Млекопроизводител от Стара Загора настоява да се спазва закона по програмата „Училищно мляко, училищен плод“
Европейската програма „Училищно мляко, училищен плод“ поощрява децата да консумират млечни продукти и да поддържат балансирана диета.
На ниво ЕС тя е и сред мерките за подпомагане на млечния сектор в общността. По двете схеми за стимулиране на здравословното хранене в училище от 2017 г. Брюксел отпуска по 250 млн. евро годишно.
У нас схемата „Училищен плод“ се прилага от 2010 година, а „Училищно мляко“ – от 2009 година.
С предимство при избора на доставчиците по закон се ползват местните производители, които отговарят на определени критерии.
Аз съм сертифициран производител, единственият в регион Стара Загора, казва Иван Славов, управител на млекопреработвателно предприятие „Иником“ ЕООД, което е собственик на популярната марка млечни продукти „Кукери“.
Това са 100% натурални млечни продукти – кисело мляко, сирене, кашкавал и извара, които се произвеждат по традиционна българска технология и при стриктно спазване на качеството и чистотата на суровината.
Отговарям на всички изисквания за доставчик по програмата за училищно мляко, обяснява Славов. Измененията в наредбата за доставка са публикувани в ДВ от 5 май т.г. и указват, че при кандидатстването за доставка на мляко или съответно плод, производителят е с предимство пред търговеца. Ние като производители решихме да се възползваме от това обстоятелство и тръгнахме по старозагорските училища, в Гълъбово, Раднево, Чирпан, които са в нашия регион. В областта сме единствен производител и, съгласно наредбата, ако няма производител от областта, предимството отива у производител от съседна област. Ясно е написано. Пуснахме покани до директорите на училищата, защото изборът на доставчик не се извършва чрез обществена поръчка, няма съобразяване с цена и т.н. Директорите на училищата и детските градини подписват самостоятелни декларации, че са съгласни да получават помощта. Тя се изплаща от Фонд „Земеделие“ на доставчика, като цените са определени от самия Фонд „Земеделие“.
Решихме да участваме в програмата, но още в самото начало се сблъскваме с негативно отношение.
Някои от директорите доста грубо ни изгониха, казвайки, че ще работят с фирмата, която досега им е била доставчик, въпреки че законът ги задължава да ползват производител. Няма да цитирам конкретни имена и обекти.
Иван Славов обяснява още, че съгласно нормативните изисквания, доставчикът на млечни продукти трябва да има специализиран транспорт, склад и т.н. Не искам да влизам в подробности, но фирмата, с която работят много от обектите в Стара Загора (80% от учебните заведения), е една. Тя няма камион, нито склад, категоричен е производителят. Той уточнява, че е информирал за ситуацията Фонд „Земеделие“ както на национално, така и на местно ниво. Апелирам за осведоменост, казва Славов. Програмата е насочена, освен към децата, към подпомагане на производителите, не на търговците. Конфликтът, според мен, идва от цените. Макар да са фиксирани от Фонд „Земеделие“, те са двойни на продажбата на едро и един търговец без разходи за транспорт (мандрите сами разкарват стоката си), осигуровки и всякакви други, които има производителят, акумулура сериозни средства. Според собственика на марка „Кукери“, сумата, която печели търговец, който дори няма камион, е 7-цифрена.
Старозагорецът задава въпрос – как така един и същ търговец успява да подпише договор с 80-90% от учебните заведения в Стара Загора?! За него е мистика и повод за сигнал до прокуратурата. Аз съм производител и в наредбата ясно е казано – при заявление на производител сте длъжни да подпишете договор с него, коментира Славов. Пропуск в Наредбата е, че не е указано, ако има двама производители какво се случва. Според него, точно от това се възползват някои хора. Казват – ние избираме производителя „х“, а не „у“. Автоматично даденият производител „х“ се отказва и следва избор на определен търговец. Това е еднотипна практика в 50 учебни заведения. Дали пък няма корупционна схема, пита производителят. Еднотипен начин, един и същ производител, който кандидатства и се отказва. Няма ли нещо съмнително?!
Неговите проучвания сочат, че само в две учебни заведения след ученически съвети ръководствата са заявили, че избират местния производител. Че искат да стимулират местния бизнес, съгражданите си, които работят и оставят данъците си в Стара Загора.
Аз си плащам данъците тук, заявява Иван Славов. В един момент идва фирма „х“ от около 300 км и започва да доставя. Парадоксален е фактът, че едната ми мандра е в с. Сърнево, другата – в Гълъбово. Кой мислите, че зарежда с млечни продукти детската градинана метри от мандрата?! Не съм аз! Нека всеки си направи изводите! Всички фирми, които досега са кандидатствали за доставчик, не са от област Стара Загора. Само аз съм местен производител, но не съм поканен да участвам. Според мен, това е тревожен сигнал за обвързаност между един доставчик и определена група детски и учебни заведения.
Дима ТОНЕВА, НБП*