През изминалата 2023 година в България са навлезли общо 25 нови български и чуждестранни ИТ компании. 60 на сто от тях са от чужбина, 40% са български, става ясно от данните на DEV.BG.
Най-голямата част от всички нови компании (52%) са със смесена дейност – продуктова, service, внедряване на софтуерни системи и/или ИТ консултиране едновременно. 36 на сто са стриктно продуктови компании, 10% са изцяло service, а останалите са посочили само внедряване на софтуерни системи като основна дейност.
Един от новите ИТ играчи на българския пазар, която откри офис в София, е английската Mach5 Technology. Други две интересни компании в сектора са британската Years, с основна дейност революция в храненето на домашни любимци, както и румънските DreamGF, които са създатели на иновативен проект в AI Girlfriend технологиите за генериране на перфектната половинка чрез изкуствен интелект. Сред най-големите компании в световен мащаб, новодошли у нас, са американската RingCentral, която има над 8000 служители във всичките си офиси, както и Orion Innovation със 7000 служители. Следващите световни гиганти са SOFTSWISS от Беларус – компания, специализираща в софтуера за iGaming и първата софтуерна компания за онлайн хазарт, която започва да работи с криптовалути. Не на последно място е и Mach5 Technology от Великобритания с основна дейност предоставяне на данни, обучения и сертификации за B2B и B2C клиенти в разнообразни индустрии.
Българските нови играчи също дават заявка за сериозна дейност през следващите години. Съвместното дружество на българската компания CleverPine и международната група Lufthansa Technikа – ViTech Development, създадено през 2023 година с офис в София и основна дейност в областта на софтуерни решения за авиацията, разполага и с най-големия ИТ отдел сред българските нови компании в сектора. Благотворителната Foundation Pavel Andreev с основна дейност създаване на crowdfunding софтуер (SaaS) и организиране на благотворителни кампании, разкриха офис във Варна. WebThree от Пловдив се занимават с разработка и консултации в областта на блокчейн и DLT. Иноваторите от Zimoti дават заявка да превърнат българския пазар на недвижими имоти в едно по-прозрачно и лесно за навигиране място със своята платформа за покупко-продажба и отдаване под наем. Българската DENSHI развива основна дейност разработка и внедряване на специализиран софтуер за различни икономически сектори.
Най-голям брой новооткрити локации има в София – 18 офиса, а в останалите големи ИТ дестинации броят на офисите е значително по-малък – в Пловдив са открити 2 офиса, във Варна – 3 и в Бургас – 1.
Източник: money.bg