконтролът и саморегулацията са ключови в превенцията, категорични са експертите.
Източник: businessnovinite.bg