Нашата задача е да покажем туристическите възможности на града и региона и да пречупим едностранния тренд в развитието на туризма между България и Турция, казва още Олег СТОИЛОВ, председател на УС на Търговско-промишлена палата-Стара Загора
– Г-н Стоилов, предстои фестивалът на виното и културното наследство „Августиада 2022“. Разкажете за най-важните акценти от тазгодишното издание на форума?
– Тази година ще проведем десетото юбилейно издание на „Августиада“. Трябваше да се проведе миналата година, но, за съжаление, пандемията ни попречи. Надявам се сега да нямаме обективни външни причини. Организацията върви с пълна сила и гражданите на Стара Загора, гостите от България и от чужбина очакват фестивала с нетърпение.
Вече сме обявили програмата, всеки желаещ може да се запознае в подробности с нея. Затова ще отбележа най-важното.
Форумът отново ще бъде три дни – от 23 до 25 септември
Един от фестивалните дни съвпада с Нощта на музеите, което е много добра допълнителна възможност за гостите и на двете събития. Всяка година има международен участник, тази година той ще бъде Турция.
Фестивалът отново ще се проведе на автентичната римска улица Августа Траяна и ще започне с шествие. Официалното откриване ще бъде на 23 септември, петък от 18.30 ч. на специална сцена. След това от 20.30 ч. е изборът на Царица Августиада. Това събитие се развива много успешно. „Ивет фешън“ отново ще бъдат наши партньори, което е висока оценка за нас и за нашия стилен конкурс.
Оправям покана за участие в кастинга за избор на лицето на юбилейното издание на „Августиада„
Нека всяко харизматично и очарователно момиче на възраст над 17 години, което има желание, да се запише за участие в конкурса – най-късно до 15 септември 2022 г. Повече информация и контакти са публикувани на сайтовете на организаторите, както и в много медии, на които благодарим за популяризирането на конкурса.
– Само преди дни бяхте на работно посещение в Турция. Какви са резултатите от него?
– Работното ни посещение бе най-вече по повод на „Августиада“, в няколко турски града – Къркларели, Текирдаг, Чорлу и Одрин. Ежегодно правим такива взаимни визити, което е много полезно за двете страни. Най-силно развиващата се и най-мощната икономика по нашите граници без спор е турската и там има много голям потенциал за развитие.
В резултат на нашата сегашна визита договорихме и поканихме 16 турски туроператори от европейската част на Турция за посещение в региона на Стара Загора. Те ще бъдат тук от 26 до 28 август, а
нашата цел е да им представим възможностите, които Стара Загора и регионът предлагат за туризъм
Българите са редовни туристи в Турция. Затова нашата задача е да покажем туристическите възможности на България и доколкото е възможно да пречупим този едностранен тренд в развитието на туризма.
Партньор в работното посещение е организацията на туроператорите на европейската част на Турция, която е най-голямата в сектора за този регион. Председателят на организацията също ще присъства на това посещение. Ще представим забележителностите на Стара Загора и региона, ще представим Държавна опера-Стара Загора, други културни институции, хотелската база в нашия регион. Организираме събитието съвместно със Сдружението на хотелиерите и ресторантьорите и с Община Стара Загора.
Докато бяхме в Турция, получихме и предложение за партньорство от Чорлу, който е един от най-бързо развиващите се градове в европейската част на южната ни съседка. В него има седем мащабни индустриални зони с над десет хиляди фирми, като трийсет от тях са в Топ 100 на фирмите в Турция. Срещнахме се с колегите от палатата и с
кмета на Чорлу, който направи предложение за побратимяване между турския град и Стара Загора
Той ще гостува на „Августиадата“ с екипа на палатата и се надявам да се установят ползотворни контакти с кмета на община Стара Загора и общинското ръководство. Защото това партньорство ще открие големи възможности, включително и за съвместни проекти.
– По какъв начин може да се подпомогне малкият и средният бизнес в Старозагорския регион и каква е ролята на ТПП-Стара Загора?
– Основната задача на ТПП-Стара Загора е да подпомага малкия и средния бизнес с всички възможности, с които разполага. Ние развиваме своя капацитет и собствени възможности и заедно с възможностите на различни партньори предлагаме необходимото за бизнеса в конкретния момент. Точно сега бизнесът има различни потребности и ние се опитваме максимално гъвкаво да му съдействаме.
Ще припомня, че от 1999 г. ТПП-Стара Загора е член на най-голямата европейска бизнес подкрепяща мрежа –
Enterprise EuropeNetwork. Тя включва над 700 подобни организации не само в Европа, но и в целия свят
Това е много полезно и ефективно за подпомагане на големи, малки и средни фирми, които търсят партньори извън страната.
Търговската палата изпраща почти всяка седмица по няколко пъти и бизнес бюлетин с това, което се търси и предлага. Бюлетинът е изключително полезен за малкия и средния бизнес, защото за разлика от информацията в интернет, при нас е тя е стриктно проверена.
Правим и семинари, които са конкретно насочени към бизнеса. ТПП-Стара Загора има голяма палитра от услуги, които са описани на нашия сайт. Опитваме се комплексно да развиваме всичко, което е необходимо и полезно за фирмите, включително и да им съдействаме за кандидатстване по различни програми.
– През тази година има ли привлечени нови инвеститори в региона?
– Пандемията подейства стресово на инвеститорите от цял свят. Това намали естествено инвеститорския интерес и към нашия регион. Но сега отново започва развитие в тази посока. Има много фирми с конкретни намерения, част от които са от турското направление. Също така комуникираме активно и с румънски фирми. Сега работим и по нещо ново – за подобни контакти и партньорство с Италия.
Създаваме съвместна организация за подпомагане на развитието на бизнеса между Италия и България
В дадения момент именно Турция, Румъния и Италия са направленията, по които работим активно.
Конкретно очакваме потвърждение от турска парфюмерийна фирма, която развива производството си с наше съдействие в Стара Загора. Сега са под наем и искат да инвестират в нови мощности. Вероятно това ще се случи в близко бъдеще. Скоро в общината се представи и друга фирма с инвеститорски интерес. Има раздвижване след пандемията. Трябва да направим всичко възможно, за да популяризираме инвестиционната привлекателност на Стара Загора и региона.
Но за нас е изключително важно и инвеститорите от нашия регион да реинвестират
Има такива нагласи, което е радващо. Тук добрите примери са „Стандард Профил“, фирмите от „Холдинг Загора“, които реинвестират постоянно, „Ате Пласт“ ООД също. Затова е необходимо да развиваме и индустриални зони, тъй като настоящата ИЗ „Загоре“ е изключително малка. Има още какво да учим, за да подобряваме тези структури.
– Какво е нужно за създаването на един успяващ бизнес и какво не ни достига, за да бъдем по-благоприятна среда за развитие на предприемачеството?
– Няколко са условията за развитието на успешен бизнес. Инвестиционната и бизнес средата трябва да бъдат стабилни, устойчиви и предвидими. За съжаление, в последните години и трите важни условия за развитие на бизнеса са налични все по-малко. Вече нито има стабилност, нито устойчивост, нито предвидимост. Като добавим и сериозните проблеми, които има в България със справедливостта, законодателството и правораздаването, това е допълнително затруднение. Да, има много неща, за които се говори, но не се действа. Трябва да се създаде стабилна основа и бизнесът да разполага с предвидимост и също така да е ясно, че може да се разполага с обективна справедливост.
Но въпреки че
българският бизнес е принуден да работи при недружелюбни условия, той е витален, гъвкав и адаптивен
и успява да се развива. Надявам се, и ние като ТПП със своите услуги и възможности, да продължим да бъдем полезни в тази нелека икономическа ситуация.
– Каква е връзката на Палатата с младите хора и как работите с тях?
– Хубавото е, че доста млади предприемачи идват при нас с много смели идеи и техният ентусиазъм ни зарежда. Правим всичко възможно да потърсим партньорства и различна информация за проектна подкрепа. Мисля, че това засилва интереса на младите хора, които са се насочили към предприемачеството.
Опитваме се още от ученическата скамейка да осъществяваме по-близка връзка на учениците с бизнеса
Заедно с членове на палатата имаме програма за дуално обучение. Целта ни е още от основното и средното образование да даваме на учениците идеи и да ги информираме как да развият своите предприемачески умения. Трябва да продължим развитието на дуалното обучение, което действително създава полезна връзка между бизнеса и образованието.
– Гостоприемен ли е старозагорският бизнес към стажанти, към работа с млади хора?
– Комуникирам с доста ръководители на предприятия. Основният проблем при тях, е липсата на адекватна работна ръка, съответстваща на потребностите на бизнеса. Те имат желание да работят с млади хора, но споделят, че
има голяма разлика между нагласите на младежите и техните реални възможности като трудов ресурс
За съжаление, това е лош атестат за образователната ни система, а за фирмите води до загуба на допълнително време и ресурси за дообучаване на новите кадри.
Но в същото време бизнесът няма друга възможност да запълни работните места, освен с младите хора. Така че е готов да работи с тях, дори след допълнително обучение и квалификация.
– Какви инструменти има в ТПП-Стара Загора за двете основни направления – Плана за възстановяване и устойчивост, и Териториалния план за справделив преход?
– Планът за възстановяване и устойчивост е основната програма на национално ниво, която ще даде ресурси за техническото обновяване и възможности за иновативното развитие на бизнеса в Старозагорския регион. Териториалният план за справедлив преход, който пък е насочен конкретно за нашия регион във връзка с конверсията на въглищното производство, също разполага с конкретни ресурси. Той вече е обявен за обсъждане, въпреки че малко закъсня. Очакваме тези два плана да катализират процесите за индустриалното и икономическо развитие на Старозагорския регион и в ТПП-Стара Загора активно работим за това.
Създадохме два инструмента, с които ще можем по-ефективно да подпомагаме развитието на бизнеса. Единият е
Европейският цифров иновационен хъб „Загоре“ с реални възможности за повишаване на дигиталното и иновационно ниво на региона
Това касае всички фирми, със специален акцент към комплексната водородна, зелена инфраструктура.
Вторият инструмент е Клъстер „Технологии за чиста околна среда“. Акцентът отново е развитие на техники и технологии, които да бъдат полезни и да дадат нов профил на икономиката на региона. И двата инструмента имат за цел по-ефективно да бъдат използвани ресурсите на двете основни програми, за които стана дума.
Йоана ПОПОВА, стажант в „Национална бизнес поща“ по проект „Младите в атака“