Макети на уникални старинни кораби от дърво и други естествени материали майстори пенсионираният учител по философия от СУ „Максим Горки“ в Стара Загора Иван Жилков. Досега той е създал над 20 кораба, като всеки един е свързан с конкретен момент от историята.
Жилков изработва корабите прецизно, спазвайки чертежи и схеми, изработвайки точни копия на историческите кораби, но в умален мащаб – най-често 1:100. Обяснява, че най-големите от тях са над метър дълги, а останалите са около 30-40 см. Някои от тях имат и ефектно вътрешно осветление в каютите си.
Жилков грижливо изучава и историята, и съдбата на всеки един от корабите си. Обича да изработва най-вече платноходи от Средновековието, защото казва, че са най-красиви, имат интересни фрагменти и носят романтика. Съхранява ги навсякъде вкъщи, някои е подарявал, други – продавал през годините. Показвал ги е и на изложба в училището, но обяснява, че трудно се пренасят, заради големите размери.
„Санта Мария“ – корабът на Колумб, е от любимите му и той признава, че го е правил вече няколко пъти в различен мащаб. Той е и първият, който измайсторил. Знае го вече наизуст и казва, че може да го направи дори и без чертежи. Направил е и другите кораби на Колумб „Ниня“ и „Пинта“. Изработил е и фламандският кораб „Виктория“ на адмирал Нелсън, участвал в известната Трафалгарска битка през 1805 г., за който казва, че е най-красивият. Корабите „Свети Петър“ и „Свети Павел“, които старозагорецът също е правил, пък са от времето на Петър I. Първият от тях под командването на Беринг открива Беринговия проток.
Иван Жилков се запалва по корабомоделизма още в детските си години, когато започва да майстори ветроходи от приключенските романи, докато другите деца ритат топка. Продължава през годините с увлечението си и след казармата става ръководител на ученически кръжок по корабомоделизъм. Допълва обаче, че това вече е скъпо хоби и към днешна дата трудно би водил такъв кръжок, макар че имало мераклии да се научат.
НБП, Радосвета СТОЯНОВА