43 са водните обекти в област Стара Загора, според регистъра на обекти с обществено предназначение, информира д-р Станимир Станков, директор на дирекция „Обществено здраве“ към РЗИ-Стара Загора. За нашата област разрешените водни обекти са басейни – открити и закрити. Към момента 6 от тях не функционират. Но това може да бъде променено, ако собствениците или арендаторите подадат уведомление за оглед и при спазване на здравните изисквания, те също могат да отворят врати за посетители, допълва д-р Станков.
Комисии, създадени по заповед на кметовете на общини, вече са направили необходимите проверки на басейните. Огледът се прави съобразно Наредба 34 за контрол на спортните обекти и екипировка. В екипите на комисиите има трима представители – на съответната община, от РЗИ-Стара Загора и БЧК. Направен е първичният оглед, който касае състоянието на базата и наличната документация. При първоначалната проверка се изискват документите на фирмата, които включват договор за наем, договор с воден спасител, договор с медицинско лице, прави се оглед за мястото на оказване на медицинска помощ, информационни табели и др. БЧК следят изискванията по наредбата за водно-спасителната дейност. Всичко това се отразява в чек листа и се връчва на упълномощеното лице. Оглеждат се също пречиствателните съоръжения, документацията за обслужване, както и използваните препарати за почистване, дезинфекция и поддържане на съоръжението. Последните проверки приключиха миналата седмица, очаква се окончателното решение кои водни обекти са одобрени със заповед на кметовете на съответните общини, пояснява д-р Станков.
Той информира още, че на всеки 10 дни във водните обекти се извършва и мониторинг на водата. При проба, която не отговаря на стандартите, се прави повторна проба или се започват мероприятия, които да отстранят нередностите. Обикновено проблеми не възникват при първоначалните огледи, макар че тази година имаше само един обект, който не отговаряше напълно на изискванията. Най-често първоначалното пускане на басейните е безпроблемно, водата е обработена, всички показатели за чистота са спазени. Проблеми могат да възникнат при много високи температури, при дъждове, силни ветрове и други климатични аномалии, както и след празнични и почивни дни, когато има по-голям поток от хора. Но мога категорично да кажа на гражданите, че щом даден басейн работи, те могат да бъдат сигурни, че всички изисквания са спазени. Ако се получат нередности, веднага се започват мероприятия за тяхното отстраняване, допълва д-р Станимир Станков.
Той обяснява още, че с всяка изминала година все по-рядко има проби, които не отговарят на изискванията. Собствениците или арендаторите на басейни са подготвени, ако има нередности, са най-вече свързани, както казах, с големи струпвания от ползватели на басейна или от температурни и други аномалии във времето. Разбира се, ще отправя и препоръка към всички посетители на водните обекти да спазват най-елементарните хигиенни изисквания. Това включва ползване на душ преди влизане в басейна, на водни гуменки или джапанки. При спазването на тези изисквания, хората пазят себе си, пазят другите посетители, запазват и качеството на водата, обяснява д-р Станимир Станков.
По неофициални данни към момента на територията на община Стара Загора не работят басейнът в старозагорския кв. „Лозенец“, басейнът на комплекс „Тера“, както и басейн „Лагуна“ в село Колена. Не е отворен за посетители общинският басейн в село Ягода. В Казанлъшко се очаква да заработи нов воден обект.
NBP.bg, Радослава РАШЕВА