2021 година е юбилейна за една от републиките на руската федерация. Коми отбелязва 100 години от своето създаване. България е тясно свързана с република Коми. През последните четири десетилетия на миналия век стотици хиляди българи са били там на работа, да учат или просто на гости на свои роднини, пребиваващи там.
Учениците от III „в“ клас от II ОУ „Петко Рачов Славейков“ в Стара Загора получиха покана от деца от Сиктивкар, столицата на Коми, да се включат в международния детски проект „Поздрав в пощенски плик“.
Целта на проекта е да се даде възможност на децата от руската република и на българските им връстници да представят историята и културата на своите народи. Интересна форма е избрана за това – истински книжни пликове с пощенски марки и написани собственоръчно писма.
По предварително съставена програма се проведоха тематични паралелни занятия в Коми-Русия и в Стара Загора.
На 8 октомври се състоя откриването на проекта в Стара Загора в класната стая на учениците от III „в“ клас от II ОУ „Петко Рачов Славейков“. Приветствие отправи главният координатор на проекта и председател на Българската национално-културна автономия в Коми Галина Костова.
От Коми-Русия децата получиха специален колет, в който откриха автентична национална носия за момче, великолепни книги за Коми, за столицата Сиктивкар и много книжки за оцветяване и писане.
Много скоро пристигнаха първите писма от Русия. Неописуема беше радостта на третокласниците. Какво ли има в писмото? Дали има снимка на детето, което пише, или рисунка, или…?
След разглеждането на всяка тема, децата изпращаха писма до новите си руски приятелчета.
В разгара на Четвъртата технологична революция да вземеш лист хартия, да напишеш за нещо, което те вълнува, да го поставиш в пощенски плик, да залепиш красиви пощенски марки, да го адресираш, да го пуснеш в пощенска кутия и да го изпратиш на повече от 3500 километра до непознато дете е истинско чудо.
А децата обичат чудеса.
В началото на проекта се договорихме да си общуваме само с традиционни писма, без социални мрежи. Надяваме се това общуване с писма по пощата да се превърне в истинско приятелство.
Закриването на проекта протече като телемост мужду всички участници. Децата за пръв път се видяха на живо. Усмивки превзеха всички монитори. Представител на министерството на националната политика на република Коми каза топли думи на участниците в международния проект. Сподели, че като малък си е писал с дете от България. Пази писмата от онези години и показа някои от нещата, които е получил от българското си приятелче. Обещахме си да не прекъсваме връзките, които създадохме, споделя Борис Книжаров
старши начален учител.
До нови писма!, си пожелават всички участници в проекта.
NBP.bg