Хрищени е най-голямото село в община Стара Загора. В момента има 1900 жители с постоянен адрес, към 2300 са с настоящ адрес. Немалък процент са без регистрация, непрекъснато идват и нови жители. Имаме си аптека, която работи и в събота, 14 хранителни обекта, един от които тип градски супермаркет, 2 магазина тип „Багира“ – всичко работи без почивен ден, разказва кметицата Радка Желева. В Хрищени може да се види и обособена индустриална зона с различни производства – за ядки, за преработка на зеленчуци, розоварна с 400 дка насаждения, с постоянно заети и сезонни работници. Има и различни цехове – за металорежещи машини, за строителни дейности. В центъра на селото са позиционирани два фризьорски салона, бръснарница, цех за чипс, пуканки, магазин от типа „За 1 лев“. Други села загиват, а Хрищени е село, в което има инвестиции. Има и за кого да се правят, обобщава Радка Желева. Тя веднага прави важното уточнение, че заетите в различните производства и дейности са основно местни хора.
* * *
Кметицата на Хрищени не пропуска да изрази надеждата си скоро селото да достигне 2000 жители с постоянен адрес,
за да има право да кандидатства по европейски програми
Имаме нужда от канализация. Сега тя е частична, около детската градина и около училището, обяснява Радка Желева. Нямаме изградена канализационна мрежа, а тя е необходимост, не лукс. Домакинствата непрекъснато се увеличават и ни е приоритетна задача. Проблем ни е също така и инфраструктурата. През изтичащия мандат срещахме разбиране от кмета Живко Тодоров,
направихме една нова улица, 500 м, успоредна на главната
частично бе изграден и нов тротоар в западната част на селото, но са доста малките пресечки и тротоари, които плачат за ремонт.
Жана Ганева – културен деятел, педагог, ръководител на местната група за автентичен фолклор „Райска ябълка“, разказва, че като много други на времето и тя имала възможност да се установи в Стара Загора, даже и в София. Съпругът ми реши да останем. Работеше в Стара Загора като учител, аз намерих бързо работа в Хрищени, също като учителка. След това и той дойде, разказва пенсионерката. Училището ни беше много хубаво, на три етажа, до 8-ми клас, с много деца. Сега пак са много, но времената се промениха. Майките са амбициозни, имаме доста ромско население и българчетата в училището са малко. В Хрищени живеят
много млади семейства, в това отношение няма „текучество“
Живеят тук, пътуват до Стара Загора. Транспортът е удобен, децата също пътуват, още от 1 клас.
Детската градина в Хрищени е с 4 групи, 70-78 деца, съвсем прясно ремонтирана, по проект, и е достойна конкуренция на градините в Стара Загора. Хубавото на Хрищени е близостта с областния град, но и местоположението – от север няма студени ветрове, на припек сме и сме защитени, обясняват местните хора. Затова при нас много добре виреят нар, смокини, райска ябълка, отглежда се киви, дори и маслини.
Хрищени е „женско царство“, управлява се от жени
– кметицата, директорките на училището и на детската градина, секретаря на кметството. Мъж е районният полицейски инспектор. Да не предизвиквам съдбата, но Хрищени е спокойно село, въпреки разнообразното по етнос и възраст население, споделя Радка Желева. Ще е пресилено да кажа, че няма проблеми, но общо взето, е спокойно.
Има разбирателство, а ромите-кореняци са образовани
Има и преселници-роми, те създават проблеми, но се справяме. Не може всичко да е идеално!
Двата най-големи празника в Хрищени са Гергьовден и посветеният на силно разпространения в селото плод райска ябълка. Докато празникът на Райската ябълка е съвременен, то почитта към Св. Георги е открай време. Църквата носи името на светеца и
на 6 май всяка година в селото има сбор
Става един мини панаир, с виенско колело, батути и какво ли не, разказват местните. Хрищени дори си има и химн. Съставен е по текст на Ганчо Иванов и музика на Николай Николаев. Изпълнява се от фолклорната група и с него се открива всеки празник.
За Деня на Райската ябълка
през ноември м. г. хрищенци показаха изложба с традиционни ястия, със силно присъствие на сладко, рачел, ракия от райска ябълка. И мармаладът става хубав, но в комбинация с друг плод. Ракията обаче е чудесна, това е плод, който пуска най-много и иска най-малко захар, обясняват експерти. От райската ябълка става лек, пивък, подходящ и за жени еликсир. Онзи ден, на Сирни Заговезни, в Хрищени също се получи голям празник.
В миналото огньовете са се палели на високите места
да се виждат от цялото село, след това – по махали. През последните 20 години в махалите се прави т. нар. курница. Младите се събират и правят курницата (огъня), а надвечер, при смрачаване, всички излизат, направили са си бутурници – стрелички от меко дърво, с ушички, остър връх, бързо запалими. Те са мъжки и женски – разликата е в задялването,
летят като ракета и се наричат – за любимата, за работата
Моят свекър хвърляше за успех на училището, някога имаше наричания и за войниклък, разказва Жана Ганева. На Сирни Заговезни хората се събират край огньовете, опрощават се, след това започва заговяването. Тези традиции досега си стоят. И са единственото нещо, което не може да се направи на сцена. Всеки иска да си е в къщи, да си посреща гостите, обяснява Ганева.
Аз съм снаха в Хрищени, но вече 45 години живея тук
и всички местни празници и обичаи ги знам, споделя тя. Имах чудесна свекърва, много ми е разказвала, изследвала съм в селото какви традиции е имало, песни, обичаи. Така например, сред нашенските обичаи е „малка пита“ – за новородено дете,
„бръснела“ – прави се в четвъртък преди сватбата на младоженеца
Близостта с гробищния парк на Стара Загора никак не смущава хрищенци. Нека се страхуваме от живите, не от мъртвите, всички сме земни хора и ще отидем там, казва кметицата Радка Желева. Апропо, местните хора използват и този факт, за да правят бизнес. Там има 7 цветарки, жителки на Хрищени, които си изкарват хляба.
НБП, Дима ТОНЕВА