Като опозиция можем да дадем и повече от 100 дни толеранс на новото правителство, но проблемите в държавата не се интересуват от подобни срокове, казва още зам.-председателят на ДПС и народен представител за Старозагорски регион

– Г-н Летифов, преди дни се срещнахте с граждани от област Стара Загора. Какви са най-актуалните теми, които хората споделиха с Вас?
– Не веднъж съм казвал, че контактът с хората е от изключително значение, но и че същевременно има пропаст в диалога с гражданите и ние като народни представители трябва да полагаме усилия да я преодолеем.
В разговорите с жителите от областта, те споделят различни теми, които ги вълнуват. Например, част от тях информираха за населени места в региона с ограничено водоподаване, което в съвремието ни затруднява ежедневието, особено на възрастни и болни хора и при отглеждането на малки деца. Основният проблем обаче, който се коментира сега, е поскъпването на живота във всички негови сегменти. Притеснителен бе фактът, че
сметките на хората за еленергия са по-високи, въпреки че цената за битовите потребители на практика не е повишена
За това трябва да се намери обяснение, да се направи точен анализ и ние ще търсим отговор на този въпрос.
Освен ограничената покупателна способност, по-високите цени на продуктите и енергоносителите, хората споделят и за липсата на сигурност, свързана с техните работни места. Става дума за определени предприятия, които планират да затворят или затварят, вследствие на високата цена на еленергията за бизнеса. Хората нямат сигурност за своето бъдеще. В тази връзка мерките по отношение на компенсациите за бизнеса трябва да бъдат радикални – и за гарантиране на работата на фирмите, и за запазването на работните места.
– Понеже стана дума за високите цени на еленергията, имате ли официална информация, свързана с бъдещето на комплекса „Марица изток“ и най-вече за заявеното изграждане на инсталация за оползотворяване на отпадъци на територията на Източномаришкия басейн?
– Официално с такава информация за изказаното предложение от вицепремиера Асен Василев не разполагаме. Чухме го в негово медийно интервю, но конкретика по тази тема не е представена, включително и на обществеността в региона. Какви са намеренията на правителството по този казус, тепърва очакваме да разберем.
Ние от ДПС винаги сме настоявали, че празнословие по темата „Марица изток“ не трябва да има
Ясно е, че енергийният комплекс е предимно на територията на област Стара Загора, но той е от национално и то стратегическо значение и неговото развитие не касае само нашия регион. При вземането на решения за бъдещето на комплекса трябва да се водим от два основни въпроса – как ще гарантираме енергийната сигурност на региона и на страната, и как ще гарантираме доходите на ангажираните, косвено и пряко, в комплекса. Едва след това може да се говори за реализация на определени планове, цени, експертизи, технологии и как ще се развива всичко това във времето.
Промяната в енергетиката не се случва от днес за утре. Проблемите са наслоявани в годините. Разрешаването им и извършването на наистина ефективен преход в сектора, също ще отнеме време, поне 10-15 години. Затова ние от ДПС подхождаме към тази тема изключително внимателно и отговорно. Не бива да се подценява, разбира се, и ангажираността на целия свят с ограничаването на вредните емисии, още повече, че сме активен член на ЕС и на ЕП. Длъжни сме да отговаряме на тези очаквания,
да използваме времето и ресурсите за създаване на добра среда и сигурност и на работещите в комплекса, и на цялото население
Да кажем, че не съществува план за „Зелената сделка“, не е сериозно. Това е амбициозен план и вероятно Европа ще бъде доста по-настоятелна в това отношение, но във времето и в отсрочката, която търсим, трябва да имаме конкретни проекти.
– Вие, заедно с други народни представители, участвахте в среща с кмета на община Стара Загора и с областния управител. Какви са темите, с които се ангажирахте?
– Лично аз приветствам този подход – за диалог и общи действия за решаване на проблеми, както на община Стара Загора, така и на целия регион. Неведнъж и в разговори с вас съм казвал, че диалогът между отделните партии, между отделните институции, между партиите и институциите, между хората с партиите и институциите, трябва да бъде възстановен и то на най-високо ниво. И ние, както и досега, ще дадем своя принос.
Поемаме тази подадена ръка с добри намерения и ще участваме в решаването на поставените въпроси
Проблемите, които бяха коментирани на тези срещи, бяха предимно от инфраструктурен характер. Смятам, че всички те заслужават сериозно внимание и да се потърси решение за тях с общи усилия. Аз лично ще го направя, надявам се, че и моите колеги от 27 МИР ще го направят, за да има резултат.
Основните въпроси са свързани с ремонта на настоящата връзка на Стара Загора с АМ „Тракия“, изграждането на нова връзка към автомагистралата, ремонт на други важни пътни участъци. Област Стара Загора е разположена на важен географски кръстопът. Да припомним и че два от най-натоварените проходи също са на наша територия – „Шипка“ и „Хаинбоаз“.
На срещите с местните власти естествено коментирахме и изграждането на тунела под Шипка. Тази тема поставих и пред министъра на регионалното развитие и благоустройството, който имаше преди дни изслушване в Парламентарната комисия по регионална политика, благоустройство и местно самоуправление, на която съм член. Той потвърди, че проектът продължава. За нас е важно, той да бъде качествено изпълнен. Подходите към Шипка от северната страна са изградени в голямата си част. Но нищо подобно не е направено от южната страна. Голяма част от натовареното движение към Шипка минава през населените места. Затова е важно да направим всичко необходимо,
обходът да бъде изграден своевременно, за да гарантираме спокойствието, здравето и животът на гражданите
Трасето, което ще се изгражда, трябва да бъде максимално защитено от шум, замърсяване, вибрации, да е далеч от населените места. Поставихме този въпрос пред министъра и получихме отговор, че този обходен път ще бъде изграждан на последващ етап.
Категорично е ясно, че подобни капиталоемки проекти отнемат доста време, но ние ще следим неговото изпълнение и ще настояваме нещата да се случват по възможно най-добрия начин.
– Ще подкрепи ли ДПС държавния бюджет за 2022 г.?
– Към момента смятаме, че Бюджет 2022 е разточителен. Политиките, които бяха заявени, не присъстват в него на този етап. Аргументите, които можем да намерим за подкрепа на представения бюджет, не са много. На първо четене се вижда огромният дефицит, а всъщност имаше съвсем други заявки. Тепърва
предстоят дебати и дали този бюджет ще има ефектите, които всички ние очакваме като общество
От ДПС обсъждаме Бюджет 2022 в парламентарната група и в ръководството на партията, експертно и по сектори. Притеснително е, че всички промени, които се предвиждат, са свързани с десетки промени на закони в преходни и заключителни разпоредби. Смятаме, че това е порочна практика, която съществуваше и в предходните Народни събрания, по време на управлението на ГЕРБ, а сега я виждаме с още по-голяма сила при новото правителство. Ние сме против, защото промяната на всеки отделен закон трябва да се случва така, че всички заинтересовани лица да могат да проследят дебатите, решенията, защото те са свързани с функционирането и на обществото, и на бизнеса. И не трябва да става чрез преходни и заключителни разпоредби.
– ДПС обяви, че подготвя промени в Конституцията, както и по отношение на антикорупционното законодателство. Каква е целта им?
– Идеята за промяна в Конституцията, която имаме, и е по препоръки от нашите европейски партньори, е да се случи реална реформа в съдебната система, защото, според нас,
да има „наши“ хора в правораздаването, първо е порочно и второ не е работа нито на изпълнителната, нито на законодателната власт да кадруват
в съдебната система, която по презумция е независим орган. В дебатите ще станат ясни и конкретните предложения, които правим.
Що се отнася до антикорупционното законодателство, първо получихме информация по пощенските кутии на народните представители, че при получаването на статут на временнопребиваващ или на българско гражданство срещу инвестиции, има съмнения за злоупотреби. И такива лица са над 120 чужди граждани. Имаше доста критики и от нашите партньори в чужбина, че всъщност в този процес има корупция и злоупотреби. Ние предлагаме тази процедура да отпадне и всеки отделен случай да бъде проверен. Беше ни обяснено, че проверките ще бъдат избирателни. В случая, за да свалим цялото съмнение, според нас, а смятам и според цялото българско общество,
всеки отделен случай трябва да бъде проверен и тази информация да бъде публично оповестена. Друг вариант не виждаме
Направихме и съответните предложения за отпадането на „ин хаус“ процедурите, тъй като те също бяха натоварени със съмнения за нарушения. Имаме предложение да отпадне и т. нар. възможност за разходи през джипката, както стана популярно през последните години. Смятаме, че разходите, които прави изпълнителната власт, трябва да бъдат прозрачни, публични и да минават през дебат в Народното събрание. И това да е случва и пред погледа на цялата общественост. Понеже заявка за прозрачност беше дадена от управляващите и в предизборната кампания, и след това, надяваме се, че няма да има пречки тези законопроекти да бъдат подкрепени. Това е единственият вариант отново да бъде изградено доверието на българските граждани и в партиите, и в българските институции.
И не на последно място,
няма да позволим за пореден път ДПС да бъде сочена за универсалния виновник по теми, в които не е замесена и няма как да носи отговорност
Затова, чрез конкретни законодателни промени, настояваме тези неща да се случват пред погледа на обществото, а не да се говорят лъжи, да се правят внушения, които подвеждат българските граждани. Истината и обективността е задължение на всички ни.
– Стабилна ли е управляващата коалиция според Вас?
– Аз не мога да коментирам какви са отношенията в управляващата коалиция. Ние като опозиция, можем да дадем и повече от 100 дни толеранс на новото правителство, но виждаме, че проблемите в държавата не се интересуват от подобни срокове. Нито цената на еленергията се интересува от 100 дни, нито цените на основните продукти, нито цените на услугите, нито проблемите с Република Северна Македония или напрежението в Черно море.
Властта е длъжна от първата секунда да бъде адекватна на проблемите, без значение ние какво мислим
И пак ще потвърдя, че можем да бъдем толерантни не 100 дни, а и година да речем. Но как това се отразява на качеството на живот на българските граждани, на условията на работа на бизнеса, на цялата комуникация, която имаме като външнополитическа дейност към нашите партньори и като ангажираност в съюзите, в които участваме? Тези въпроси не търпят отлагане. Цялото общество вижда какъв е резултатът вследствие на управлението на споменатите кризи. Отново чуваме оправдания, често чуваме и сравнения, че новата власт прилича на ранния ГЕРБ… Трябва да се разбере, че политическият живот и животът в страната не започва отсега, от новите управляващи. Всеки трябва да даде своя принос и да изпълнява отговорно поетите ангажименти за по-добро развитие, по-добро управление, за по-добро усвояване на публичния ресурс с по-голяма принадена стойност и ефект за всички български граждани.
NBP.bg, Радослава РАШЕВА