
360 речни участъка в цялата страна са с намалена проводимост и застрашават живота на населението. 7 от тях са в община Царево.
Това обяви премиерът акад. Николай Денков пред депутатите. Той дойде извънредно, за да им обясни какво предприема правителството за възстановяване на щетите от потопа по Южното Черноморие.
Цитираните от него данни са от доклад на служебния екоминистър Росица Карамфилова от октомври миналата година.
Отсега е ясно, че 3 от 4-те жертви са свързани със срутването на моста в Царево. Защо – трябва да кажат техническите експерти. Ако искаме да избегнем вбъдеще такива проблеми, подходът трябва да бъде системен и изисква усилия, които досега не са правени, коментира премиерът.
Той разказа, че през декември миналата година и този април служебното правителство отпуска 93 милиона за преодоляване на щети по повод констатациите в доклада на Росица Карамфилова. Финансирани са само 10 от посочените 360 обекта. От тях само един е в община Царево, съобщи премиерът.
Проблемът е идентифициран, но изисква средства и време да бъдат обезопасени, обясни той.
Проблем е и разделението на отговорността между институциите. Може да се наложат и нормативни промени, които да създадат по-добра организация, каза още акад. Денков.
През 2022 г. са били отпуснати 22 млн лева. За бюджет 2023 сумата е увеличена многократно и в момента са налични 60 млн.
За момента оценката на щетите в Царево е около 30 млн. лв. Средства са налични и е въпрос на организация, каза още Денков. Изчаква се докладът на междуведомствената комисия.
Искам да разсея критиките, реакцията на държавата беше мигновена. Още от през нощта на място бяха 11 екипа, които започнаха веднага да подпомагат изтеглянето на хората, обясни премиерът. Напомни, че освен местните хора, имало и 4000 туристи, сред които много деца, затова изтеглянето им било приоритет.
Започна подготовката за изграждане на временен мост при Царево. От първия ден на бедствието българската армия е на терен, а екипите на социално подпомагане обясняват какви са възможностите за помощ. Направени са огледи на щетите в 56 обекта, обясни Денков. По закон се обезщетява постоянно жилище, а грижа на хората било да си застраховат караваните.
Имало е преливане на вода през стените, но не е имало скъсани язовирни стени, обясни премиерът. Ще бъде източена изцяло водата от язовирите, за да бъдат ремонтирани стените им, обясни Денков. Това са общински язовири.
Има ли язовири, които са преливали, и чия собственост са те, попита лидерката на БСП Корнелия Нинова. И напомни, че и в Мизия се е казвало, че няма преливащи язовири, а се оказало, че не е така.
Тя изброи проблеми, които от години са идентифицирани – даването на концесия, проверка на язовирите и т.н. И поиска експертна комисия за подготовка на законови промени, давайки пример, че вече има подготвени такива.
Виновни ще има и след проверката те ще бъдат посочени, коментира още премиерът.
Лидерът на „Възраждане“ Костадин Костадинов попита дали наистина трябва да се дарят БТР-ите, след като те са амбиции и могат да бъдат използвани в подобни ситуации.
Костадинов извади и карта, с която показа колко сечища има в района на Царево и попита какви мерки взимат за това.
Абсолютно ненужно политизиране на една човешка трагедия. Последните 3 дни гледам само тази карта. Не съм ви подчинен, за да ми казвате какво да правя, отговори му премиерът. Тук става дума за законни селища, предложете как да се оправят законите, за да се промени това.
Ще има бедствия и те ще стават по-големи, защото това показват законите на науката, каза още акад. Денков. Според него не може да се направи връзка между наводненията в Царево, Мизия, Каравелово, защото ситуациите са различни.
Урокът от това бедствие е, че застрояването на такива места, където има реки и подобен терен, може да има и пряка връзка с осигуряване на безопасността на населението, каза още Денков.
Източник: 24chasa.bg