Всички училища са в готовност да посрещнат своите възпитаници за новата учебна година, СУ „Васил Левски“ и СУ „Христо Ботев“ започват в обновените си сгради, казва още Иванка СОТИРОВА, зам.-кмет Образование и социални дейности на община Стара Загора
– Г-жо Сотирова, колко първокласници ще прекрачат училищния праг в началото на новата учебна година?
– Първокласниците за град Стара Загора са 1160, а в цялата община броят им е 1401. Всички училища са в готовност да ги посрещнат. Първокласниците винаги са приоритет на ръководствата и колегите са се постарали да ги приемат във възможно най-добри условия, в просторни, красиви и много добре оборудвани класни стаи. Пожелавам им успешен старт в усвояването на знания и в подготовката им за бъдеща реализация да започне по най-добрия начин.
По традиция всички първокласници ще получат подарък за първия учебен ден от Община Стара Загора
Те ще получат поздравление от кмета Живко Тодоров с обръщение към тях, към техните родители и учители. Тази година за втори път им подаряваме и диск – „Подадена ръка“, с нови стихове и песни на Почетния гражданин на Стара Загора акад. Крум Георгиев.
– Две големи училища бяха ремонтирани през последната учебна година. Ще стартира ли обучението на учениците в обновените им сгради? Какви други ремонти предстоят?
– При набелязаните мащабни ремонти на образователна инфраструктура в община Стара Загора, приоритет са двете големи училища – СУ „Христо Ботев“ и СУ „Васил Левски“. Ремонтите им са на стойност около 4 млн. лв.
Правим всичко възможно учебната година за децата да започне в обновените сгради
Поздравявам ръководствата на двете училища, които в момента работят на място, за да посрещнат своите възпитаници на 15 септември.
Друг голям проект, който се финансира от МОН, е за ремонта на ПГОХ „Райна Княгиня“. За съжаление и тази години гимназистите ще останат в сградата на ОУ „Георги Райчев“. Ремонтът не е приключил, имаше неудачи при избор на фирмата изпълнител. Припомням, че този проект е под егидата на МОН, училището е държавно, а Общината само съдейства с всичко необходимо за нормалното протичане на ремонтните дейности.
Въпреки че училищата са държавни, мога да допълня още, че ПГЕ „Джон Атанасов“ ще бъде пребазирано в сградата на ПГЕТ „Г. С. Раковски“. Ще учат заедно през новата учебна година. Стратегията на МОН за двете държавни училища е те да бъдат обединени, но в момента това не е на дневен ред.
Във всички училища в общината
директорите и екипите им се стараят максимално да подготвят училищната среда за старт на новата учебна година
Пожелаваме си да има по-малко сътресения, занятията да се водят присъствено.
– Спечелени бях проекти за спортна инфраструктура в няколко старозагорски училища. Какво предвиждат те?
– Община Стара Загора спечели няколко проекта, с които ще стартира ремонтни дейности на четири спортни площадки и един физкултурен салон през новата учебна година. Цялостен ремонт ще бъде извършен на физкултурния салон, съблекалните и санитарните помещения в Пето ОУ „Митьо Станев“. Там ще бъдат изградени и игрище за мини футбол и спортна площадка с три секции. В СУ „Максим Горки“ ще бъдат обновени спортни площадки за мини футбол, волейбол и баскетбол. Рехабилитация на спортна инфраструктура предстои и в още две училища – ГПЧЕ „Ромен Ролан“ и ОУ „Кирил Христов“. Общата стойност на предвидените строително-монтажни дейности възлиза на над 750 хил. лева. Първо ще стартират обществени поръчки за подбор на фирми, готови сме с проектите. Така ще обогатим възможността за по-добро и по-здравословно пребиване на децата в училище.
Два проекта спечели и Центърът за подкрепа на личностното развитие-Стара Загора
– за обзавеждане и оборудване на кабинет „Природни науки“ и кариерно ориентиране „Моето бъдеще – образование и мечти“ на обща стойност над 40 000 лв. През учебната 2022/2023 г. центърът ще реализира проект за кабинет по „Хуманитарни науки“ на стойност 18 985 лв., който включва обзавеждане, създаване на библиотека, закупуване на пособия за дейността на клубовете „Дебати“, „Философско ателие“ и „Психология“. Те се наложиха като желана форма за участие на учениците от всички големи училища на града. Припомням, че записванията за извънучилищните форми на работа в центъра вече започнаха. Документи могат да се подават и изцяло онлайн.
Проект спечели и ЦПЛР-Астрономическа обсерватория „Юрий Гагарин“. Той е на стойност 24 965 лв. и предвижда създаване на кабинет за работа с деца и ученици в направление наука и технологии: „Космически пътешествия в пространството и времето“.
– Има ли деца на украински бежанци, които ще тръгнат на училище през новата учебна година?
– Има ясна процедура за децата на украински семейства, които са тук като бежанци. Те се регистрират в РУО-Стара Загора, откъдето правят разпределение. Вече има украинчета в няколко училища – ОУ „Кирил Христов“, СУ „Васил Левски“, XI ОУ „Николай Лилиев“. Броят им е не повече от 25 и те са от семейства, които са регистрирали желание да останат в Стара Загора. Сред тях има и деца, които посещават детски градини.
– Ще има ли промени в ръководствата на училищата? Отчита ли се дефицит на учителски кадри?
– Знаете, че директорските конкурси, които бяха обявени, в момента по решение на МОН, са спрени. Няма яснота кога ще бъдат възобновени. Моето лично мнение е, че в процеса на учебната година не би било подходящо.
По отношение на учителските кадри –
има дефицит по природни науки и математика, най-вече за средната образователна степен
Но пък има изключително голям брой кандидатстващи за начални учители, което се дължи и на обучението по тези направления в Тракийския университет. Макар и за определени специалности, интересът към учителската професия стана много голям.
– Имате ли притеснения, свързани с отоплението на детски градини и училища?
– В момента обсъждаме как да реагираме при кризисна ситуация. Почти 90% от старозагорските детски и училищни заведения се отопляват с газ. При част от оборудването в кухните също се използва газ, но и при цената на еленергията също има поскъпване.
Както разговаряхме с кмета г-н Живко Тодоров, можем да направим различни стратегии и план, как да ограничим влиянието на този ръст в цените на ресурсите. Но
ако държавата не вземе отношение да компенсира скока в цените, общините ще имат затруднения да се справят сами
Не бихме искали даже да си помисляме да затваряме училища и детски заведения за дървени ваканции. Затова се надяваме държавата да подпомогне бюджетите на общините.
– Каква е готовността на детските градини и ясли, къде има ремонти, достатъчен ли е броят на учителите и персонала при тях?
– Приемът на децата, родени през 2019 г., които ще бъдат в първа група на детските градини, започна поетапно от началото на месец септември. Имаме достатъчна осигуреност за тяхната успешна работа. Знаете, че Община Стара Загора прие наредба за задължително обучение в предучилищна възраст на 4-годишните. Обхватът е много голям,
имаме повече от 4600 деца в градините, в яслите са около 900
където също ще има нов прием. Кадрите са осигурени, както от учители, така и от обслужващ персонал. Независимо от повишаването на цените при хранителните продукти, засега се справяме.
Имаме заявени няколко неотложни ремонта, за тях в момента се изготвят проекти и ще бъдат реализирани през следващата година, защото се касае за цялостно обновяване. Това са детските градини номер 31 „Слънце“ и номер 66 „Детски рай“. В момента тече ремонтът на ясла номер 12 „Боровец“ по проект „Красива България“.
Правим и по-малки ремонти, така че поетапно да бъдат отстранени всички щети, където има такива. През последните дни повечето се дължат на проливните дъждове. Непрекъснато съдействаме и на учебните, и на детските заведения. Няма предпоставка за притеснения, повредите се отстраняват на момента.
Новата детска градина до „Електроразпределение“ в центъра на града ще бъде готова догодина
Ще допълня и че вторият етап от изграждането на обекти в ПГКНМА „Проф. Минко Балкански“ също върви, макар и с бавни стъпки. Доста от строителите имат проблеми, свързани най-вече с ръста в цените на суровините и материалите. Но въпреки това, те не са спирали дейността си никъде при ремонти на детски и социални заведения.
– Във връзка с поскъпването на хранителните продукти и ресурсите, предвижда ли се повишаване на цената на купоните в Детската кухня?
– Направили сме такова предложение, което предвижда поносимо повишение. В момента е в процес на обсъждане. Но то трябва да получи одобрение и от Общинския съвет на Стара Загора.
– Г-жо Сотирова, в навечерието на първия учебен ден, какво е Вашето пожелание към малки и по-големи ученици, към учителите?
– Надявам се учебната година да бъде присъствена, всички да бъдат в добро здраве, а колегите – в много добра професионална кондиция. Напоследък се оповестяват резултати в сферата на образованието, които не са много радващи.
Затова учителската професия придобива все по-голяма отговорност
учителите са длъжни безусловно да съдействат на децата да придобият знания, които да има дадат по-добра реализация.
Нека новата учебна година е здрава и спорна!
Цветелина БОНЕВА, стажант в „Национална бизнес поща“ по проект „Младите в атака“