През 2023 г. ще се реализират и две ключови програми за над 5 млрд. лв., хората и бизнесът не трябва да са заложници на политически кризи, каза още министър Александър Пулев в Стара Загора
135 одобрени проекти по ОПИК има в Стара Загора за 84 млн. лв., като 130 от тях вече са приключили, съобщи още министърът и призова бизнесът да кандидатства по Плана за възстановяване
Хората и бизнесът не трябва да са заложници на политически кризи. Новите управляващи ще наследят 4 отворени процедури по Плана за възстановяване за 600 млн. лв. до края на годината. Ще оставим и две ключови програми за над 5 млрд. лв., надявам се, вече одобрени от Брюксел дотогава. Те са Програма „Конкурентоспособност и иновации в предприятията“ (2021-2027) и „Програма за научни изследвания, иновации и дигитализация за интелигентна трансформация. Това заяви в Стара Загора министърът на иновациите и растежа Александър Пулев.
Той участва в брифинг и в мобилна приемна във връзка с Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ) и възможностите за бизнеса да кандидатства по него и по други европейски програми.
„Основният ни приоритет е да дадем пари в ръцете на микро-, малките и средните предприятия. Те са гръбнакът на нашата икономика. По линия на Министерството на иновациите и растежа до края на тази година само по Плана за възстановяване и устойчивост ще успеем да подкрепим бизнеса с 600 млн. лв. Планът е отворен и работи, въпреки спекулациите по тази тема“, обяви министърът.
Той призова бизнеса в Стара Загора да кандидатства до 21 септември по първата отворена процедура по ПВУ – Технологична модернизация, на обща стойност 260 млн. лв. По нея вече има близо 900 проекта за близо половин милиард лева, а ресурсът, който трябва да предостави министерството е 260 млн. лв. До края на кандидатстването се очаква проектите да станат над 1000.
Министър Пулев подчерта, че до края на годината се отварят още три програми по Плана за възстановяване и устойчивост – за киберсигурност и ИКТ решения в размер на 30.6 млн. лв., за изграждане на ВЕИ за собствено производство на енергия в размер на 200 млн. лв. и за развойни дейности и интелектуална собственост с общ бюджет от 120 млн. лв.
„Огромен интерес има към мярката за изграждане на ВЕИ за собствено производство на енергия – внедряване на соларни панели със съпътстваща инфраструктура“, подчерта министърът.
По линия на структурните фондове на Европейския съюз той обяви, че от следващата година Министерството на иновациите и растежа ще разполага със 7 млрд. лв. за подкрепа на микро-, малки и средни, големи предприятия, научни центрове, иновационни и високотехнологични компании.
„Две от програмите, които са на обща стойност 5 млрд. лв. са почти завършени и в процес на одобрение от Европейската комисия. Едната от тях – Програма „Конкурентоспособност и иновации в предприятията“ (2021-2027) е с бюджет около 3 млрд. лв. и вече е изпратена в Брюксел за одобрение. Втората – „Програма за научни изследвания, иновации и дигитализация за интелигентна трансформация“ с бюджет от 2.14 млрд. лв., предстои да бъде изпратена за одобрение до 23 септември“, добави министърът.
Той съобщи още, че в Стара Загора има 135 одобрени проекта за 84 млн. лв. по Оперативна програма „Иновации и конкурентоспособност“ (2014-2020), като 130 от тях вече са приключили.
„Апелираме новите народни представители да приемат бързо законите по Плана за възстановяване и устойчивост, които служебното правителство ускорено подготвя, за да се гарантират плащанията по него“, добави министър Александър Пулев.
В събитието, което се проведе в областната управа в Стара Загора, участваха още заместник-министър Надя Христова, началника на кабинета на министъра Красимир Якимов и главния директор на Главна дирекция „Европейски фондове за конкурентоспособност“ Илияна Илиева. Целта на мобилната приемна бе да се популяризира и запознае местният бизнес с кандидатстването по процедурите по Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ) и структурните фондове на ЕС. Присъстваха и зам.-областният управител на Стара Загора Стоян Стоянов, областният управител на Хасково Минко Ангелов, областният управител на Кърджали Даниел Делчев и областният управител на Смолян Стефан Сабрутев. В мобилната приемна се включиха и представители на бизнес организации от региона, както и от Тракийския университет.
NBP.bg