Сухите млека унищожиха млечното животновъдство в САЩ и Бразилия, сега те търсят мляко от Европа
Фермата за коне, порода хафлингер в старозагорското село Малко Кадиево, е носител на приза „Най-добра в България“. Тя е собственост на Христо Даков. На площ от около 80 дка земя фермерът отглежда и 280 овце порода млечна старозагорска и 140 крави. А породистите хафлингери са впрегнати и заместват нужната за всяка ферма селскостопанска техника. Нямам трактори, конете вършат всичко, обяснява Даков. Хафлингерите на старозагореца са на световно ниво, признати и от австрийци. Това е сериозен атестат, предвид факта, че Австрия е тяхната родина.
Хафлингерите са считани за най-едрото пони и най-дребния тежковоз
Непретенциозни животни, селекционирани за нуждите на армията, обяснява фермерът. В момента са най-разпространени в Австрия, отглеждат се в 30 страни по света. Но не се използват за работа като в Малко Кадиево, а за езда.
В по-богатите от нас държави има пазар за такъв тип животни, но у нас той е изключително свит.
6-месечно конче от породата се продава за около 3-4 хил. евро
От развъдните станции може да бъде купен и генетичен материал, на цена около 400 евро, в зависимост от породата и доколко гените на бащата са чисти.
12-те коня на старозагореца се отглеждат без фураж, на паша. И през зимата рядко се прибират в боксове, обикновено спят на снега. Работят здраво. Впрягат се за превоз на фураж, при чистене, торене.
Заместват малък трактор. Един кон тегли тон и половина
казва Даков. В XXI век това е модерното ни земеделие, коментира фермерът, който е животновъд повече от 20 години. Член е на УС на Сдружението на млеко- и месопроизводителите в България. Лишиха ни от подпомагане, програмите са за хора с много пари, коментира ситуацията в своята сфера старозагорецът. Ето, аз например, със собствени средства отремонтирах този обор. Струваше ми 100 000 лв. Ако ползвах програми, 10% официално отиват за проектанти. След това има разходи за още хиляди работи. Като сложа и лихвите по кредита, съм вътре отвсякъде, с 50% от проекта.
Днес вече няма как да се откажа от този бизнес. Влязох в собствените си амбиции. Чакам Брюксел. 4 пъти ходя там, питам защо не пращате пари. Отговорът е – средствата са при вас.
По Ос 2 – агроекология, обща селскостопанска политика, имахме право на мярка „Хуманно отношение“, по която да получим до 500 евро на глава животинска единица – това са около 800 млн. евро. Те не ни се дадоха през тия три години и половина. А са директни плащания, не са от бюджета и не ощетяват данъкоплатеца. През 2011 г. имаме отговор, че исканията са целесъобразни, работи се и 2012 г. ще получим средства. Сега сме 2013 г. и ги няма. А можеха да влязат много пари.
Затова такива като мен не могат да си купят техника.
Идваха от Франция преди седмица, питат – Г-н Даков, къде Ви е техниката? Аз показвам конете.
Те се смеят.
Колкото до приза „Най-добра ферма“, той е за животните като генофонд. Само за конете. Но овцете ми също са генофонд, обяснява фермерът.
Христо Даков казва още, че се радва на протестите. Управляващите трябва да знаят, че България не е същата, коментира той. Не може да ни натискат. Тези, които са по улиците на София, нямат фирми, няма за какво да ги натискат и трябва да се съобразяват с исканията им. Срещата ни е в деня на протестите на фермерите и питам Даков защо не е в столицата. Това за мен е първи частен протест. Не участвам в него.
Хората като мен ще тестваме новите управляващи. Имаме право на 10% от целия ресурс, който влиза ежегодно в селското стопанство – около 1.4 млрд. лв. Около 150 милиона са за животновъдството, а ни дават 3%. Лично ще отида и ще поставя въпроса. Тази година могат пак да нотифицират 10% за животновъдството. Борим се за 15%.
Аз самият досега не съм ползвал европейски пари – само това, което се дава на глава животно по „нитратната“ директива, за направа на торохранилище. Но тези пари не стигат, в България торохранилища имат 10 души… Трябва да изколим животните. Водил съм разговори в Брюксел.
Искат да работим като на Запад, а да ни плащат като на Изток
Карат ни да правим все едно операционни зали – с фаянс, теракота, хънтър. При тях защитеният местен вид е в една пещера, с некалайдисани медни съдове. Но хората си пазят производството…
Първото, което трябва да се направи, според старозагореца, е нотификация на директните продажби. Процентът досега бе нисък, с цел да се осигуряват мандрите със суровина. Но с продажбите на имитираща продукция унищожиха млечното ни животновъдство, категоричен е Даков. Вкарват се сухи млека, сулфати, внос. Така направиха в САЩ и в Бразилия, а сега започнаха да им внасят млечни продукти на двойни и тройни цени. Наскоро имаше делегация у нас от Бразилия – те вече търсят мляко от Европа.
Даков обяснява, че животновъдите като него очакват управляващите да нотифицират мярката за получаване на средства в животновъдството през декември. Лъжат ни, че Брюксел не дава. Това не е вярно. Парите са тук, категоричен е той. Ако не се случи – ние сме фалирали. Ето тук, край мен, минава АМ „Тракия“. Ще откъртим с колегата по една мантинела от нея и пращаме животните право в София.
НБП, Дима ТОНЕВА