Третото издание предизвика засилен интерес към професионалното и кариерно ориентиране




Третото издание на Форум за професионално ориентация „Какъв да стана, когато порасна?“ показа засилен интерес към професионалното и кариерно ориентиране.
Събитието, което се проведе на 22 март 2025 година, в Sofia Ring Mall, посетиха младежи, родители и преподавателиот средните училища и университети. Те се запознаха с особеностите на професии от различни бизнес области и индустрии. В лични разговори с професионалистите посетителите имаха възможността да преоткрият традиционните професии и да разберат за неподозирани възможности, които дават и новите професии, да научат повече за всяка от тях през личния опит на участниците и получат насоки за образование и реализация.
Целта на инициативата е да запознае аудиторията с различни професии, с техните особености, необходими знания и умения за практикуването им и възможностите за реализация; да ориентира младите хора в личния им избор за развитие, да ги срещне лице в лице с професионалисти от различни сфери и да ги мотивира да живеят и да се реализират успешно в България.
Форум за професионално ориентиране „Какъв да стана, когато порасна“ 2024 откриха: г-жа Гена Събева, Председател на Фондация „ЗА добрите примери в бизнеса“; г-жа Виктория Караабова-Стоянова, Изпълнителен директор на Фондация „ЗА добрите примери в бизнеса“; г-жа София Дамянова, Мениджър на австрийския проект „Дуално обучение в България“/GODUAL; г-жа Велина Томова, старши експерт Професионално образование и обучение в Регионално управление на образованието София-град, г-жа Неда Денчовска – консултант Човешки капитал в Първа инвестиционна банка и г-жа Гергана Атанасова – ръководител Човешки ресурси във VIVACOM.
На форума бяха представени 23 професии, като част от участниците разказаха за повече от една професия и възможности. Професионалисти застанаха зад щандове с професиите: арт директор, банкер, бизнес мениджър Шоколадова група, дигитален маркетолог, директор връзки с инвеститорите, експерт недвижими имоти, имидж мейкър, инженер-мениджър, интериорен дизайнер, инфлуенсър, кариерен консултант, касиер абонаментни карти, консултант дрогерист в магазин, консултант по родителство, матраколог, медиатор, предприемач, регионален мениджър продажби, специалист наблюдение в център за управление на мрежата (NOC), счетоводител, търговец, учител, фотограф.
Интерес към инициативата проявиха както тийнейджъри, на които им предстои продължаващо висше образованиеи такива, които търсят стажове и възможности за работа, така и на по-малки ученици от 5-ти и 6-ти клас, които ще избират училище след 7 клас. Всички те имаха възможността да получат отговори на своите въпроси относно необходимото образование и детайли от различните професии, които да им помогнатв ориентацията и избора на висше учебно заведение, възможности за ранни стажове ибъдещо кариерно развитие. Разговорите с професионалисти и споделянето на лични истории мотивира децата да обърнат повече внимание на своите силни и слаби страни и да работят за личностното си развитие, даде им по-широка перспектива за бъдещето и мотивация да се реализират в България.






Учениците имаха възможността да заявят и индивидуална консултация в Центъра за кариерно ориентиране, която да им помогне да направят информиран избор. А Център за градска мобилност предостави на малките ученици, до 14 години, зареждане на безплатни карти за градския транспорт на място.
Смисъл и полза да посетят форума намериха и не малко студенти. Те научиха за нови професии, които биха могли да практикуват на база специалностите, които вече са избрали в университетите, както и за възможност за стажове и съпътстваща образованието практика.
Събитието посетиха и родители, които искат да помогнат в избора на своите деца или самите те търсят кариерно преориентиране. Те получиха актуална информация относно профили и професии в системата на средното професионално образование, както и за специалности във висшето образование и за възможностите за реализация.
Младежите търсят не само перспективна и добре платена професия, но и да им харесва, да им дава различни възможности; професия, в която ще се чувстват свободни да работят от различни места и с гъвкаво работно време.
Участниците във форума изразиха добрите си впечатления от младите хора, които са любопитни и търсят информация и възможности и са оптимисти, че развитието на професиите ще продължи с новото поколение.
Тази година форумът „Какъв да стана, когато порасна“ е съпътстван с две събития. На 11 март в пресклуба на БТА представихме инициативата пред журналисти. В официалната пресконференция участваха, освен организаторите, партньори и участници във форума. Те споделиха своите мотиви да подкрепят каузата.
На 25 март е второто съпътстващо събитие. На кръгла маса на тема „Синергията между образованието и бизнеса“, с участието на представители на институциите, образованието и бизнеса, ще обсъдим важни въпроси, които касаят връзката образование – бизнес и възможностите от тези отношения и взаимна работа и подкрепа. Поканени за участие са всички компании, участвали и във форума.
И тази година с подкрепата на РУО – Софя-град поканата за форума достигна до всички училища на територията на Столична община. Освен на пресконференцията, събитието анонсирахме през нашите традиционни канали – уеб сайт и социални мрежи, дигитален маркетинг, инфлуенсър маркетинг, с участие в предаването „Социална мрежа“ на телевизия NovaNews, медийни публикации, метрореклама на 10 локации и билборди на ключови места в София. Събитието бе отразено от БНТ, като репортаж ще бъде излъчен в петък, 28 март, в рубриката „Какъв да стана?“ на предаването „100% будни“.
„Какъв да стана, когато порасна?“ се организира от Фондация „ЗА добрите примери в бизнеса“, в партньорство със Sofia Ring Mall, Проект „Дуално обучение в България“/GODUAL, Регионално управление на образованието – София-град, Менторите БГ, Дамска бизнес общност, Съвет „Предприемачество и стартъп“ към БТПП, Huts Group.
Форумътсе реализира с подкрепата на: Fibank /Първа инвестиционна банка/ и Vivacom.
Инициативата подкрепиха с участие още:
Асоциацията на директорите за връзки с инвеститорите, Асоциация на интериорните дизайнери в България, ВИТ – Борсата за матраци, Гала Трейд Консулт, Глаголец, DM, Home lovely home, Huts Group, MagicOutdoor, Национална бизнес поща, Нестле България, Професионална гимназия за сценични изкуства Акатамус, Сдружение на българските търговци в България, Стопански факултет към Технически университет – София, Фантастико, Център за градска мобилност към Столична община, Център за медиация, Център за подкрепа за личностно развитие – кариерно ориентиране и консултиране – София, както и фотографът Светослав Ханджийски.
С участието си те не само популяризираха своите професия, нодоказаха отговорността си към бъдещето на България и подкрепата за изграждането на по-добри, знаещи и можещи личности, които да се реализират тук, в България.
Организатори и партньори дадоха заявка за продължаване и надграждане на форума и за нови, подкрепящи го инициативи, които дадопринасят за създаването на по-добра бизнес среда и качествени професионалисти.
NBP.bg