Oт дълги години учениците и учителите от Професионална гимназия по електроника „Джон Атанасов“ в Стара Загора работят активно по европейски проекти. Началото на поредния проект е поставено през октомври 2018 г. и приключва пред юни 2021 г. 30 ученици от 8 до 12 клас от Професионална гимназия по електроника „Джон Атанасов участваха в проект „21 век – Класна стая в бъдещето“ – 2018-1-DE03-KA229-047322_3 по програма „Еразъм +“ и „Европейски корпус за солидарност на Европейския съюз“ под ръководството на инж. Маринка Иванова, инж. Боян Бончев и Даниела Иванова – учител по английски език. Координатор на дейността е Германия (TGBBZ 1 в гр. Саарбрюкен). Партньори са Испания (I.E.S. Jacaranda в гр. Бренес), Италия (ITI Augusto Righi, Неапол); Португалия (AGRUPAMENTO DE ESCOLAS DA BOA AGUA от Сесимбра) и Румъния (Liceul „STEFAN PROCOPIU“, гр. Васлуй).
Целта е обмен на добри практики, които учениците и учителите да внедрят в учебния процес, като използват различни мобилни устройства и инструменти за преподаване, учене, ежедневни задачи и работа.
По време на учебния обмен се осъществиха шест срещи, като всяка страна имаше възможността да бъде домакин. Първите четири бяха осъществени присъствено в страните домакини: Испания, Италия, Германия и Португалия. Въпреки извънредната епидемиологична обстановка и различните наложени ограничения във всяка страна, партньорите решиха да не прекъсват работата по проекта и останалите две срещи да се осъществят онлайн. На първата, проведена в електронната среда Google meet, домакини бяха ученици и учители от ПГЕ „Джон Атанасов“-Стара Загора. Социалната изолираност не успя да помрачи ентусиазма на участниците, които предложиха различни идеи как трябва да изглежда класната стая на бъдещето. Учениците представиха онлайн инструментите: Kahoot -безплатна учебна платформа за откриване, създаване, провеждане и споделяне на учебни игри под формата на тестове; Quizizz – за викторини и анкети на мобилни устройства; Canva.com – сайт за създаване дизайн на логота, кавъри на електронни книги, на флаери, на изображения за социални мрежи; Genial.ly- за проектиране собствени презентации, инфографики, карти, интерактивни дизайни; Book Creator – приложение с множество интересни функции, позволяващо създаване на собствени книги и др. На втората среща страна домакин беше Румъния.
По време на всяка една от срещите участниците направиха и културен обмен, като запознаха новите си приятели с историята и традициите на родината си. Учениците от ПГЕ „Джон Атанасов“ направиха атрактивна виртуална разходка из родния си град Стара Загора и показаха уникални кътчета в България.
Учениците от ПГЕ „Джон Атанасов“ в Стара Загора са единствените българи в проекта и успяха достойно да се представят не само със знанията си, а и с креативността си. За пореден път с участието си в европейски проект доказаха, че имат добра основа, дадена им от професионалисти, с цел в бъдеще да бъдат на високо ниво на конкурентоспособност на пазара на труда.
NBP.bg*