Всеизвестно е, че в Деня на влюбените 14 февруари – Свети Валентин, традицията повелява да се похапва и подарява нещо сладко. За да сте в тон с празника, бързо и лесно можете да си приготвите шоколадова торта в чаша само за 2 минути и да смаете обекта на любовта си. Разбира се, сладкото изкушение върви и за всеки друг повод или без повод.
Тази рецепта ще ви спечели с бързото си приготвяне (само 2 минути в микровълновата!) и с богатия си шоколадов вкус, който няма как да ви остави безразлични. Именно тя би била перфектният завършек на една приятна, романтична вечеря. Опитайте!
Необходими продукти: 1/4 ч. ч. брашно, 1/4 ч. ч. захар, 1/4 ч. ч. какао, щипка сол, 1/4 ч. ч. прясно мляко, 1/4 ч. ч. меко масло, 2 големи яйца, ванилия, ягоди за украса.
Начин на приготвяне: В малка, подходяща за целта купа смесете брашното, захарта, какаото и солта. Добавете млякото, маслото, яйцата и ванилията. Разбъркайте до хомогенност. Разделете сместа в две огнеопорни чашки. Пъхнете ги в микровълновата за точно 2 минути. Охладете преди сервиране и гарнирайте с пудра захар, ягоди или други пресни плодове.
Любовният празник се отбелязва в цял свят по най-разнообразен начин.
Във Великобритания, например, повечето вестници и списания публикуват различни песни, стихове и сонети.
В Уелс правят „дървени любовни лъжици“, които се раздават като подаръци на 14 февруари. Сърца, ключове и ключалки са най-често срещаните декорации. Подтекстът е повече от ясен: „Отключи сърцето си за мен“.
В Шотландия правят фестивал по случай Св. Валентин. Младите самотни хора пишат имената си на лист и след това се тегли жребий, който съчетава самотните мъже и жени в двойки. Ето как много млади двойки са станали семейства именно заради този празничен ден. Фестивалът продължава с бурни танци, а понякога – и с размяна на подаръци.
В Италия навремето се празнувал Пролетен фестивал, провеждан на открито предимно от младежи. На фестивала свирела музика, пеели се песни и се четели стихове. В Торино все още има обичай годежите да се провеждат именно на тази дата. Също така ден преди Св. Валентин хората си накупуват сладки и бонбони, с които украсяват домовете и най-вече трапезите си.
Германците са по-непретенциозни към този празник. Те си раздават валентинки и подаръци по всяко време на годината. За тях е достатъчно просто да се почувстват влюбени.
Французите, обаче, имат цяла церемония за незадомените, които трябва да се нарисуват (или снимат) и да окачат снимката си на вратата на своите възлюбени. Ако половинката не ги харесва, трябва да изгори портрета до залез слънце. Специални поздравителни картички (cartes d’amities) се разменят по английски тертип.
В Дания предпочитат „невидими“ картички, т. е. картички, чиито надписи се появяват, само когато се доближат до топлина (Вие можете да си направите такива картички, ако пишете с лимонов сок).
В Австралия по време на златната треска съществувал следният обичай – ако някой открие злато в деня на Св. Валентин, трябвало да плати валентинките на всички ергени в мината. Разбира се, след като не плащали те, ергените си поръчвали невероятни картички – коприна, сатен, скъпи аромати, златни букви и какво ли не още…
В Австрия пък на Св. Валентин момчетата трябвало да представят момичето, което харесват на близките си…, използвайки само букет цветя. Цветята и структурата на букета трябвало да изразяват външните качества и характера на момичето.
В Испания всички съпрузи трябвало да изпратят букет червени рози на съпругите си, независимо на какво разстояние са един от друг в момента.
В САЩ освен сладникави картички, се пращат и с по-пиперлив (под)текст от рода на „Много си дебела“, „Не те харесвам“, „Шефе, мразя те“ и прочие…
В някои страни, когато млада жена получи дреха от мъж, това е предложение за брак. Ако тя приеме подаръка, скоро се очаква сватба.
NBP.bg