Множество таланти даващи повод за гордост се крият в Стара Загора. Неотдавна едно скромно и много талантливо момче прослави града на липите. Младият Пламен Гьошев завладява сърцата на хората с чудния си глас. За него няма друго, освен пеенето и музиката. Той е отдал сърцето си на музикалното изкуство и вече трудът му дава своите плодове. В интервю за NBP.bg, Пламен ще ни доближи до своя свят.
– Пламен, ще ни споделиш ли малко повече за себе си?
– Казвам се Пламен Гьошев, на петнадесет години съм и уча в НУМСИ „Христина Морфова“ в град Стара Загора. Моята специалност е класическо пеене.
– Освен пеенето, има ли нещо друго, което обичаш да правиш?
– Отдаден съм изцяло и само на пеенето. Както вкъщи, така и в училище. Навсякъде, където има възможност.
– Наскоро спечели престижна награда от певчески конкурс в Белгия. Би ли ни разказал малко повече за конкурса?
– Конкурсът се казва „FannyMendelssohn International Competition”. Това е първият ми конкурс. Досега не съм участвал в други.Организацията на събитието беше страхотна. Аз направих запис на две класически произведения. Не бях тръгнал с очакване да спечеля. Просто исках да опитам и да видя къде се намирам в развитието си като певец. Първият кръг беше изцяло онлайн. В журито имаше представители от цял свят. Имаше от Шанхайската консерватория, Кралската академия в Лондон, от САЩ и други. Участниците също бяха от целия свят и бяха изключително много на брой. Около 6000 участника се бяха включили в конкурса. От Китай имаше най-много участници, като повечето от тях бяха инструменталисти. В моята категория имаше много хора, както и в категорията „Певци 2008-2007 година“. Когато взех първата награда в моята категория, бях много изненадан. Чувството е наистина страхотно.
– Ти ли беше единственият участник от България?
– Тази година, аз бях единственият. Нямаше други от България. Миналата година е имало участници, но с ударни инструменти, от Пловдив.
– Това е отличен старт на твоята кариера на международна сцена. Ще ни разкажеш ли, кога започна да се занимаваш с пеене?
– Още от много малък исках да се занимавам с това. В началото моята майка не ми позволяваше да се захвана с пеене. Едва в пети клас ми позволи да опитам. Беше ми казала, че ако не се получат нещата, ще продължа да свиря на виолончело до дванадесети клас. За щастие се появи моята преподавателка по пеене Нина Димитрова. Тя каза на майка ми, че мога да пея и ми предстоят големи неща и я убеди да остана в специалност „Пеене”. Напълно случайно стана запознанството ми с госпожа Димитрова и това, че се занимавам с пеене.
– Каза, че свириш на виолончело. Има ли и други инструменти, на които можеш да свириш?
– Мога да свиря малко на пиано, но не бих казал, че съм пианист. Мога да свиря и малко на китара. Опитвам се на пианото да правя аранжименти на песни за групата ми. Въпреки това, не съм професионален китарист, виолончелист или пианист.
– Споменаваш група. Ще ни разкажеш ли малко повече за нея?
– Миналата година, аз и още трима души направихме акапелна група.Името ѝ е „Хармоникс“.Тримата членове, които дадохме начало на групата, учим класическо пеене. Нейният състав се променяше доста пъти с времето. Пеем изцяло съвременна музика, поп и R&B. Имахме участие в коледния концерт на Театъра и сега ни предстоят още 2-3 подобни. В момента сме в търсене на спонсори за групата, защото имаме нужда от техника, която няма как сами да си позволим. Сега ни предстои участие в Регионалната библиотека „Захарий Княжески” в Стара Загора на концерта, който Музикалното училище ще организира. Работим по възможността в края на ноември да направим собствен концерт.
– Предстоят ли ти участия в други конкурси?
– Предстои ми участие в конкурс „Charleston Competition”, отново като този, в който участвах. Там ще бъдат допуснати произведения на композитори, творили през 20-и век. В конкурса ще се включа с две произведения.Едното класическо българско произведение е „Леле,Яно“ на композитора Георги Златев Черкин, а второто е “Amor ti vieta” от операта „Федора“, на композитора Umberto Giordano. Спървото произведение спечелих конкурса в Белгия.
NBP.bg, Йоана ПОПОВА