Казва актрисата Яна МАРИНОВА, един от посланиците на кампанията #Първа работа
През миналата седмица в Стара Загора бе даден старт на националната кампанията #Първа работа. Преди събитието имаше кратък брифинг, в който министърът на труда и социалната политика в оставка Георги Гьоков отговори на въпроси, свързани с кампанията. Г-н Гьоков подчерта, че на събитието присъстват работодатели, за да може всички да дадат подкрепа на младите хора, на които им е трудно намирането на работа или нямат достатъчно увереност, за да започнат работа.
Събитието бе по повод Европейската година на младежта и се организира в партньорство с литературния формат „Пощенска кутия за приказки“. Гери Турийска, създател на формата, откри кампанията с приветствия към г-н Гьоков и г-жа Иванка Сотирова, заместник-кмет на община Стара Загора. Водещата направи и кратък анонс за кампанията. На сцената на Културен център „Стара Загора“ излязоха актьорите Мая Бежанска, Яна Маринов и Стефан А. Щерев, поетите Мария Донева и Йордан Пеев, както и журналистът Камен Алипиев – Кедъра, като „посланици“ на Европейската година на младежта. Те прочетоха по един избран разказ от вече провелия се литературен конкурс на тема „#Първа работа“. Също така споделиха и за своята първа работа и вдъхнаха надежда на младежите в залата да дерзаят и да се изправят с високо вдигната глава пред всяко изпитание, което първата им работа може да поднесе. Всички участващи в кампанията, както и министър Гьоков, споделиха куриозен момент от първата си работа. Така младите хора разбраха, че, когато нещо не им допада, дори и във финансов план, не трябва да се притесняват да го кажат на висок глас или дори да напуснат работа.
Събитието бе изключително интересно и поучаващо за младежи, които тепърва ще започват професионалната си кариера или вече са я започнали.
Пред аудиторията министър Гьоков съобщи още, че над 80 000 младежи са подкрепени чрез различни мерки за заетост и обучение на Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси“ (2014-2020). А един от основните приоритети в следващия програмен период 2021-2027 е свързан именно с младежката заетост и получаването на подкрепа за менторство, стажуване, субсидирана заетост за по-лесен преход от образование към заетост на младите хора.
Министърът допълни още, че работодателите в България все още изостават в сегмента социална отговорност и атрактивно заплащане. „Докато не се изравним с европейските стандарти, няма как работните места да бъдат привлекателни. Виждам, че с малки стъпки вървим натам и знам, че с всеки изминал ден продължаваме да трупаме опит“, изтъкна Георги Гьоков.
Повече за това какво мислят звездите от родната сцена за кампанията и за първата работа от първо лице ни разказа актрисата Яна Маринова.
– Г-жо Маринова, какво Ви провокира да се включите в кампанията #Първа работа?
– За мен беше интересно и предизвикателно. Най-напред работех като управител на ресторант. Бях на 25 години и си мислих, че тази работа е животът ми и той ще премине така. Малко се обърках. Тръгнах заради трудности, осъзнавах, че е важно да си материално задоволен и да изкарваш пари. Не мога да твърдя, че сгреших, защото се научих на сериозна работа и натоварване, на изпипване на детайла, на ръководене на персонал, да правиш всевъзможни ремонти. Също така
влизах и в кухнята на ресторанта и така следях толкова много процеси едновременно
Това да бъда управител ме тласна да уча икономика, завърших публична администрация. Не го считам за безсмислено, напротив – много е важно, но представете си за човек като мен, с моя типаж, какво духовно и морално самоубийство е да не намери своята мечтана работа. И именно това ме мотивира да се включа в кампанията #Първа работа.
Много ми се иска, като бях по-малка да имаше хора, които да ми ги казват тези неща, да имах повече информация. И да не е толкова изкривено всичко, да не убиваш рано-рано мечтите си и да си казваш: „Ама то трябва да си тарикат, за да успяваш“.
С годините всичко започна да се променя, не че сега положението на трудовия пазар в България е много добро, но се променя. Оказва се, че
ако търсиш, ако се развиваш, има как да надвиеш повечето несправедливости
Но я има и другата страна – голяма част от хората не издържат, казват, че обичат България, но искат и заминават в чужбина…
– Смятате ли, че човек без висше образовние може да намери мечтаната работа?
– Разбира се, че може да намери мечтаната работа и без висше образование. Но това не бива да се превръща в слоган. Примерно: „Някой си няма висше образование и е намерил перфектната работа“. Или, ето: „Яна Маринова не е учила в НАТФИЗ и е станала актриса“. Аз не бях НАТФИЗ, защото имаше пречещи обстоятелства и то много сериозни. Там приемаха до 24-годишна възраст, и не можеше да имаш второ висше образование.
В същото време, моят опит досега показва, че
дори, когато ти се случи нещо от раз, това не означава, че след това не трябва да го заслужиш
и няма да минеш през всичките трудни процеси. Затова тези звезди, които изгряват (тук не говоря само за шоу бизнеса, а по принцип) и после не разбират, че трябва да се трудят за това, което им се е случило, само защото са имали късмет, загиват.
Винаги човекът, който е успешен задълго, е този, който се труди безкрайно много.
– Какво бихте посъветвали сегашните младежи – стажанти като мен, в по-нататъшната им професионална кариера?
– Съветвам ги, ако могат, да изберат най-доброто образование за тях. Аз дадох същия съвет на сина ми и съм много доволна, че той ме послуша. Съветвам ги и да използват всеки начин и ресурс, за да се самообразоват, да се развиват и да се самоусъвършенстват. Да добиват нови идеи и нови знания или умения. Като искат и, ако имат това желание, да се заявяват пред света чрез умения и знания, а не да се показват, когато са мъртво пияни, дрогирани и си мислят, че са изключително интересни.
Лесният и хубавият живот,
купоните са неща, през които всеки минава, но то е нещо за забавление, а не цел за постигане
Това, че в цял свят много хора са известни с това, че са известни, и печелят пари от това, не си въобразявайте, че те не работят. Те работят много, и то много, за да могат да влияят, да могат дори да те манипулират така, че ти да ги харесаш…
Специално шоу бизнесът въобще не е за подценяване. Той е много е сериозна работа. Който и да си мисли, че нещата стават с щракване на пръсти, е в сериозна грешка. Мисля, че е много важен избор да решиш дали искаш да си звезда за 15 минути независимо в какво поприще, или искаш, като станеш и на 90 години, твоите близки да продължават да те търсят за мнение и съвет. Ние сме от друго поколение, но всички трябва да разберем, че се учиш до края на живота си.
Единственият начин, за да те обичат и да те уважават, е ти да се обичаш и да се уважаваш. Но то
не става ей така, а със знания, с много труд или с много опит, с много страст, с много талант
с любов към това, което правиш. И тук няма значение дали имаш висше образование, дали си работник или просто си човек, който прави нещо много обикновено или много просто. Всеки отглежда нещо голямо, когато го прави с цялата си любов.
Радослава СТОЯНОВА, стажант в „Национална бизнес поща“ по проект „Младите в атака“