„Моята мечта“ – филм на ученици от Профилираната природоматематическа гимназия „Гео Милев“ в Стара Загора, ще участва в секция „Детско кино“ на Международния фестивал „Златната липа“ (виж филма накрая на публикацията). Късометражната лента е с режисьор: Галин Ганчев, сценарий – Тодор Митев, художествени ръководители Станка Стойчева и Дима Петкова.
Идеята за филма се ражда в час по философия на г-жа Станка Стойчева, която предлага нейни ученици да се включат в Националната олимпиада по философия. Паралелно с нея се провежда и философски филмов фестивал, към който именно проявяват интерес единадесетокласниците Тодор Митев и Галин Ганчев, който освен като режисьор, влага умения и в звуковото оформление на филма. Към техния тандем се присъединява и Меги, също от XI клас. Творческият процес преминава и с подкрепата и на Дима Петкова, училищен психолог в ППМГ „Гео Милев“.
Най-важно в работата ни бе, че след като имахме идея, започнахме да правим всичко в екип. Разпределихме се ролите в работния процес, споделят за „Национална бизнес поща“ Тодор и Галин. „Моята мечта“ е филм за добротата, която винаги се връща, на този който я е направил. Но третира и една от наболелите теми в съвременното българско училище – агресията. Автор на прелюбопитния и трогателен сценарий е Тодор. Няма да разказваме сюжета с подробности, за да бъде изненада за публиката. Но интересен момент е намирането на един от героите – бездомникът. Младите хора решават, че той трябва да е автентичен, а Меги се наема с издирването му. След като преодолява лични притеснения и след няколко отказа, тя намира истински бездомник от улиците на Стара Загора. Авторите дори са решили, ако бъдат отличени на философския фестивал, да го поканят на сцената. Техният герой в знак на благодарност получава хонорар и хранителни продукти. Той много ни помогна, решихме и ние да му върнем жеста, обясняват Тодор и Галин.
Филмът се подготвят, според изискванията на философския фестивал. Трае 5 минути и отговоря на други критерии. Но е важно, че всички работят екипно, действат много бързо и с творчески замах. Ролите във филма се изпълняват от учениците от 10 Д клас, които по това време са в присъствена форма на обучение в гимназията. Главната женска роля по свое желание изпълнява десетокласничката Женевиев. Дима Петкова също има роля във филма, като майка на главната героиня. Тази роля ме изненада, наложи се и аз да си уча думите за кратко време. За мен беше вълнуващо, защото навремето съм кандидатствала във ВИТИЗ. Първия път не ме приеха, втория път – пропуснах срока. Така че след толкова години се сбъдна мечтата ми да участвам във филм, а дори сега и в международен фестивал, споделя Дима Петкова.
„Моята мечта“ е сниман за 1 седмица. Място на снимките е училищната среда. След като го изпращат на философския фестивал (резултатите от него ще бъдат обявени на 5 юни), авторите му правят първа премиера в часа на класа на 10 Д клас в присъствие на ръководството на училището. Всички много се развълнувахме, имаше и сълзи, обяснява Дима Петкова.
Филмът се разпространява и в интернет. Там го вижда Уляна Кьосева, която предлага идеята „Моята мечта“ да участва в „Златната липа“. След това идва и официалната покана от Магдалена Ралчева, директор и основател на кинофестивала „Златната липа“.
Интересен момент е, че филмът е сниман по време на кампанията на училището за Деня на розовата фланелка. Темата за агресията в училище е изключително актуална. А във филма е пресъздадена през погледана младите хора и на техния език. Сигурна съм, че ще стигне лесно до младежката аудитория, пояснява още Дима Петкова. Освен това, филмът много разви учениците. Всеки от тях си намери мястото. Така се постигат добрите резултати – в екип, със стабилни позиции. Всеки от тях преодоля свои трудности или някакви задръжки. Имаше вълнение и притеснение, но снимките минаха много добре и са напълно естествени. Накрая всички изпитахме много радостни моменти, пояснява училищният психолог.
А за Тодор и Галин това е абсолютно ново предизвикателство. Беше ни трудно на моменти, но се справихме. Радваме се, че всички бяха съпричастни и се надяваме, че ще има кой да продължи това, което правим в училището, да следва нашите идеи и цели, казват единадесетокласниците. С авторския си дебют те тръгват и към сбъдване на личните се мечти. Галин се интересува от филми, фотография и кинематография. Мечтае да следва кинорежисура в НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов“. Тодор обича да пише сценарии, есета и истории. Занимава се с роботика, създава сайтове и свири на китара и пиано. Мечтае да следва право в СУ „Св. Климент Охридски“.
Екипът отправя и своето послание към всички – да вярват в мечтите си и във възможността те да се сбъднат. И в момента се отдават на трескава подготовка за премиерата на „Моята мечта“ на феста в Стара Загора.
NBP.bg, Радослава РАШЕВА