Д-р Георги Узунов и съпругата му д-р Жана Големанова отглеждат редки сортове орхидеи, рози, лалета, нарциси и зюмбюли
Цветни талази заливат всяка пролет дома на старозагорските лекари – директорът на Дом за медико-социални грижи за деца (ДМСГД) в Стара Загора д-р Георги Узунов и съпругата му, известният педиатър д-р Жана Големанова. Орхидеи и рози, лалета, нарциси, зюмбюли и иглики във всевъзможни цветове и нюанси и десетки сортове отглежда семейството. Дойдат ли топлите дни всичко около тях се превръща в цветна приказка. И любовта им с цветята е споделена – миналата година една от орхидеите им ги възнагради за грижите като се отрупа с рекордните 63 цвята, за което и НБП по-рано писа.
Цветя гледам навсякъде, където е възможно. Освен в дома ми и на вилата в село Ръжена, много цветя отглеждаме и в ДМСГД-Стара Загора – има магнолии, кипариси, кедри, рози и лалета. В кабинета ми има също какво ли не. Спазвам традицията на миналите поколения и онази житейска истина, че човек, за да осмисли живота си трябва да посади поне едно цвете или дръвче, разказва д-р Узунов.
Розите са изключително много не само като цветове, но и като видове. Има редки сортове от Испания, Италия, Франция и други държави. Преди години ми дойде една идея, която реализирах, че когато семейство дойде от чужбина да осинови дете, ако времето е подходящо, заедно с документите исках да донесат и една роза, която да посадим. По тази причина в дома можете да видите толкова много видове рози. Понякога засаждаме не само, когато споделяме радостта, но и при други поводи.
Преди години, когато се случи трагедията с децата от Езиковата гимназия, тогава взехме и посадихме 4 рози, които и сега ги има. Човек е хубаво да се сеща и за това. Моята максима е, че човек е добре, когато е в състояние да създава нещо, затова непрекъснато трябва нещо ново да правим, да човъркаме, споделя д-р Узунов.
През пролетта градината на лекарите се отрупва с лалета и нарциси. Повечето са интересни холандски сортове, част от които донесени от странство от приятели, а други от градината на майката на доктора в село Ръжена. Около 9-10 вида са лалетата и също толкова вида нарцисите, а като бройка не зная – десетки са, а на вилата в Ръжена – сигурно и стотици. Вероятно от нея съм наследил любовта към цветята. Всички кали в дома ми, например са от нея. Баща ми пък, помня от детството ми, отглеждаше много кактуси, имаше много богата колекция.
Орхидеите са в жилището ми. Имам близо 20 орхидеи в почти всички цветове на дъгата и различни сортове. Навсякъде човек се обгражда с нещо, което да го радва, а около него трябва да има винаги деца, животни и цветя. Това са непреходни неща, които сам трябва да си създаваш. Просто едно нормално човешко отношение към живота.
За цветята се грижа обикновено аз. Д-р Големанова ми помага, даже сега като имам малко здравословни проблеми, тя е главният градинар вкъщи. Гледайки цветята, човек може да мисли по-добре и често може да реши успешно и лични, и работни проблеми. Мога да ви кажа даже, че работоспособността ми в директорския кабинет е около три пъти по-малка, отколкото като остана насаме с цветята в една приятна атмосфера. Те никога не могат да ти пречат или нагрубят. Едно цвете, едно дете, една животинка, винаги ти дават. Щом и ти можеш да им дадеш, значи си щастлив.
Не им говоря на цветята с думи. Когато кучето ми беше живо, с него си говорех, а с растенията човек може да си говори по оня безмълвния начин. Той е може би по-истински. По-важното е, че те самите ми говорят. А когато цветята говорят, ние трябва да мълчим и слушаме. Аз никак не обичам цветя да режа или да късам, отрязаният цвят не ми харесва никога. Пословичен съм в това отношение. Преди години за три откраднати луковици на минзухари, аз уволних служител. Това е просто вътрешно усещане към света. Отношението към света е като отношението към самия себе си. Защото ако човек съумява да създава красота, той ще се опитва да я създава навсякъде. А, това е най-лесният начин да направиш хората по-добри, по-спокойни, разсъждава д-р Узунов.
Лекарят обяснява, че макар че има редица редки сортове лалета, орхидеи, рози, не помни имената и видовете им и не смята това за толкова важно. Както не е много важно дали ще носите Гучи, Армани или една хубава дреха на обикновена българска фирма, така е и за цветята. Имам, например, няколко лалета, за които знам, че са много рядко срещани. Но сега, ако ме питате точно какви са, трудно ще ви отговоря. Не сме правили градината си преди години професионално, а сме засаждали наред от всичко, но просто се получи, казва д-р Узунов.
Не знам кое ми е любимото цвете. В един момент харесвам лалето, в друг орхидеята или пък розата. Любими са ми, когато цъфтят. Има вкъщи орхидея от първите, кръстена на д-р Големанова. А на мен миналата година кръстиха едно много красиво цвете Гергана, което тази година през август ще навърши годинка, похвали се лекарят. И уточнява, че в тон на семейната традиция и дъщеря му и зет му много харесват цветята. Няма българска къща без цвете. Още от много години българите гледат по домовете си мушкато, шибой и здравец. В бетона и стоманата няма нищо привлекателно, категоричен е д-р Узунов.
НБП, Радосвета СТОЯНОВА