70 години от създаване на Зоотехническия факултет и началото на зооинженерното образование в България отбеляза през седмицата Аграрният факултет на Тракийския университет. Създаден е през 1947 г. към Софийския университет „Св. Климент Охридски“, а година по-късно, след откриването на Селскостопанската академия, минава към него. През 1974 г. заедно с Ветеринарномедицинския факултет е пребазиран от София в Стара Загора и по този начин се създава Висшият институт по зоотехника и ветеринарна медицина. През 1983 г. Зоотехническият факултет е преименуван в Зооинженерен, през 1992 г. – в Аграрно-животновъден, а през 1996 г., заради въвеждането на нови специалности, свързани с аграрното производство – в Аграрен. От март 1999 г. факултетът има акредитация от Националната агенция за оценяване и акредитация.
Събитието уважиха ръководители на структурни звена в университета, ректори и декани на университети в страната, представители на министерства, директори на научни институти, ръководители на фирми от аграрния бизнес, преподаватели и студенти от Аграрния факултет. Голяма част от тях са възпитаници на факултета и професионалната им реализация е най-голямото доказателство за ролята и значението на аграрната наука. Повече от час продължиха приветствията, сред които от министъра на земеделието и храните Румен Порожанов. В поздравителните адреси бе подчертана ролята на вековните традиции в аграрното производство у нас и бе изтъкнат фактът, че въпреки сътресенията в годините секторът остава важен фактор за икономическата стабилност на страната като пълноправен член на ЕС. Отчетена бе ролята на висококвалифицираните и компетентни специалисти за развитието на модерното животновъдство, внедряване на нови технологии, селектиране на породи, налагане на стандарти и създаване на екологични продукти.
Ректорът на Тракийския университет проф. Иван Въшин връчи на декана на Аграрния факултет доц. д-р Димитър Панайотов чек за 2000 лева, които да послужат за дообзавеждане на лаборатория. Три статуетки на бухал – символ на мъдростта, кукла глиганче, за да се види колко дълъг път е извървяла селекцията до днешните свине, бяха сред любопитните подаръци. Нестандартно поздрави колегите си деканът на Ветеринарномедицинския факултет проф. Михни Люцканов – със стихотворението на Маргарита Петкова „Чифт обувки“. „Просто сме като чифт обувки – все си вървим двамата“, завършва стихотворението, а пожеланието на .проф. Люцканов бе да продължат да си вървят заедно двата факултета. Проф. Илия Димитров, който преди няколко години подари на университета галерия „Ласкар“, където са изложени негови рисунки и картини от личната му колекция, изненада колегите си с фотоизложба, събрала лица и хора от България.
Честването продължи с пленарен доклад на доц. д-р Димитър Панайотов за миналото, настоящето и бъдещето на аграрната наука. Посещение на лаборатории, музеи в структурата на факултета и срещи по катедри оживиха спомените на възпитаниците му.
НБП, Таня ИВАНОВА