Това съобщи в Стара Загора Томас ШМИДТ, министър на регионалното развитие на немската провинция Саксония

15-членна делегация от Германия, начело с министъра на регионалното развитие на провинция Саксония – Томас Шмидт, бе на посещение в Тракийски университет по покана на ректора доц. д-р Добри Ярков.
Повод за визитата бе мащабно мероприятие, организирано от ТрУ, на тема „Трансформация на икономическия модел към нисковъглеродна биоикономика, кръгова икономика, основана на науката, иновациите и дигитализацията“.
Ние сме тук, за да разговаряме с нашите партньори от Тракийския университет за бъдещи проекти, които можем да реализираме заедно въз основа на нашия опит. Това заяви на пресконференция в Стара Загора министърът на регионалното развитие на провинция Саксония Томас Шмидт (на снимката – първият вдясно).
Министър Шмидт сподели как в провинция Саксония се готвят за трансформация на икономиката, след затваряне на въгледобивните мощности. В Саксония има два миннодобивни района, които трябва да приключат своята дейност до 2038 г. За структурните промени получаваме финансова подкрепа от федералното правителство. Това, което правим в момента, е много точен анализ на потенциала на региона и как да преструктурираме икономиката, така че да има развитие в перспектива. Определяме приоритети и цели, подготвяме конкретни проекти, а не се стремим първо да получим средствата и тогава да мислим какво да правим, поясни Томас Шмидт.
Във въгледобивните райони в Саксония пряко заети в индустрията са 17 хил. души. Затварянето й е предвидено за 2038 г., но тези хора ще бъдат ангажирани и в рекултивацията на мините. Стремежът ни е успоредно да развиваме нови дейности за плавен преход на заетите във въгледобива. Сътрудничим си с научни институти за въвеждане на модерни нови технологии. Привличаме и предприятия, които да разкриват нови работни места, каза още министър Шмидт.
Той уточни, че е приет специален федерален закон за инвестиции в прехода на икономиката за въглищните региони. В Германия те са 4, като два от тях са в Саксония. За всички от Федералното правителство е предвидена подкрепа от 40 млрд. евро. От тази сума 10 млрд. евро е насочена към провинция Саксония, като от тях 6,5 милиарда евро са федерални средства, а 3,5 милиарда – собствено финансиране. Средствата трябва да бъдат използвани в определени направления – за изграждане на жп и пътна инфраструктура (но не общинска), за създаване на научни центрове, за развитие на индустриални зони, както и за социални придобивки, сред които изграждане на детски градини, но не и на училища. Сред перата, за които са определени тези средства, е и туризмът. Изисква се да бъде заделена сума и за намаляване на последиците от климатичните промени.
При нас по отношение на ВЕИ е предвидено по-плавно нарастване на техния дял. В същото време Германия се отказва и от атомните си електроцентрали, няма да имаме и водни източници за производство на енергия, така че България в това отношение има късмет, коментира Томас Шмидт. Така или иначе ще се наложи Германия да внася еленергия, но не искаме ток, произведен от въглища от Полша и Република Чехия, затова трябва да имаме алтернативни източници – водород, газ, биомаса. В тази връзка в бъдеще важна роля ще имат и научните изследвания, свързани със синтетичните горива, допълни още немският гост.
Според него, в момента във въгледобивните региони на Саксония няма социално напрежение. Освен това, забелязваме положителна тенденция – много млади хора искат да останат да се развиват в провинцията, други се връщат тук. Затова нашата задача е да ги привлечем и да ги задържим. Създали сме две комисии с представители на местната власт и на индустрията, на различни браншови организации. До момента комисиите са представили 54 проекта на местно ниво. Важно е и че имаме подкрепата на държавата, уточни още Томас Шмидт.
В Стара Загора, в лицето на ректора доц. Добри Ярков и на Тракийския университет, имаме мислещ партньор, който е ориентиран към бъдещето, който създава стратегии и концепции за развитието на вашия регион, поставяйки си точно определени цели. Университетът се занимава с много сериозни и актуални теми, свързани с преструктурирането, модернизирането и дигитализацията на селското стопанство, на процесите, които са характерни и важни за региона, за да се види какви могат да бъдат пътищата за положителна структурна промяна, каза още министър Шмидт.
Ректорът на Тракийския университет доц. д-р Добри Ярков сподели, че висшето училище може да бъде добър медиатор и трамплин в плавния преход, който предстои на Старозагорски регион. С експертите от делегацията от Германия проведохме много интересна и полезна дискусия за бъдещето на регион Стара Загора и на България. Нашият университет има невероятният шанс да се включи в предстоящия процес на трансформация, и не само да се включи, но да бъде водещ. Стара Загора има късмет, тъй като разполага с интернационален и мултидисциплинарен университет като нашия. ТрУ е готов с целия си потенциал и високо ниво на експертиза, с над 650 научни работници и с над 10 хиляди студенти, да се включи и да помогне, така че Стара Загора да продължи да бъде един от водещите икономически райони в България, каза още доц. Ярков.
NBP.bg, Радослава РАШЕВА