– Г-жо Христова, Нов симфоничен оркестър ще изнесе поредица от концерти за пациентите от Психиатричната клиника на УМБАЛ „Александровска“. Защо решихте да се включите в тази инициатива?
– Първо трябва да се отбележи предисторията. Повече от 5 години работим с психиатричната клиника в болницата. Това е част от музикалната терапия на г-жа Цветелина Панайотова, музикотерапевт, която също е и музикант, цигулар, много отдадена на работата си. На всеки наш концерт идват пациенти от клиниката, както и много лекари от болницата.
Така съвсем естествено, когато Национален фонд „Култура“ представи програмата „Социално ангажирани изкуства“, ние се включихме. И ще отидем при нашите приятели с концерт на място.
Естествено дойде и заглавието на инициативата „Музиката лекува“
Нашите матинета ще бъдат в специална зала, ще започват в 11 часа. Съобразихме часа и с възможността лекарите също да присъстват на тях, малко да се разведрят и да продължат нататък деня си, който и без друго е много сложен.
Предвидените концерти са пет, като първият е на 24 ноември, вторник. Дай Боже, да можем да ги реализираме, както сме ги заложили, но все пак всичко в момента зависи от ковид ситуацията. Вторият концерт е в средата на декември, а след Нова година са планувани още 3 концерта.
– Какво ще включва програмата на концертите?
Това, което е интересно, е, че първият концерт ще бъде стриймван, включително и към рисковите отделения в Александровска болница, извън залата, където ще бъдат музикантите. Това означава, че музиката ни ще стигне до максимален брой хора.
– Целият сезон посвещаваме на камерната музика, която представя различните групи на оркестъра, налага се естествено поради ковид съображения. Не искаме да се струпват много хора нито на сцената, нито в концертната ни зала. Музикантите правят тези камерни концерти с огромно удоволствие, представят свои различни идеи. А така представяме и различни формации от състава. Това е много добра възможност
музикантите да бъдат ангажирани с музикална материя, която ги вълнува
и е много полезно за тях.
В първия ни концерт в Александровска болница сме заложили на изключително приятна музика, успокояваща. На матинето ще звучат произведения на Менделсон и Астор Пиацола в изпълнение на Нона Кринчева – пиано, Ивайло Данаилов – цигулка, и Виктор Трайков – виолончело. В следващите музикални прояви ще изсвирим и Моцарт, както и автори, които са изключително познати и винаги от тяхната музика, изпитваме удовлетворението и радостта, които носи музикалното изкуство.
– Догодина Нов симфоничен оркестър празнува 30 години, какво предвиждате по повод на годишнината?
– Сезонът ни може да се раздели до февруари месец, до когато ще работим с камерни програми. При тази епидемична обстановка няма смисъл да се програмира по-мащабно. От март месец сме подготвили няколко симфонични програми.
Идеята ни е да направим 6 или 7 симфонични концерта до края на 2021 г.
ако ситуацията, дай Боже, се подобри. Тази година бяхме разлепили афишите за мартенския ни концерт, но влязохме в карантина. В този концерт трябваше да изпълним премиерата на Осмата симфония на знаменития български композитор Васил Казанджиев. Надявам се, че следващата година през март ще можем да го направим, както очакваме отдавна с нетърпение. Нов симфоничен оркестър ще представи, както винаги, много атрактивни, красиво изпълнени произведения за своята публика.
Огромна част от работата ни през 2021 г. ще бъде насочена към 30-годишнината на оркестъра. Ще направим каталог с всичките ни концертни програми, с индекси на композитори, изпълнители, солисти, диригенти, които сме имали през тези години. Бихме искали
да направим и 30 компактдиска с 30 произведения – нещо символично
което да представи цялата история на музикалното развитие на оркестъра.
Разбира се, имаме и много други красиви идеи, но трябва да видим кога ще се реализират. Смятаме около 13 октомври, когато се навършват 30 години от първия концерт на оркестъра, да направим по-специално събитие, което да събере всичките почитатели, дарители на Нов симфоничен оркестър.
В момента имаме възможност, тъй като сме по-свободни от реална активност, да направим реорганизация на административния капацитет и развитие, на всичко, за което досега не оставаше време. Не мога да не благодаря отново на Национален фонд култура, който ни позволи да осъществим това по линия на едногодишната програма за административно укрепване. Защитихме проект, който беше одобрен по всички показатели – изключително висока оценка за нас.
– Г-жо Христова, предстои да излезе книга-алманах „Щедри сърца“, който е посветен на дарителството и добротворството. Проекът е с акцент към Стара Загора, но догодина предстои и национално издание. Вашето отношение към дарителството, още повече, че Нов симфоничен оркестър е пример за модел на добротворство?
– Издаването на този алманах е прекрасна инициатива. Браво! Що се отнася до дарителството и добротворството, откакто съществува Нов симфоничен оркестър, той е независима територия, която адаптира най-различни модели. В центъра, разбира се, са
частните доброволни вноски на индивидуалните участници в т. нар. годишен фонд
– спонсори, корпорации, лични дарения. Тук от огромно значение е дългогодишното подпомагане, което получаваме от „Национална бизнес поща“ с отразяване на много от инициативите на оркестъра. Благодарни сме и на Станимир Стоянов и Виктория Стоянова, които години наред са наши дарители. Това е изключително ценно.
Всичките ни дарители, правейки това, по някакъв начин се чувстват добре, ставайки част от многолико общество. Естествено Нов симфоничен оркестър винаги е благодарен. Досега сме привлекли над 800 дарители във времето, сериозен белег за желанието на българина да бъде дарител, да отделя, макар и от ограничените си стредства, с които да помага да се развива изкуството. Често казват, че ние българите не сме дарители. Не е вярно. Това, което направи възможно съществуването на Нов симфоничен оркестър, са именно дарителските вноски от годишния фонд. И то трае вече 30-и сезон.
Не бих отличила някой от всичките ни дарители, едно име от друго. При нас от изключително значение е максимата –
не е важен размерът на дарението, а доверието, което дарителят ни дава
Понякога се е случвало и пенсионер да отдели от своята пенсия. Това е доказателство за самоотвержеността и любовта към Нов Симфоничен оркестър. Всяко дарение за нас е бисер.
NBP.bg, Радослава РАШЕВА