Среща за обмяна на добри практики по Националната програма „Иновации в действие“ се проведе в Пето основно училище „Митьо Станев“ в Стара Загора от 7 до 9 юни. В събитието се включиха и преподаватели от Основно училище „Панайот Волов“ в Шумен и Основно училище „Христо Смирненски“ село Житница, Пловдивско.
В първия ден на срещата се състоя и официално откриване. Гостите бяха поздравени от мажоретния състав на Пето основно училище, един от първите в града. „В нашето училище през 1999 г. е създадена първата детска оперна студия, иновациите тук не са от вчера. „Животът на сцена е част от живота на училището“, сподели педагогическият съветник Ивелина Кьосева.
„Програмата е много предразполагаща, защото в днешно време всеки говори за иновации, но е важно представянето им. Сигурна съм, че това, което ще видите тук, ще ви ангажира“, коментира Иванка Сотирова, зам.-кмет образование, здравеопазване и социални дейности в Община Стара Загора. Тя припомни, че в старозагорското училище е създаден единствен по рода си в страната оперен театър, запозна гостите и с част от културната история на Стара Загора. „Радващо е, че има приемственост в Пето основно училище. Освен че е иновативно, то е и училище с традиция. Радващо е, че тази традиция продължава и създаде добра школа, за да могат днес преподавателите да се похвалят с много добри резултати от външното оценяване – винаги между първите в областта. Това прави интереса към училището все по-голям“, допълни Сотирова.
Директорът Димитринка Йовчева представи училището пред гостите. Представители на другите две училища също разказаха за работата там. Срещата продължи с дискусия на тема: „Как успяваме да разрушим традиционния модел на обучение. Мотивация и ангажираност“.
В следващите два дни участниците във форума дискутираха теми за учене чрез правене и преживяване, метода Монтесори в обучението по география и икономика в пети клас и метода Обърната класна стая в обучението по история и цивилизации в 5-7 клас и др. Бяха представени и уроци: Изработване на интерактивна книжка в четвърти клас, Стем проект „Къща на бъдещето“ в четвърти клас, както и интегриран урок „Приказка за хляба“ в трети клас.
Програмата беше изпълнена с много съдържание и емоции. Неслучайно тези дни се наричат „среща“, а не конференция, симпозиум, пленум и т.н., защото те са много лични. Тук се споделя много опит, пропит с енергията, ентусиазма, иновативността на колегите, които работят по проекта, коментираха от екипа на Пето основно училище.
През трите дни на обмен на добри практики срещнахме съмишленици, виждахме пламъка на всеки един, усетихме удовлетвореност, получихме много благодарност. Изненадахме гостите си с креативността, с лекотата на организацията, със съдържателността на работните презентации и опита, който извираше от всеки представящ, допълниха от Пето основно училище.
Ивелина Кьосева – педагогически съветник, Росица Атанасова – старши учител в начален етап – английски език, Радка Стефанова – старши учител в начален етап, Дора Павлова – старши учител в начален етап, Росица Проданова – учител по история и цивилизации и география и икономика, Стела Димитрова – старши учител в начален и прогимназиален етап – английски език.
Сред гостите на срещата бяха още Станимира Димитрова, началник на общинския отдел „Образование“, членове на Обществения съвет към училището – г-н Дянков и г-н Маринов.
NBP.bg