
Започва ремонтът на четири училища в Стара Загора. Това са СУ „Васил Левски“, СУ „Христо Ботев“, Професионалната гимназия по облекло и хранене „Райна Княгиня“, както и вторият етап на ремонтни дейности в сградата на Професионалната гимназия по компютърни науки и математически анализи „Проф. Минко Балкански“.
Изпълнението на проектите вече стартира. Избрани са фирмите изпълнители за СУ „Васил Левски“, СУ „Христо Ботев“ и за Професионалната гимназия по компютърни науки и математически анализи „Проф. Минко Балкански“, съобщи за „Национална бизнес поща“ Иванка Сотирова, зам.-кмет Образование, здравеопазване и социални дейности на община Стара Загора.
За СУ „Васил Левски“ и СУ „Христо Ботев“ проектите се изпълняват чрез кредит от платформата „ФОНД ФЛАГ“ ЕАД.
Общата стойност на двата проекта е 6 500 000 лв.
като за СУ „Васил Левски“ са предвидени 3 000 000 лева, а за СУ „Христо Ботев“ – 3 500 000 лева. По проектите ще бъде извършена подмяна на прозорци врати, топлинна изолация на стени, ремонт на покрива и на под. Ще бъде направена подмяна на отоплителната инсталация на СУ „Христо Ботев“, както и енергоефективен ремонт на отоплителната инсталация и подмяна на отоплителните тела в сградата на СУ „Васил Левски“. Фирмите, с които са сключени договорите, са на инженеринг. До 30 септември те имаха срок да представят проектните си виждания за двете училища, но и двете фирми вече работят на място. Крайният срок за изпълнение и на двата обекта е 30 септември 2022 г. Ще разговаряме с фирмите този краен срок да бъде съкратен, за
да може и двете училища да се върнат в обновените сгради в началото на следващата учебна 2022/2023 година
уточни Иванка Сотирова.
Припомняме, че двете училища в момента са пребазирани – учениците на СУ „Христо Ботев“ от 1 до 7 клас са в 11 ОУ „Николай Лилиев“, учениците от 8 до 12 клас в Професионална гимназия по строителство и дървообработване „Инж. Недьо Ранчев“. Възпитаниците на СУ „Васил Левски“ са в сградата на Професионалната гимназия по механотехника и транспорт „Н. Й. Вапцаров“, а част от класовете – в сградата на 9 ОУ „Веселин Ханчев“.
Другият голям образователен проект, който също стартира, е вторият етап, свързан с Професионалната гимназия по компютърни науки и математически анализи „Проф. Минко Балкански“.
Стойността на проекта е 4.3 млн. лв. и включва изграждане на общежитие с леглова база за 60 ученици, мултифункционална зала, столова, както и
обзавеждане на обектите от втория етап на проекта и от основната сграда, чийто ремонт приключи в първия етап. В тази сума се включва и благоустрояване на дворното пространство. По проекта се предвижда в двора на училището да бъдат създадени подходящи кътове, в които да се обособят игрища на открито за провеждане на спортни занимания. Средствата, които се предвиждат по втория етап, и тези, осигурени за първия етап за реновиране на базата на гимназията, са по националната програма на МОН за доизграждане на допълнителни учебни стаи, която беше на стойност 70 млн. лв. за цялата страна. По тази програма ще бъде построена и новата детска градина в Стара Загора. За нея в момента приключва обществената поръчка, за изграждането й са предвидени 2 млн. лв., информира още Иванка Сотирова.
Друг голям обект в образователната сфера касае реконструкция на Професионалната гимназия по облекло и хранене „Райна Княгиня“.
Проектът е под егидата и се финансира от МОН – на стойност над 1 млн. и 200 хил. лв.
Учениците от професионалната гимназия провеждат занятия в ОУ „Георги Райчев“.
Всички тези проекти са важни и не са лесни за изпълнение, но е от значение да се случат в рамките на тази учебна година. Досега в Стара Загора са обновени общо 17 училищни сгради, така че остават малко училищни бази, които се нуждаят от цялостен ремонт. Сред тях е тази на ОУ „Самара“, предстои санирането на 11 ОУ „Николай Лилиев“, ремонтни дейности ще бъдат извършени и в СУ „Христо Смирнески“, както и в Основно училище „Кольо Ганчев“. В момента се извършва проектиране за ремонт на общежитието на Спортно училище „Тодор Каблешков“. Ще търсим варианти за финансиране.
Предвижда се да бъдат обновени и дворните пространства на училищата
Преди дни излезе поредна възможност за финансиране чрез проект „Красива България“. Можем да кандидатстваме по него за ремонтни дейности в детски заведения, за културни обекти, както и за обекти в социалната сфера, уточни още зам.-кметът.
По спечелен проект предстои и разширяване на дейността на Международния младежки център в Стара Загора.
По отношение на социалните дейности е в ход стартирането на т.нар. меки мерки по компонент 2 за приобщаване на уязвимите групи, свързан с подбор на обитатели на социалните жилища, които бяха изградени след цялостна реконструкция на 4-етажната сграда на бившата Метрология. Подписан е договор за 1 млн. и 100 хил. лв. Изпълняват се две програми. Сега се сключват договори с партньорите, които
ще осъществяват обучение на 150 души от уязвимите групи
Те ще бъдат обучавани, така че да усвоят умения в професионални направления. Тази програма е към Министерството на труда и социалната политика в направление „Развитие на човешките ресурси“. Другият компонент е по програмата на МОН „Наука и образование за интелигентен растеж“. По него ще бъдат подпомогнати деца от уязвими групи в 17 детски градини и училища. Те ще бъдат включени в образователен процес с преподаватели по български език, с психолози, за преподготовка за обучение, за изграждане на хигиенни навици, здравословен начин на живот и др.
В Община Стара Загора предстои да бъдат въведени и много нови социални услуги. В бившата сграда на дом „Теофано Попова“, където все още продължават ремонтните дейности, ще бъде изграден център за настаняване на възрастни с психични проблеми, финансирането е в размер на 530 хил. лв.
В бившия дом „Незабравка“ ще се предлагат 3 нови услуги
Ремонтът на базата е приключил и там ще бъде преместена дейността на сдружение „Алтернатива 55“, ще бъдат изградени дневни центрове за подпомагане на деца със затруднени двигателни способности и техни родители, поясни още Иванка Сотирова.
Тя информира също, че вече стартира и социална услуга „Асистентска подкрепа“. Предстои да бъдат назначени директор и екип от медицински и социални работници. Те ще бъдат базирани в бившия дом „Мария Терезия“. След назначаването на екипа ще бъде направен и подбор на нуждаещи се хора. Тази социална услуга, освен другите си цели, ще бъде значима и защото ще облекчи работата по програмата за личните асистенти, категорична е Иванка Сотирова.
NBP.bg, Радослава РАШЕВА
Професионалната гимназия по компютърни науки и математически анализи „Проф. Минко Балкански“ в Стара Загора посрещна новата учебна година в нова сграда. Ремонтните дейности там продължават по втори етап, който предвижда изграждане на общежитие, многофункционална зала и облагородяване на дворното пространство.
На старта на учебната година гимназията посрещна скъпи гости. Успехи на младите математици и информатици пожелаха нейният патрон проф. Минко Балкански, Нейно превъзходителство Флоранс Рубин посланик на Франция в България, представители на местната власт.
За една година училището успя да се утвърди и получи престижния отличия. ПГКНМА бе в Топ 3 на най-предпочитани училища в Стара Загора при кандидатстването след 7-ми клас. Гимназията стана и едно от петте български училища – победители в шестия ежегоден конкурс „Глобално училище“ на Българската платформа за международно развитие (БПМР). Наградата се дава за училища с принос в прилагането на философията, принципите и методите на глобалното образование за формирането на активни глобални граждани. Отличените учебни заведения са избрани след оценка на техните кандидатури от комисия с представители на Министерството на образованието и науката и работната групата по глобално образование в рамките на БПМР.
През тази година ПГКМНА получи и статут на Иновативно училище, като стана част от мрежата от иновативни училища, която ще осигурява ясна и стратегическа посока, променяща фундаментално начина, по който България ще подготви училищата за XXI век. В иновативния процес са включени 54 ученици от 2 паралелки от 8 клас със специалности „Системно програмиране“ и „Приложно програмиране“. С учениците ще работят двама преподаватели с опит в работата по проекти.
Гимназията получи и първите отличия за свои ученици. Освен в науките, младите хора печелят признание и в други сфери. Само преди дни Атанас Стефанов, ученик в IX б клас получи покана да стане част от Националния отбор – Българска Карате Киокушин Федерация.
А в математическите конкурси със своите изяви радва деветокласникът Иван Канев. А какво сподели той за Празничното издание на „Национална бизнес поща“ – виж ТУК>>