За нас работата по детските кътове е като награда, особено като видим радостта на децата, казва още Методи Губеров, главен експерт и ръководител на Групата за поддържане на детски и спортни площадки към Звено ОДАП на Община Стара Загора
– Г-н Губеров, прави впечатление, че много от детските площадки в селата от община Стара Загора са напълно обновени. Разкажете за дейността на групата, на която сте ръководител?
– Към момента имаме обновени 31 детски площадки за последните 18 месеца в селата от Старозагорска община. В по-голямата част от тях става дума за нови детски кътове, които са създадени за първи път. Същевременно сме ремонтирали, разширили и възстановили съществуващи детски кътове там.
Историята с детските площадки в селата от община Стара Загора има интересно начало. В края на 2022 г. трябваше да започнат основни ремонти в дворовете на няколко детски ясли по програми на Община Стара Загора. Възложено бе на Комисия от експерти да се запознае със състоянието на съоръженията, които трябваше да бъдат премахнати от дворовете на детските заведения, и комисият да прецени кои от тях могат да бъдат ремонтирани и възстановени и кои не. Започнахме с 13-а ясла в кв. „Кольо Ганчев”. Направи ни впечатление, че съоръженията там са в добро състояние. Те бяха в 4 групи с по 3 еднакви детски съоръжения. Към тях имаше по две пейки за деца. С колегите решихме, че ако ги демонтираме внимателно и транспортираме до базата, можем да се опитаме да ги възстановим. И така да ги ползваме за създаване на детски кътове в селата в община Стара Заора. Особено там, където нямаше никакви детски съоръжения. Започнахме със село Могила. Видяхме колко красиво и добре се получи, последваха Ракитница, Хрищени, Християново и много други. Резултатът бе окуражаващ и той ни даде увереност и надежда, че ходът ни е правилен.
След първата ясла, отидохме и в 7-ма детска ясла. И там демонтирахме съоръженията от площадките. Пренесохме ги в базата и едно по едно ги възстановихме. Така по същата схема още 4 села се сдобиха с нови детски кътове. Това бяха Еленино, Казанка, Плоска могила и Горно Ботево.
По-късно дойде ред на Арнаутито, Борово, Ловец, Дълбоки, Бенковски, Старозагорски бани, Малка Верея, Самуилово, Воденичарово, Яворово, Преславен, Богомилово, Пшеничево, Колена и др.
– Вижда се, че продължавате и тази година?
– Тръгвайки от ясла на ясла, от градина на градина, минавахме преди строителите и съхраняваме съоръженията, които могат да бъдат използвани още във времето. Така стана с 1, 6, 8 и 12 ясла. По този начин яслите и градините се превърнаха в „донори“ за малките населени места.
Тази година започна ремонт на дворовете на 30, 31 и 66 детски градини. С опита, който имаме, възстановихме и монтирахме две катерушки от 31 детска градина в с. Ловец и с. Колена, а следващата седмица ще бъдем в с. Кирилово. Всички детски кътове разполагат с минимум от 3 съоръжения за разнообразие при игрите и развлечениятана децата. Когато свършиха влакчетата, разработихме и монтирахме вместо тях надземни пясъчници.
Освен това, навсякъде направихме и ремонти на парковата мебел, където имаше нужда. Монтирахме и нови пейки за възрастните хора и родителите. Оформиха се прекрасни кътове за отдих и почивка, както и за игра на децата.
Разбира се, искам да поясня, че далеч дейностите по селата не се изчерпват само с ремонтирани и възстановени съоръжения. Всички люлки например, са оборудвани с нови модерни седалки каквито са монтирани в Станционната градина и парк „Артилерийски“. Нови са и надземните пясъчници, градинските пейки и кошчетата за смет.
Няма да се спрем, докато не стигнем до последното населено място в Старозагорска община. Това дава възможност селата „да си помат въздух”, докато дойдат времена по-лесно да участват в проекти за по-големи площадки с още съоръжения.
– Предизвиквате голяма радост сред малките жители на селата?
– Оказа се, че и малките палавници, и възрастните, посрещат много радушно всичко това. Получаваме много благодарности, емоцията е ненадмината. Виждам колегите, че когато тръгнем по селата, работят с още по-голямо желание. При първите площадки ни бяха нужни по 3-4 дни, сега благодарение на опита и по-добрата организация вече се справяме за 2 дни с широк обем дейности.
Хората сами ни търсят, напомнят ни за Ново село, за Елхово. В Змейово също ще помогнем за втора детска площадка, иска ни се да стигнем до Козаревец.
Разбира се, когато стигнем до 51-ото село, това не означава, че и площадките са 51. Общият брой на площадките в селата ще достигне до 65-66. А заедно с тези в Стара Загора от 172 детски площадки преди 3 години, сегаще надхвърлят 190.
– Къде в Стара Загора в момента се правят нови детски площадки?
– Съвсем скоро се направи прекрасен детски кът на ул. „Св. Княз Борис I” 168. Чудесна площадка се изгражда в кв. „Железник”.
Схемата да преместваме годните съоръжения от детските ясли и градини на други детски площадки вече работи и в Стара Загора, като ще добавим люлки и повече паркова мебел. В момента работим по междублоковото пространство на ул. „Св. Отец Паисий” 104, както и в кв. „Самара 1”, където започваме основен ремонт на една чудесна детска площадка – първата създадена в този квартал. В нея ще бъдат монтирани също много допълнителни съоръжения – катерушка, пързалки, платформи за катерене.
Тъй като „Национална бизнес поща” винаги ни е партнирала, когато става дума за детски площадки, ще съобщя и за една новост – подготвяме ново съоръжение, наша разработка – люлка за две деца, изцяло от дърво.
С всичките ни инициативи, според мен, групата ни осигурява по-добри условия за игра и развитие на децата в селата. Има все повече млади хора в селата от общината, те трябва да имат условия и възможности за разходки и забавления на техните деца. Все повече деца ще искат през ваканциите да са при баба и дядо, ако там има детски кът.
Благодарен съм на Община Стара Загора за подкрепата и за това, че сега се обръща толкова внимание не само за селата, но и на крайните квартали в града. Знаете за ремонтите в кв. „Три чучура-юг”, в „Самара 1”, те се превръщат се в чудесни квартали.
Благодаря на колегите от Групата за поддържане на детски и спортни площадки за професионализма и отговорното отношение към всяка от задачите. В тази дейност, за да имаш добри резултати, не е достатъчно да имаш само професионални умения. Трябва да имаш сърце и душа. Да можеш да се радваш с радостта на децата и родителите, на бабите и дядовците. Това винаги те зарежда с енергия за следващия ден, за следващата площадка, за следващите блеснали от радост детски очи.
Стара Загора наистина е най-добрият град с най-много детски площадки на глава от населението в страната, с най-много паркове и паркова мебел. Това е огромен труд, който се полага, за да е всичко удобно и безопасно за гаржданите.
Оптимист съм, че Стара Загора ще запази водещата позиция като най-добрия град за живеене, най-добрия град за млади семейства, за гражданите. Така е, защото в нашия град се мисли иновативно, няма пасивно отношение, не се чака, а се действа – със собствени средства и със собствени усилия, с инициативата на хората. С безбройните инициативи на гражданските организации и сдружения.
Искам да подчертая също, че във всички дейности ние имаме подкрепата на Община Стара Загора с нейните дирекции и звена. Виждаме и усещаме, че това, което правим се харесва. Емоционално е, красиво е, ще продължим да го правим. А за нас работата по детските площадки е като награда, особено като видим радостта на децата.
NBP.bg, Радослава РАШЕВА