Развитието на технологиите е истинската колосална пропаст в икономиката. Ако нямаш човешки талант, ако нямаш хората – нямаш нищо. Парите са някаква подробност. Това е фундаментална промяна и колкото по-бързо я осъзнаем, толкова по-добре, заяви преди дни Доброслав Димитров, председател на УС на Българската асоциация на софтуерните компании – БАСКОМ.
Трябва да вдигнем нивото си на иновативност, на можене. Технологичността е новата грамотност. Тя ще стане част и втора природа на всеки един от нас, независимо с какво се занимаваме. И ако не направим тази промяна, се отваря наистина пропаст между хората, които използват технологии, и другите, които не ги използват. Ако не прескочим тази пропаст, нищо не може да ни помогне, категоричен е хай-тех експертът.
Тази проблемна ситуация не е умозрителна, а парливо реална. Хай-тех не търпи вейхайвей (разпилян, разхвърлян, несериозен, вятърничав човек). Това е солиден факт днес. Утре, още в близкото утре ще бъде сто пъти по-валиден!
Не можем да се уповаваме на изкуствения интелект безметежно-сънливо за този „прескок”. AI не е щедрият джин от бутилката, който може и да ни плаши, но ще изпълнява не три, а безброй наши желания. Изкуственият интелект не подменя, а само помага на естествения интелект.
Както казва Остап Бендер: спасението на давещите се е дело на самите давещи се. Трябва реално да направим образованието такова, че да не допуска, камо ли да поощрява, по-късната интелектуална (и не само!) гетовизация на индивиди, социални групи, общества. Затова е важно не само стимулиращото фокусиране върху подрастващите „хай-личности” с подчертани евристични способности, но и резултатното внимание към всички деца и младежи, включително и тези в неравностойно положение, в рискови групи, жертви на зависимости, на насилие.
Ако успеем, ако успяваме в това, можем да прескочим пропастта, а удавянето да ни прескочи.
„Национална бизнес поща”